Google reklam bloke eden uygulamaları Play’den kaldırıyor

Google bu uygulamaların sözleşme ihlali yaptığını söylüyor.

16.03.2013 - 10:47 | Ali Kuru

Google reklam bloke eden uygulamaları Play'den kaldırıyor

Google, bugüne kadar Play üzerinden serbestçe indirilebilen reklam bloke edici uygulamaları Play‘den uzaklaştırıyor.

Söz konusu uygulamalar Android tabanlı cihazlar üzerinde alan adı çözümleme sistemini kontrol eden bir dosyayı değiştirerek cihaz üzerinden reklam sunucularına yapılan sorguları bloke ediyor, dolayısı ile de uygulama içi reklamların görüntülenmesinin önüne geçiyordu.

PC Magazine’in haberine göre Google, bu uygulamaların, Play üzerinden uygulama dağıtmak isteyen geliştiricilerin kabul etmek zorunda oldukları ‘Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi’nde yer alan Bölüm 4.4’e aykırı olduğuna işaret ediyor. Sözleşmede yer alan bu bölüm, geliştiricilerin uygulamalarının üçüncü parti servislerin işleyişini engelleyemeyeceğinin altını çiziyor.

Google’ın uygulamaları Play’den kaldırması, kullanıcıların bundan sonra bu uygulamalara ulaşamayacakları anlamına gelmiyor. Android platformunun serbestlik yanlısı yapısı nedeni ile kullanıcılar istedikleri herhangi bir uygulamayı geliştiricinin kendi internet sitesinden indirerek de yükleyebiliyor.

Ali Kuru

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.