Gezi direnişinde beğenilen ve tepki çeken markalar

Sosyal medyanın gündeminde markalar da vardı.

10.06.2013 - 11:31 | Muzaffer Kurt

gezi-parkinda-kaybeden-markalar-0

Gezi Parkı protestoları boyunca yaptıkları ve yapmadıklarıyla sosyal medyada olumlu ya da olumsuz yorumlar alan birçok marka oldu. Sosyal medyada en çok konuşulan markalardan tepki çeken ve beğenilen 10’ar markayı sizin için derledik.

Gezi Parkı direnişi süresince tepki çeken markalar

1-CNN Türk
Gezi Parkı direnişinin ilk günlerinde CNN Türk haber kanalının olayları ekrana getirmemesi birçok tepkiye neden oldu. İlk günler haber yapılmazken sosyal medyadan yapılan baskılarla #direngezi içeriğini haber akışına yansıtan CNN Türk’e yine de protestolar sürüyor. Canlı yayında Sermiyan Midyat’ın penguenli tişört protestosuna da sahne olan CNN Türk, Gezi Parkı haberlerine yer verse bile eleştiriler devam ediyor.

2-Doğuş Grubu
Doğuş Grubu’na bağlı televizyon kanallarının Gezi Parkı olaylarını gündemlerine almamaları Gezi Parkı direnişçileri tarafından birçok tepkiye neden olurken sadece televizyon kanalları değil Doğuş Grubu’nun diğer markaları da bu protestolardan nasibini aldı. Garanti Bankası, Kithennette, NTV başta olmak birçok markasında protestolar devam ederken en yaratıcı protesto örneklerinden biri reklamcılar tarafından Ferit Şahenk’in ortağı olduğu Nusr-Et Steakhouse’a geldi. Bir grup reklamcı Etiler Nusr-Et’in önüne giderek mangal yaktı ve “mangala gel Ferit” sloganı attılar.

3-Garanti Bankası
Doğuş Grubu’na bağlı markalar Gezi Parkı eylemlerinde protestoya uğrayan markaların başında geliyor. Bunlardan biri de Garanti Bankası… Sosyal medyada hızla yayılan protestolar kredi kartlarını iptal ettirmekle başladı ve Garanti Bankası protestolar karşısında sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaptı. Direnişin sekizinci gününde 40-50 kişilik bir grup Garanti Bankası Genel Müdürlük binası önünde protesto etti. Genel Müdür Ergun Özen protestocu grubun yanına inerek Gezi Parkı direnişine karşı olmadıklarını belirterek “Ben de çapulcuyum” dedi.

4-Haber Türk
Gezi Parkı haberlerini başta yansıtmayan Haber Türk, birebir protestolara Fatih Altaylı’nın Başbakan Erdoğan’ı konuk aldığı Teke Tek programından sonra maruz kaldı diyebiliriz. Program süresince özellikle twitter’da yoğun eleştiriye uğrayan Fatih Altaylı özellikle yanlı olması ve Başbakan’a soru yöneltmemesiyle eleştirildi. Yayının bitimiyle Haber Türk binası önünde toplanan protestocular çeşitli tezahüratlarla Altaylı başta olmak üzere Haber Türk’ü protesto ettiler.

5-Kızılkayalar
Taksim’de yer alan Kızılkayalar Hamburger’in facebook sayfasında Gezi Parkı direnişine karşı olan tavrını yayınladığı yazılar tepkilere neden oldu. Gelen tepkiler üzerine bir açıklama yapan ve facebook sayfasındaki yazıları kaldıran markaya tepkiler dinmedi. Taksim şubesi çeşitli protestolara sahne olurken mekanın erken saatte kapatılmasına neden oldu. Marka yaptığı son açıklamadda bu krize neden olan ortaklardan Servet Kızılkaya ile yollarını ayırdıklarını duyurdu.

6-Kitchenette
Doğuş Grubu üye restoranlarına da tepkiler geldi. Bu tepkilerden en çok ses getireni öğle yemeği saatinde Kanyon’da gerçekleştirilen alkışlı protestolar oldu. Öncelikle alkışlar ve tezahüratlarla Starbucks’ta oturan müşterileri kaldıran protestocular devamında Kitchennette oturanların kalkmasını sağlayarak Gezi Parkı protestolarına devam ettiler.

7-Mado
İlk olarak İstiklal Caddesi’ndeki şubesinde biber gazından etkilenenlere su satmadığı suçlamasıyla gündeme gelen marka devamında “halka su satmadığı halde polislere çay dağıttı” iddialarına maruz kaldı. Sosyal medyada bu yöndeki suçlamalarla gündeme gelen marka bazı şubelerini direniş süresince açmamaya devam ediyor.

8-NTV
Belki de en ilginç protesto ve özür şeklini NTV yaşadı. Kanalın yayın politikasına karşı çıkanlar NTV binasının önünde yoğun bir kalabalık oluşturdu. Ellerindeki paraları sallayarak ve tezahüratlarla protesto eden grupla iletişime geçen NTV, kanalın önünde protestolar devam ederken canlı yayına bağlandı ve “NTV binasının önünde medya protesto ediliyor” sözleriyle protestolara yer verdi. Doğuş Yayın Grubu CEO’su Cem Aydın, yaşanan olayların ardından bir açıklama yaparak ‘Hata yaptık’ dedi.

