Google reklamın izini satış noktasına kadar sürüyor

Adwords, reklam tıklamalarının fiziki mağaza ziyaretlerine etkisini ölçümlemeye başladı.

19.12.2014 - 11:52 | Ali Kuru

Google'dan yılın özeti: Zeitgeist 2013

Online reklam gösterimlerinin ve tıklamaların offline mağaza satışlarına katkısını sergilemek için uzun süredir çalışan Google, Adwords reklamları ile mağaza ziyaretleri arasındaki ilişkiyi anlamak için kullanılabilecek yeni bir ölçütü kullanıma açıyor. Adwords’te yer alan “Tahmini Toplam Dönüşüm” (Estimated Total Conversions; ETC) birimi altında yer verilen yeni ölçüt “Mağaza Ziyaretleri” (Store Visits) adını taşıyor.

Google “Mağaza Ziyaretleri” verisini, iOS ve Android işletim sistemli cihazlarında lokasyon geçmişini aktifleştirmiş olan Google Maps kullanıcılarının, reklamverenlerin fiziki lokasyonlarına yakınlıklarından yola çıkarak hesaplıyor. Kullanıcıların anonimleştirilerek bir araya getirilen verilerini kullanan Google, elindeki bu örneklemi kullanarak ziyaret oranlarındaki değişimi tahmin edebiliyor.

“Mağaza Ziyaretleri” verisi oluşturulurken cihaz ve kampanya tipinden bağımsız olarak tüm tıklama verileri dikkate alınıyor ve tıklamayı takip eden 30 gün içerisindeki ziyaretler kaydediliyor.

Search Engine Land’in haberinde uygulamanın ilk aşamada ABD’den başlayarak kullanıma açılacağı ve yeterli veriyi üretebilecek büyüklükteki reklamverenlerin erişimine sunulacağı belirtiliyor.

Kaynak: Search Engine Land

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.