‘Global reklam harcamaları 2008’de herşeye rağmen arttı’

Nielsen'in Global Reklam Trendleri raporuna göre, global reklam harcamaları 2008 yılı içerisinde ekonomik krize rağmen pozitif büyüme gösterdi...

10.04.2009 - 10:56 | MediaCat

Nielsen’in Global Reklam Trendleri raporuna göre, global reklam harcamaları 2008 yılı içerisinde ekonomik krize rağmen pozitif büyüme gösterdi.

Rapora göre global reklam harcamaları 2007 yılına göre yüzde 1.5 büyüme gösterirken, en geniş büyüme rakamlarının Asya Pasifik bölgesinden geldiği görülmekte. Karşılaştırmaya göre, Amerika ve İngiltere ekonomik gidişatın olumsuzluğu nedeniyle en kötü etkilenen iki ülke oldu. İki bölgeninde reklam harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 2.5 düşüş gösterdi. En güçlü büyümenin gerçekleştiği Asya Pasifik bölgesinde yer alan Çin’de yüzde 17.1 büyüme, Endonezya’da yüzde 15.4 büyüme, Malezya’da yüzde 12.5 büyüme görüldü. İspanya reklam harcamaları bakımından yüzde 14.1 düşüş ile en kötü etkilenen ülkelerden biri oldu. Güney Kore ve Tayvan’daki düşüş ise sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 7.2 olarak gerçekleşti.

Kategori bazında değerlendirildiğinde Basın ekonomik krizden en çok etkilenen mecra olurken, dergi reklam satışları yüzde 6.3 düşüş gösterdi. Gazete reklam gelirleri yüzde 2.8 düşüş görürken, televizyon ve radyo sırasıyla yüzde 4.2 ve yüzde 0.4 yükseliş sağladı.

Televizyon reklam harcamalarının global büyümesi en çok Asya Pasifik bölgesinde yüzde 11.7 ile gerçekleşti ve küçük bir büyüme Kuzey Amerika’da yüzde 1.1 ile oldu. Radyo en büyük büyümesini yine Asya Pasifik bölgesinde yüzde 9.9 ile sağlarken, Kuzey Amerika ve Avrupa’da sırasıyla yüzde 3.2 ve O.9 ile negatif büyüme gösterdi. Basın, her ne kadar Asya Pasifik bölgesinde büyüme göstersede, gazete yüzde 1.0 ve dergi yüzde 2.4 ile ufak bir büyüme sağladı. Avrupa’da gazete ve dergi reklam harcamaları 2008 yılında yüzde 4.8 ve yüzde 5.7 ile düşüş gösterdi.

Reklam harcamaları makro sektörlerde zirve yaptı. Özellikle otomotiv, finans ve telekominikasyonda toplamda yüzde 25’lik global reklam kesintisi yaşandı.

Otomotiv medya harcamalarını yüzde 6 keserken, bunu finans sektörü yüzde 4.6 ile takip etti. Buna rağmen, dağıtım kanalları ile güçlü bir büyüme sağlarken, perakende reklam aktivitesi yüzde 9.5 artış sağladı. Sağlıkta yüzde 6.7 ve eğlence sektöründe yüzde 5.2’lik reklam gelirlerinde artış oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.