MediaCat

Global tüketici güveni azaldı

Nielsen’den gelen global tüketici güveni bulgularına göre, global tüketici güveni 2012’nin ikinci çeyreğinde üç endeks puanı azalarak 91’e geriledi.

Global tüketici güveni azaldı

Tüketicilerin ne izledikleri ve ne satın aldıkları üzerine küresel bir bilgi ve içgörü sağlayıcısı olan Nielsen’den gelen global tüketici güveni bulgularına göre, global tüketici güveni 2012’nin ikinci çeyreğinde üç endeks puanı azalarak 91’e geriledi. Bu puan, geçen yılın aynı dönemine göre (2012, ikinci çeyrek) iki endeks puanı daha fazla.

Araştırmanın 4-21 Mayıs 2012 tarihleri arasında yürütülen son ayağında, genel güven Nielsen tarafından ölçümlenen global pazarların yüzde 41’inde arttı. Bu artış bir önceki çeyrekte yüzde 68’di. 2012’nin ikinci çeyreğinde güven, 56 pazarın 26’sında geriledi, 23’ünde arttı ve yedisinde sabit kaldı. Türkiye’nin 2012 ikinci çeyrekteki tüketici güven endeksi 86 olarak belirlendi. Bu seviye 2012 ilk çeyreğe göre bir puan daha az olmakla beraber 2011 ikinci çeyrek ile karşılaştırıldığında dokuz puan daha yüksek.

Nielsen’in bir parçası olan Cambridge Group’un Baş Ekonomist’i, Dr. Venkatesh Bala, “Tüketicilerin harcama eğilimleri ile ilgili tedbirli davrandıkları açıkça görülüyor” dedi. “Tüketici güveni, ikinci çeyrekte kötüleşen Avrupa borç krizi, üstüne Çin ve Hindistan’da yavaşlayan büyüme hızı gibi global olayların finans piyasalarını ve tüketici hassiyetini etkilemesi ile devinimini yitirdi. Tüketiciler global pazarların yeniden değişken hale gelişine harcama ve tüketim eğilimlerini dizginleyerek tepki verdiler.”

2005 yılında başlatılan Nielsen Global Tüketici Güveni ve Harcama Eğilimi Araştırması, 56 ülkeden 28 binin üzerinde internet kullanıcısının tüketici güvenini, başlıca kaygılarını ve harcama eğilimlerini takip etmektedir. 100’ün üzerindeki ve altındaki tüketici güven seviyeleri iyimserlik ve kötümserlik derecelerini gösteriyor.

İş imkanları ve kişisel ekonomik durum ile ilgili algı geriledi

Nielsen’in araştırmasına göre global olarak yanıtlayanların yüzde 47’si yerel iş beklentilerinin ‘iyi’ veya ‘mükemmel’ olduğunu belirtti. Bu oran bir önceki çeyreğe göre bir puan azalmış ancak bir önceki yıla göre üç puan artmış durumda. Türkiye’deki katılımcılar arasında yerel iş imkanlarını ‘iyi’ veya ‘mükemmel’ olarak algılayanların oranı bir önceki çeyreğe göre üç puan gerileyerek yüzde 36’dan yüzde 33’e düştü. Global online tüketicilerin yarısından fazlası (yüzde 53) önümüzdeki on iki ay için kişisel mali durumlarını ‘iyi’ veya ‘mükemmel’ olarak değerlendirdi. Bu oran 2012’nin ilk çeyreğine göre iki puan aşağıda ancak 2011’in ikinci çeyreğine göre (yüzde 49) dört puan yukarıda. Türkiye’de kişisel mali durumlarını ‘iyi’ veya ‘mükemmel’ olarak değerlendiren kişilerin oranı bir önceki çeyreğe göre dört puan gerileyerek yüzde 43’e geriledi.

