‘Girişimciler acele etmesin’

Reklamcılık Vakfı, bünyesinde oluşturduğu REM İş Kulübü’yle, reklamcıların istihdam bürosu olma yolunda ilerliyor. Ancak bir farkla: Burası, sektörde öncelikle gençlerin

26.11.2007 - 10:45 | MediaCat

Reklamcılık Vakfı, bünyesinde oluşturduğu REM İş Kulübü’yle, reklamcıların istihdam bürosu olma yolunda ilerliyor. Ancak bir farkla: Burası, sektörde öncelikle gençlerin istihdam edilmelerine aracılık etmeyi hedefliyor. Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu’nun deyimiyle, “Reklam ajansları arasındaki insan kaynağı transferlerine aracılık etmek istemiyor.”

Reklamcılık Vakfı, 2006’da Türkiye İş Kurumu’ndan (İşkur) onay alarak reklam sektörünün insan kaynağı departmanı gibi çalışmaya başladı. REM (Reklamcılık Merkezi) İş Kulübü adlı bu yapının temel faaliyeti, ilgili üniversitelerden gençlerin sektöre daha iyi hazırlanmalarına ve kariyerlerini bilinçli bir şekilde oluşturmalarına destek olmak ve yaratıcı gençlerin sektörde istihdam edilmelerine aracılık etmek. REM İş Kulübü bunu, özgeçmişlerini havuza bırakan gençlerin hedefledikleri kariyer doğrultusunda staja veya işe yerleşmelerine aracılık ederek yapıyor. Örneğin gençlerin kimi reklam ajansında reklam yazarı olarak, kimi ben reklamveren tarafında marka yönetimiyle ilgili çalışmak istiyorum, diyor. Vakıf da, işverenlerin aradıkları özellikleri de göz önüne alarak iki tarafın eşleşmesine aracılık ediyor. Ya da şirketler, www.remiskulubu.org adresindeki aday havuzundan uygun gördükleri adayları kendileri seçebiliyorlar.


Bugüne kadar 100 kişi iş ve staja yerleştirildi

Reklamcılık Vakfı Koordinatörü Fisun Bargu Soner, “Reklamverenler, medya kuruluşları, pazar araştırması ve prodüksiyon firmaları gibi, ilgili tüm kuruluşlar bu hizmetin kapsamına girebiliyor. Adaylar tarafında da iletişim ve güzel sanatlar fakülteleri, sektörün en çok beslendiği disiplinler. Hem bu alanlarda, hem de farklı disiplinlerde öğrenim görmüş gençler sisteme dahil olabiliyor” diyor. Soner, İşkur temsilciliğinin alınmasından bu yana 100’den fazla kişiyi işe ve staja yerleştirdiklerini söylüyor.

REM İş Kulubü, istihdam bürosu işlevi gören birçok kuruluştan, temel bir farkla ayrılıyor. Vakıf, özellikle reklam ajansları arasındaki transferlere aracılık etmek istemiyor. Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, bunu “REM İş Kulübü, temel bir varsayıma dayanıyor. Pazarlama iletişim sektörünü var eden, öteye taşıyan şey genç ve yetenekli insan kaynağı. Ve burası, buna nasıl ulaşırız sorusunu yanıtlamak için var” diyerek açıklıyor.


Transferler tüm tarafların kaybetmesine neden oluyor

Molu, transferlerin herkesin kaybına olduğunu düşündüklerini belirtiyor: “Genç birisi bir ajansa giriyor, 1,5 yıl çalışıyor. Ajanslar, yeni alım yapacakları zaman deneyimli kişileri tercih ediyor. Bu, şu sonucu doğuruyor: Henüz yaptığı işe hakim olamamış kişi, bir ajanstan diğerine sıçrıyor. Alan ajans kaybediyor çünkü genç bir yaratıcı yeteneğe verebileceği bedelin epey üstünde bir para ödemiş oluyor. Elemanını kaybetmiş ajans kaybediyor çünkü o kişiye yaptığı yatırım boşa gidiyor. Çabuk iş değiştiren ve buna alışan gençler, bunu kendi gelir eşiklerini sıçratan bir yöntem olarak benimsiyorlar. Bu sıçramalar sonrasında elbette gelirleri yükseliyor ama uzun vadede kariyerlerinde sağlam bir rota oluşturamıyorlar. Ben onlara çekirge arkadaşlar diyorum.” Molu, uzun vadeli hedeflerini şöyle açıklıyor: “Umuyoruz ki REM İş Kulübü kısa vadede herkesin kaybı olan transferlere engel olacak, yaratıcı genç taze kanı sektöre sunabilecek hale gelecek, sektöre bu güveni verecek. Dolayısıyla sektördeki İK uygulamaları kök salacak, yerleşik hale gelecek.”


