GfK ve TNS: Yeni bir reyting ihalesine biz de varız

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi'nin (TİAK) 1992'den beri ihale açmadığının belirlenmesi üzerine...

01.12.2008 - 12:58 | MediaCat

Televizyon İzleme Araştırma Komitesi’nin (TİAK) 1992’den beri ihale açmadığının belirlenmesi üzerine, reyting ölçüm işi yapan uluslararası araştırma şirketleri GfK ve TNS, açılacak yeni bir ihaleye gireceklerini açıkladılar.

İHALESİZ UZATMA

TİAK’IN 16 yıldır sözleşmeyi uzatarak ölçüm işini AGB’ye yaptırmasının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalarına rakip firmalar da katıldı. TİAK denetçisi Uğur Çağlı rating tartışmaları sırasında ‘Başka şirketler varsa ihaleye girsinler’ demiş ve ihalelere AGB dışında şirket katılmadığını savunmuştu. Bu açıklama üzerine dünyanın önde gelen rating ölçüm firmaları, kamuoyuna duyurulması ve belli bir şirketi tarif etmeyen standart bir şartname sunulması halinde Türkiye’deki rating ölçüm ihalesine girebileceklerini söyledi.

BİZ HER AN HAZIRIZ

‘BAŞVURAN olmuyor’ diyen TİAK’ın, 2010’da yeni bir ihale açması durumunda, 1992 yılında ilk ihaleye giren GFK’dan da ‘İhaleye katılırım’ yanıtı geldi. TİAK’ın 1992 yılında açtığı üç yıllık ihaleye AGB’nin yanı sıra GFK, TNS ve Nielsen adlı 3 yabancı şirket daha katılmıştı. Ancak TİAK tarafından AGB’nin sözleşmesi her dönem uzatılarak birdaha ihale açılmayınca bu şirketler de ölçüm yapmak için şans bulamadı. Alman araştırma şirketi GFK’nın yöneticileri star’a yaptıkları açıklamada, ‘İhale açılırsa gireriz’ dedi. Avrupa’da 16, dünya genelinde 100’den fazla ülkede rating ölçümü yaptıklarını belirten TNS Piar Araştırma’dan yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

ŞEFFAF İHALE İSTENİYOR

‘İHALE açılmasına karar verilen durumlarda, araştırma şirketleri, ihalelere davet edilmeleri durumunda öncelikle, mevcut altyapı ve finansal donanımlarını gözden geçirerek, ihale şartnamesinde talep edilen koşulları yerine getirip getiremeyeceklerini değerlendirip, bu çerçevede teklif verip vermeyeceklerine karar verirler. TİAK’ın bu alana yönelik yeni bir ihale açması sözkonusu olursa, biz de benzer bir değerlendirme sürecine girip, ihaleye katılıp katılmayacağımız konusunda karar verebiliriz.’

HATALAR OLABİLİR

AGB’NİNkurucularından Hayri Cem, mevcut sistemi savundu ancak hataların da olabileceğini söyledi. Cem, ‘Her araştırmada hata payı vardır. Biz bilimsel verilerle bu hata payını en aza indirmeye çalışıyoruz. Yılda ortalama bin dizi filmin çekildiği bir ülkede rating polemiklerinin yapılması normal’ dedi.

SÜRE 2010’DA İSTİYOR

ULUSLARARASI Reklamcılık Derneği Başkanı ve TİAK üyesi Meral Terem, TİAK’ın 1992’den sonra ihaleye çıkmadan AGB’yle sözleşme uzattığını anlatarak sadece 2005’te AGB’nin katıldığı bir ihale düzenlendiğini söyledi. Bu ihalede, TİAK ile AGB arasında rating ölçüm işinin 2010 yılına kadar yapılması için anlaşıldığını kaydeden Terem, anlaşmanın üç yıl da opsiyonu bulunduğunu anlattı.

Kaynak:star

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.