MediaCat

Godin: Endüstriyel ekonomiden ‘bağlantı ekonomisi’ne

Altıncısı düzenlenen Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı, Godin’i ağırladı.

Godin: Endüstriyel ekonomiden ‘bağlantı ekonomisi’ne

Bu yıl altıncısı düzenlenen Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı‘na çok satan kitapları ile tanınan ve pazarlama gurusu olarak kabul edilen Seth Godin konuk oldu.

İlham verici bir konuşma yapan Godin, endüstriyel ekonominin yerini ‘bağlantı ekonomisi’ne bıraktığını vurguladı. Konuşmasında, tüketim tabanını oluşturan ‘normal’ insanların sayısının hızla azaldığını belirten Godin, pazarlama alanında artık ‘Farklı insanlara farklı davran’ mottosunun geçerli olduğuna işaret etti. Godin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Godin: Devir 'bağlantı ekonomisi' devri

“Endüstri ekonomisi, size söyleneni en iyi şekilde yerine getirmenizi gerektiriyordu. 20. yüzyıl boyunca bu yöntemle önemli başarılar elde edildi. Oysa artık endüstriyel ekonomiden ‘bağlantı ekonomisi’ne geçtik. İnternet etkisiyle oluşan yeni dünya, pazarlama alanında da yaygın reklam ve tanıtımın hegemonyasını kırdı. En meşhur markalar, ortalama insana ortalama ürünler sunanlar değil. Bugün artık kimse diğerlerinin aynısı olan bir ürünü satın almak istemiyor.”

“Sürüngen beyine karşı çıkın, kabilenizi bulup ona liderlik edin”

Artık ortak ilgi alanlarının oluşturduğu kabileler halinde yaşadığımızı belirten Seth Godin, internet ağı daha güçlü hale geldikçe daha fazla insanın bağlantılar kurmak üzere bu ağa katıldığını söyledi. Kendine has özellikleriyle farklılaşan bu “kabile” türü topluluklarda liderliğe ihtiyaç olduğunu belirten Godin, dinleyicilere “Kendinizi ait hissettiğiniz kabile hangisiyse bulun ve ona liderlik edin” önerisinde bulundu.

Bağlantı ekonomisinde koordinasyon, güven, izin ve fikir alışverişi ile değer yaratıldığını ifade eden Godin, tüm bunların cömertlik ve sanat temellerine dayandığını söyledi. Ünlü yazar, pazarlama profesyonellerini, “Benim işim patronumu mutlu etmek, bana söyleneni yapmak diyemezsiniz. Sürünün bir parçası olmak istemiyorsanız siz de ‘başını yerden kaldırma’ diyen sürüngen beyine karşı çıkmalısınız” sözleriyle harekete geçmeye davet etti.

Fotoğraf: burakbardakci@twitter

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.