Girişimciler acele etmesin

Türkiye’de reklam sektörünün beslendiği temel fakülteler İletişim ve Güzel Sanatlar. Sektörün yıllık istihdam potansiyeli 300-500 kişi olmasına rağmen, bu üniversitelerden 6-7 bin mezun çıkıyor. Her sektörde yüksek oranda olan tanıdık vasıtasıyla işe yerleşme, reklam sektöründe biraz daha fazla demek yanlış olmaz. Reklamcılık Vakfı Genel Müdürü Ayşegül Molu, sektördeki “genç girişimcilik” rüzgarından dem vuruyor: Gençlerde tuhaf bir girişimci ruh var artık. Herhangi bir müessesede emek verelim, işi öğrenelim, ondan sonra girişimci haline gelelim diye düşünmüyorlar. Daha üniversitenin birinci yılında kendi işlerinin sahibi olma hayalleri kuruyorlar. İnternetin gelişimi, özellikle interaktif reklamcılık onlara bu alanda çok da şans tanıyor. Bence buralarda biraz üzerinde düşünmek, tartışmak gereken şeyler var. Bir kere ölçek ve deneyim zenginliği önemli bir şey. Büyük ve olanaklı müşteriler için çalışmak, büyük ölçekli düşünebilmek ve bunu üretebilmek sahiden önemli bir deneyim. Kendi dükkanını açan bir insan bundan uzak kalmış oluyor. Var oluş çabası vererek, fedakarlıklarda bulunarak bu erken, henüz yeşerememiş girişimcilik çabaları nedeniyle mesleğinden soğuyabiliyor. Bu arada kendine yatırım yapıp farklı deneyimler elde edenler ilerlerken, bu erken girişimciler yolda kalıyorlar. Onun için, gerçekten zeki, yaratıcı insanlara birazcık sabır tavsiye ediyorum.


Reklamcıların cool tavırlarının altında çok sıkı bir çalışma var

Reklamcılık Vakfı GenelMüdürü Ayşegül Molu: Reklamcıların farklı hal ve duruşları, gençlerin mesleği tercih etmelerinde çok etkili. Çünkü rol modeli olan kişilerin yaşam biçimlerinde gençlere ’cool’, çekici gelen bir şey var. Ama mesleğe girdiklerinde görüyorlar ki bu çok ince bir ciladan ibaret. Onun altında çok sıkı bir çalışma var. Reklamcılar hakikaten ağır işçilerdir. Gece, gündüz, saate bağlı olmadan, hızlı tempoda çalışan. Bir de reklamcılığın diğer sektörlerden en önemli farklarından biri, kişinin söylediklerine, aklına birinci günden önem verilmesidir. Çünkü reklamcılık gençlikle, yaratıcı fikirle beslenir.


Tüketiciyi Duymak sertifika programı

Reklamcılık Vakfı bünyesindeki ADschool İstanbul, “Tüketiciyi Duymak” adlı bir sertifika programı düzenliyor. Pazar araştırması verilerinin karara, ikna eden bir iletişime nasıl dönüşebileceği, öte yandan hangi tür araştırmadan hangi tür kararlara varılabileceği gibi konuların ele alınacağı program 10 Aralık’ta başlayacak ve 6 hafta sürecek. Programa, 5 yıllık bir lisans programından mezun ve pazarlama iletişimi sektörünün herhangi bir kolunda çalışanlar başvurabiliyor. Başvurular için son tarih 6 Aralık. Başvuracakların özgeçmişlerini alev@rv.org.tr adresine göndermeleri gerekiyor.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.