Gezi’den 10 unutulmaz kare

Gezi Parkı direnişi ardında yıllarca unutulmayacak kareler bıraktı.

05.06.2013 - 16:49 | MediaCat

Gezi Parkı’na AVM yapılmasını önlemek için yapılan protestolar polisin sert müdahalesi neticesinde Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesine dönüştü.

Türkiye bir haftadır Gezi Parkı direnişini ve bu direnişin Türkiye’nin her tarafında harekete geçirdiği eylem ve protestoları konuşuyor. Türkiye tarihine geçeceği şimdiden belli olan bu direniş ardında uzun yıllar unutulmayacak bir çok kare bıraktı. Biz sizler için bunlardan 10 tanesini seçtik…

1. Bir gün bu direnişin tarihi yazıldığında akla gelecek ilk kare herhalde biber gazı sıkılan kırmızılı kadın olacaktır. Bu fotoğraf üzerine bir çok tasarım çalışması yapıldı. En son ‘Gezi Parkı hatıra fotoğrafı’ çektirmek isteyenler için parkta fotoğrafın yer aldığı bir platform oluşturuldu.

2. #direngezi bu görüntülerle başlamıştı… Parkta kitap okuyarak, gitar çalarak çadırlarında kalan, Gezi Parkı’na AVM yapılmasına karşı olanlar protestolarını kitap okuyarak ifade ediyorlardı.

3. Direnişin geniş kesimler tarafından duyulmasında ve ağaç sökümünün durdurulmasında Sırrı Süreyya Önder kritik bir rol oynadı. Yıkım için gelen iş makinelerinin karşısına geçen Önder’in o anı objektiflere böyle yansıdı.

 

4. Gezi Parkı direnişi boyunca polisin orantısız güç kullandığı düşünüldü ve tepkiler bu yönde toplandı.

 

5. #direngezi’nin bir diğer simgesi haline gelen siyahlı kadın fotoğrafı… Cihangir’de TOMA’nın karşısına tek başına dikilen genç kadın bu duruşu ile çok konuşuldu.

 

6. Türkiye sokaklara döküldü. Kadıköy’de toplanan grup yürüyerek Boğaz Köprüsü’nü geçerken karelere böyle yansıdı.

 

7. Başbakan ‘Üç beş çapulcu toplandı’ yaklaşımı ile bir açıklama yapınca bu fotoğraf güne damgasını vurdu.

 

8. #direngezi’yi asıl ayaklandıran polisin orantısız güç kullanması oldu. Biber gazlı müdahale ve şiddet gösterimi olayların artmasına neden olurken ardında bu manzarayı bıraktı.

9. Direniş için halkın duruşunu belki de en iyi yansıtan karelerden bir tanesi de buydu…

 

10. Polisle halkın karşı karşıya kaldığı çoğu noktada halk tarafından polislerin geçmesini engellemek için barikatlar kuruldu. Türk Bayrağı taşıyan bir gencin barikatlardan bir tanesinde biber gazına maruz kaldığı an unutulmayan kareler arasına girdi.

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.