GMK Tasdix’le anlaşma imzaladı

Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) üyelerinin fikri haklarının korunmasına yardımcı olmak amacıyla TASDİX ile özel bir anlaşma imzaladı.

27.06.2007 - 12:05 | MediaCat

Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) üyelerinin fikri haklarının korunmasına yardımcı olmak amacıyla TASDİX ile özel bir anlaşma imzaladı.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek internet üzerinden dosyalara zaman damgası koyma hizmetini vermeye başlayan TASDIX’e farklı meslek gruplarının ilgisi giderek artıyor. İlk anlaşmasını Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG) ile yapan Tasdix, Grafikerler Meslek Kuruluşu’yla da özel bir anlaşma imzaladı.

26. Grafik Ürünler Sergisi ve Ödül Töreni’nde bir konuşma yapan GMK Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Demir, GMK üyelerini de fikir ve tasarım haklarını korumakta büyük bir adım gerçekleştiren TASDIX projesine dahil ettiklerini duyurdu. Yeşim Demir imzalanan anlaşma konusunda şu yorumu yaptı:

“Ekonomik, hızlı ve pratik bir çözüm olan Tasdix, fikri hakların korunmasıyla ilgili yaşanan sorunların giderilmesinde iyi bir alternatif olarak dikkatimizi çekti. Faaliyet gösterdiğimiz alanda fazlasıyla ihtiyaç duyduğumuz bu hizmetten üyelerimizin de hemen yararlanmasını sağlamak için harekete geçtik ve GMK olarak Tasdix ile özel bir anlaşma imzaladık. Geliştirdikleri proje ve verdikleri destek için Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Dr. Tarık Aşkın’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Dr. Tarık Aşkın ise GMK ile yapılan anlaşma konusunda şunları söyledi:

“Tasdix ile fikri hakların korunmasında yeni bir dönem başlattık. Tasdix’in tanıtımını yapmaya başladığımız günden itibaren özellikle yazarlar, müzisyenler, tasarımcılar, fotoğrafçılar, mimarlar gibi fikir ve sanat eseri yaratan meslek gruplarına ait kuruluşların ilgisini görmekteyiz. Bu da hizmetimizin doğrı hedef kitlelerce gerçekten de doğru şekilde algılandığını bize gösteriyor. Bu durum da bizi ayrıca mutlu ediyor.

Tasdix, türü ya da boyutu ne olursa olsun, bilgisayar ortamında oluşturulmuş her tür dosyaya, kalıcı ve yasal geçerliliği olan bir zaman damgası ekliyor. Böylece eserin oluşturulma anı ile ilgili zaman bilgisi kayıt altına alınarak bunun mahkemelerde delil olarak kullanılmasını sağlıyor. Önümüzdeki günlerde meslek grupları ve derneklerle bu tip anlaşmalar imzalamayı sürdürecek ve Tasdix’in çok daha geniş kitlelerce kullanılmasını sağlamak için her türlü desteği vereceğiz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.