Google, Çin’den lisansı kopardı

Uzun süren polemiklerin ardından Çin'deki faaliyetlerini askıya alma noktasına gelen Google, sonunda Çin'den lisansı kopardı...

09.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Uzun süren polemiklerin ardından Çin’deki faaliyetlerini askıya alma noktasına gelen Google, sonunda Çin’den lisansı kopardı. Bugün bir açıklama yapan Google, Beijing’in Çin’de faaliyetlerine devam edebilmesi için gerekli olan lisansını yenilediğini bildirdi.  Dünyanın en büyük internet piyasası olarak kabul edilen Çin’le Google’ın arası yılın başında Google’a düzenlenen hacker saldırılarıyla başlamıştı. Daha sonra Çin Hükümeti’nin sansür tehdidiyle daha da bozulmuş, Çin’in taleplerine boyun eymeyeceğini açıklayan Google sonunda Çinli kullanıcılarının hesaplarını da sansür uygulamasının olmadığı Hong Kong sitesine yönlendirmeye başlamıştı. Çin Google’ı ülkenin kültürüne hakaret etmekle suçlamıştı. Çin’de kayıtlı web siteleri devletin ilgili birimlerinden lisans izni almak zorunda ve lisans izni her yıl yenileniyor. Çin’de 2012’ye kadar geçerli lisans hakkı edinen Google’ın yıllık yenileme için son başvuru günü 30 Haziran olarak belirlenmişti. Çin’deki lisansını kaybetmenin Google’a maliyetinin 28 milyar doları bulacağı tahminleri yapılıyordu. Çin hâlen 400 milyon web kullanıcısına sahip.

haberturk.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.