Ekonomi ve iş güvencesi galen global kaygılar

Önceki çeyreklerle tutarlı olarak, ekonomi ve iş güvencesi, görüşülen global tüketiciler için halen başlıca kaygılar olarak görülüyor. Katılımcıların yüzde 16’sı başlıca kaygısının ekonomi olduğunu söylerken, yüzde 14’ü iş güvencesi açısından endişeli olduğunu belirtti. Yanıtlayanların yüzde onu, iş ve özel yaşam sorumluluklarını dengelemekle ilgili endişelere sahip.
Türkiye’de geçtiğimiz çeyrekte dördüncü kaygı olan borç (yüzde 14), son dönemde en fazla dile getirilen kaygı. Son üç çeyrekte ilk üç içerisinde olan terörizm ise yüzde 11 ile dördüncülüğe gerilemiş durumda. 

İhtiyari harcamalar ve tasarruf geriledi

Nielsen’in araştırmasına göre, ikinci çeyrekte planlanan ihtiyari harcama ve tasarruf niyeti incelenen tüm sektörlerde global olarak geriledi. Görüşülen global online tüketicilerin yüzde 23’ü arttırdıkları nakti yeni teknoloji ürünlerine harcayacaklarını söylediler. Bu oran, ilk çeyrekten beş puan ve 2011’in ikinci çeyreğinden bir puan aşağıda. Global tüketicilerin yüzde 28’i artan nakitlerini ev dışı eğlenceye harcayacaklarını söylediler. Bu oran da ilk çeyreğe göre dört ve 2011’in ikinci çeyreğine göre bir puan daha düşük. Bir önceki sene oranı yüzde 32 olan tatil ve seyahatler, geçen çeyreğe göre üç puan gerileyerek yüzde 33’e düştü. Fazla nakitlerini tasarruf olarak değerlendireceklerini söyleyen global tüketicilerin harcama eğilimi de ikinci çeyrekte, ilk çeyrekteki yüzde 50’lik seviyesinden yüzde 47’ye geriledi. Bu seviye 2011’in ikinci çeyreğinde yüzde 45 idi.
Türkiye’de temel giderlerini karşıladıktan sonra artan nakitleri kalmadığını belirten katılımcıların yüzdesi beş puan azalarak 14’e geriledi. Tüketiciler yeni kıyafetlere (yüzde 27), yeni teknoloji ürünlerine (yüzde 26), tatil ve seyahatlere (yüzde 20), ev dekorasyonuna (yüzde 19) ve ev dışı eğlenceye (yüzde 21) para harcamaya daha istekliler. Ayrıca tasarrufa ayrılan (yüzde 35) ve hisse senedi / fonlara yatırılması planlanan (yüzde 9) nakitte artış var. İlk sırada hala, son çeyrek ile aynı seviyede olan, borçları ödeme (yüzde 36) yer alıyor.

Bölgelere genel bakış

Nielsen’ın araştırması Asya Pasifik’te tüketici güveninin üç puan gerileyerek 100’e düştüğünü gösteriyor. Tüketici güveni Kuzey Amerika’da dört puan gerileyerek 88’e; Latin Amerika’da iki puan gerileyerek 96’ya düştü. Orta Doğu / Afrika (98) ve Avrupa’da (73) ise birer puanlık yükseliş kaydedildi.

Çeyreğin en büyük tüketici güven artışı Fransa’da (+11), Belçika’da (+9), Finlandiya’da (+7), İsviçre’de (+7), Avusturya’da (+6), Mısır’da (+6), Yunanistan’da (+6), Polonya’da (+5), Malezya’da (+4) ve İsveç’te (+4) gözlemlendi.

Nielsen’in raporuna göre Hindistan arka arkaya dokuz çeyrek boyunca dünyanın en iyimser pazarı iken, Endonezya 120’lik seviye ile 119’daki Hindistan’ı geçerek ikinci çeyreğin en yüksek tüketici güven endeksini kaydetti.

Çeyreğin en büyük tüketici güven düşüşleri Tayvan (-12), Arjantin (-5), Avustralya (-5), Çin (-5), Hollanda (-5), Amerika Birleşik Devletleri (-5), Brezilya (-4), Hindistan (-4), İtalya (-4), Norveç (-4) ve Suudi Arabistan’da (-4) gözlemlendi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.