Bariyer dijital okuryazarlık

GittiGidiyor, "Türkiye'de KOBİ'lerin e-Ticarete Yaklaşımları" araştırmasının verilerini paylaştı.

19.02.2018 - 13:59 | Gönül Hadımlı

Bariyer dijital okuryazarlık

GittiGidiyor, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında, KOBİ’lerin e-ticarete yaklaşımları üzerine yaptığı pazar araştırmasının verilerini paylaştı. Toplantıda, GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı ile GittiGidiyor Pazar Araştırma Müdürü Peren Pelis araştırma verileri ışığında Türkiye’de KOBİ’lerin e-ticaretteki paylarına ışık tuttu.

GittiGidiyor, Türkiye’de KOBİ’lerin e-ticaret fırsatlarıyla ilgili farkındalık sahibi olmaması nedeniyle KOBİ’leri bu ekosisteme dahil edebilmek için, “Geleceğim E-Ticaret” projesine 2017’de başladı. Şu an İzmir, Bursa ve Gaziantep’te açılan ofislerle KOBİ’ler e-ticaretle tanıştırılıyor ve KOBİ’lere e-ticaret eğitimleri veriliyor. Proje kapsamında 2017’de 584 KOBİ’yi e-ticaretle buluşturan GittGidiyor’un 2018 için hedefi ise 1.500 KOBİ’yi bu ekosisteme dahil etmek.

“KOBİ’ler bilgilenmek istiyor”

Toplam altı şehirde 500 KOBİ ile görüşülerek tamamlanan araştırmanın verilerini paylaşan Pelis, Türkiye’de KOBİ’lerin yüzde 40’ının online satış yaptığını ve bu yüzde 40’ın ortalama üç buçuk yıldır e-ticaret yaparak satışlarını ortalama yüzde 30 artırdığını vurguladı. Aynı zamanda araştırma verileri, KOBİ’lerin e-ticaretteki en büyük motivasyonunun daha çok kişiye ulaşmak, 7/24 satış yapabilmek ve kârlılığı artırmak olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de 10 KOBİ’den yedisi e-ticarete girmeyi düşünüyor fakat konu hakkında detaylı bilgiye sahip değil ve nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmiyor.

Kantarcı, TÜİK istatistiklerine göre Türkiye’de 2,7 milyon KOBİ olduğunu ve GittiGidiyor bünyesindeki firmaların yüzde 90’ının da KOBİ olduğunu söyledi ve araştırma verilerine göre KOBİ’lerin önündeki esas bariyerin dijital okuryazarlık eksikliği olduğunu belirtti.

Pelis, “KOBİ’ler henüz teknik süreçle ilgili bilgiye sahip değil ve bizim onları bilgilendirmemiz gerekiyor. KOBİ’lere e-ticaretin anlatılması görevini GittiGidiyor olarak biz üstlendik ve üstlenmeye de devam edeceğiz” sözleriyle 2018’de de bu yoldaki faaliyetlerine devam edeceklerini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.