Global reklam harcamalarında büyüme sürüyor

Nielsen'nin açıklamalarına göre, global reklam sektörünün yaşanan ekonomik baskılar olmasına rağmen...

25.07.2008 - 09:27 | MediaCat

Nielsen’den gelen en son bilgiler, global reklam sektörünün yaşanan ekonomik baskılar olmasına rağmen büyümeye devam ettiği yönünde. Ocak – Mart 2008 ayları dahilinde, ilk çeyrek analizleri sonucunda Afrika’nın yüzde 16 ve Asya reklam pazarı harcamalarının yaklaşık yüzde 10 büyüme oranına sahip olduğu gözlemlenmektedir. Kuzey Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş bölgelerde ise büyüme oranı Afrika ve Asya’ya göre daha yavaş. Kuzey Amerika reklam harcama figürleri yüzde 1.2 artar iken Avrupa’da ise herhangi bir değişiklik gözükmemektedir ( -0.4% ).

Nielsen tarafından sağlanan Global Adview Pulse raporlarına göre, Kuzey Amerika reklam pazarı resesyon ve stagflasyon uyarılarına rağmen yüzde yüzde 1.2 büyüme göstermiştir. Şu an Amerika’nın bulunduğu ekonomik durum pazarın büyüme oranını yavaşlatsa da, Başkanlık seçimleri sebebi ile gerçekleşen lansman ve relansmanlar ekonominin oluşturduğu negatifliği, nötr hale getirebilmiştir. Kanada, Amerika içerisinde yaşanan krizlerden etkilenmiş olsa bile, sahip olduğu sağlam ekonomi sayesinde Amerika’dan daha fazla büyüme göstermiştir.

Asya Pasifik yüzde 10 büyüme göstererek, Amerika ve Kanada’yı büyüme oranına göre geçmiş durumdadır. Asya – Pasifik hızla büyüyen Asya Pazarlarının etkisi ile yüksek büyüme oranı yakalamış durumda. Diğer yanda, küresel ekonomik belirsizlik ve petrol fiyatlarında yaşanan artış Asya Pazarlarında yaşanan yükselme trendini orta vade de etkileyebilir. Özellikle Çin, Hindistan ve Endonezya’da büyüme yaşanırken, diğer ülkeler sabit seviyelerde kalmış durumdalar. Çin’de bulunan uzmanların tahminleri ekonominin 2008 yılında da Çin içerisinde güçlü durumda olacağı yönünde. Nielsen Çin içerisinde, Internet ve Online Video Interaktif uygulamaları sebebi ile büyümenin artacağı yönünde öngörülerde bulunmaktadır.

Avrupa Pazarı içerisinde ise, 2008’in ilk çeyreği stabil bir grafik çizmektedir. Reklam harcamaları incelendiği zaman Avrupa reklam harcamalarının yüzde 50’sine sahip Televizyon mecrasında sadece yüzde 2.2 oranında artış gözükmektedir. Diğer mecralar Avrupa içerisinde daha stabil durumdadır. Güney Afrika ilk çeyrek içerisinde yüzde 15.3 büyüme göstermiştir. Televizyon ve Basın bu bölgede aslan payına sahipken, Internet reklamcılığı ve reklam yatırımları yüzde 67 artış gösterek yüzdesel bazda en fazla artış gözteren mecra konumundadır.

Küresel anlamda en fazla reklam harcaması yapılan sektör ‘Sağlık Sektörü’ olarak belirlenmiştir. Tüm reklam harcamalarının yüzde 10’u Sağlık Sektörüne yapılmıştır. Günümüzde küresel bağlamda tüketicilerin yüzde 9’unun ‘Sağlık’konusunda endişeleri olduğunu belirtmeleri, sağlık sektörünün daha fazla harcama alabileceği yönünde tahminleri güçlendirmektedir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.