Godiva’dan sonra Kerevitaş’ı da aldı

Ünlü çikolata markası Godiva'nın da aralarında bulunduğu bir çok gıda şirketini bünyesine katan Ülker...

24.06.2008 - 10:03 | MediaCat

Ünlü çikolata markası Godiva’nın da aralarında bulunduğu bir çok gıda şirketini bünyesine katan Ülker, Alman ve Türk ortağın davalı olduğu SuperFresh’in üreticisi Kerevitaş’ı aldı.

Ülker, yıllardır Alman Schöller ve Merzeci Holding’in davalık olduğu Türkiye’nin ilk dondurulmuş gıda ve dondurma üreticisi Kerevitaş’ın çoğunluk hisselerini satın aldı. Ülker grubuna ait Yıldız Holding hem Almanlar’dan hem de Türkler’den hisseleri alarak şirketin yüzde 51’ini ele geçirdi. Böylece Kerevitaş’ın yönetimi Ülker’e geçti.

Gıda devi grup daha önce aynı ortakların Şöllmer isimli dondurma şirketini alıp Golf dondurmasını üretmeye başlamıştı. Ülker, Alman Schöller’den aldığı şirketin yüzde 25’ine denk gelen 935 milyon 900 bin hisse için 8 milyon 946 bin YTL ödedi. Almanlar şirketteki tüm paylarını Ülker’e devretmiş oldu. Merzeci Holdig ise şirketteki 933 milyon 908 bin, yani şirketin yaklaşık yüzde 24.94’üne denk gelen payını 10 milyon 909 bin YTL’ye Ülker’e bıraktı. Merzeci Holding’in payı yüzde 44’ten yüzde 14’e düştü. Diğer iki küçük ortak olan Ancoker Su ve Mersu’daki hisseleri de alan Ülker, toplam 20.3 milyon YTL para karşılığı yüzde 51 paya ulaştı.

Kaynak:Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.