Google’la geçmişe yolculuk

Google ve Fransız haber ajansı France-Presse (AFP) ortaklık anlaşması imzaladı.

09.04.2007 - 10:34 | MediaCat

Google ve Fransız haber ajansı France-Presse (AFP) ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda, google kullanıcıları geçmişteki haber ve fotoğrafları aratabilecekler ve Google, kendi haber sitesiyle diğer servislerde AFP’nin içeriğini kullanabilecek. Yine bu anlaşmaya göre AFP, 2005 yılı Mayıs ayında Google’a karşı kendi haberlerini ve fotoğraflarını izinsiz kullandığı gerekçesiyle açtığı davadan vazgeçecek.

Dünya çapında 165 ülkede hizmet veren ve 4 binden fazla çalışanı bulunan AFP’nin Başkanı ve CEO’su, bu anlaşmanın ajans için ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu belirtti. AFP ve Google arasında yapılan bu anlaşma, Google’ın 8 ay önce AP ile yaptığı anlaşmadan sonra gelmesi açısından da önemli.

Dünya genelinde 165 ülkede ve 4 binden fazla çalışanı olan AFP’nin hâlihazırda Yahoo, MSN ve AOL ve diğer büyük internet sağlayıcıları gibi büyük şirketlerle lisans anlaşması bulunuyor. Dünya genelinde ise 7 binden fazla müşteriye sahip.
AFP ve Google’ın anlaşması, arama motorunun yaklaşık 8 ay önce diğer bir dünya ajansı olan Associated Press (AP) ile anlaşmasının ardından gelmesi açısından da önem taşıyor. AP, Google’ın, kullandığı içerik için ücret ödemeyi kabul ettiğini duyurmuş; ancak ayrıntılı bir bilgi vermemişti.

1998 yılında California’daki Silikon Vadisi’nde kurulan arama devi Google’ın 10 binden fazla çalışanı bulunuyor ve internette 35 farklı dilde ücretsiz arama hizmeti sunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.