9-Saray Muhallebicisi
İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ailesine ait olan Saray Muhallebicisi protestoların odak noktasında yer almaya devam ediyor. Herhangi bir mağazasını kapatmayan ya da yardım etmemekle gündeme gelmeyen markaya sosyal medyada yer alan iddialar ve paylaşımlar sonrası tepkiler devam ediyor.

10-Starbucks
Parkta yaşanan protestolardan sonra polisin müdahalesi ile birlikte sokaklara yansıyan direnişin ilk gününde Starbucks, “kepenklerini yarıya kadar indirdi kimseyi içeri almadı” suçlamalarıyla karşılaştı. Bunun üzerine hemen bir açıklama yapan marka olay günü imkanları dahilinde herkese yardım ettiklerini belirtse bile markaya özellikle sosyal medyadan tepkiler gelmeye devam etti. Direnişçilerle polis arasında yaşananlar sırasında mağazalarının kapısını direnişçilere açan, revir ihtiyacını karşılayan, ücretsiz su ve kahve dağıttığı konuşulan marka ikinci bir açıklama daha yaptı ve bunun üzerine tepkiler biraz olsun yumuşadı diyebiliriz.

Gezi Parkı direnişi süresince beğenilen markalar

1-Anonymous
Küresel hacker grubu Anonymous twitter hesabından Gezi Parkı protestolarına destek vereceğini ve hükümete ait web sitelerini hackleyeceklerini duyurdu. Başlatacakları eylemleri youtube hesaplarından da duyuran grup ilk günlerde Cumhurbaşkanlığı web sitesine erişimi bir süre engelledi.

2-BKM
Beşiktaş’ta bulunan Beşiktaş Kültür Merkezi, semtte yaşanan polis ve halkın karşı karşıya geldiği eylemlerde biber gazına maruz kalan direnişçilere kapısını açması ve bir bakıma revir hizmeti vermesi sosyal medyada birçok olumlu mesajla paylaşıldı.

3-çArşı
Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’ya Gezi Parkı direnişi süresince sosyal medyanın yıldızı dememiz yanlış olmaz. Hakkında binlerde teşekkür yazısı yazılan taraftar grubu, Beşiktaş ve Akaretler’de çıkan olaylarda gerek dayanışma adına gerekse de biber gazından etkilenenlere yardımcı olmaya kadar birçok konuda öncü oldu.

4-Divan Otel
Yaşanan olayların ilk gününden itibaren Taksim çevresinde biber gazından etkilenenlerin sığınma yeri haline gelen Divan Otel sosyal medyada adı en çok geçen markalardan. Limon, sirke, su, yiyecek, içecek gibi yardımlarda bulunan marka bununla da kalmayıp Gezi Parkı’nda çadırlarda nöbet tutan direnişçilerin uğrak noktası haline geldi.

5-Halk TV
Sosyal medyada neredeyse en çok tepki gösterilen konu ‘medya’ oldu. Olayların haber akışına yansımaması, birçok haber kanalı binası önüne kadar giden toplulukların protestosuna neden olurken Halk Tv kanalı gelen övgülerden dolayı birçok kez trend topic listesine girdi. 24 saat canlı yayın yapan kanalın merkez ofisinin Akaretler’de olması olayları yansıtmasına yardımcı olurken konuyla ilgili birçok canlı telefon bağlantısı da yapıldı.

6-Kuru Kahveci Mehmet Efendi
Yaşanan olaylarla olumlu ya da olumsuz hiçbir dahili bulunmayan Kuru Kahveci Mehmet Efendi , Starbucks protestoları sırasında bir duvar yazısında “Yaşasın tam bağımsız Kuru Kahveci Mehmet Efendi” şeklinde yer aldı. Sosyal medyada hızla yayılan bu yazıya konu olan marka, doğal yolla yıldızlaşan ve sosyal medyada adından sıklıkla söz ettiren markalardan biri haline geldi.

7-Olivia’s Pizzeria
Bir diğer ilgi çekici marka da Newyork stili pizza yapan Olivia’s Pizzeria. Marka, yoğun kalabalıklardan dolayı cep telefonlarının çekmediği ve biber gazına maruz kalınan günlerde kendi twitter hesabından yayınladıkları “Medya yapmazsa biz yaparız! Tweetleri A4e basıpgetirin, paket servislerle dağıtalım, vitrinlerimize asalım #medyaboykot #direngeziparkı” tweetiyle sosyal medyada ilgi gördü.

8-Redhack
Kızıl Hackerlar Birliği olarak tanımlanan Redhack kendi sosyal medya hesaplarından Gezi Parkı direnişine en çok destek veren gurupların başında geldi. Konu hakkında çeşitli bilgilendirme paylaşımında bulunan Redhack Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir web sitesini hacklerken son olarak da bazı komiserlerin cep telefonu numaralarını yayınladı.

9-Twitter
Başbakan’ın konuşmalarında “Baş belası twitter” benzetmesinin hedefi olan twitter sosyal medyanın gücüyle yayılan Gezi Parkı direnişinin en önemli iletişim aracı oldu. Olayların başlaması ve yaşanan olumlu/olumsuz her gelişmenin haber kanallarını bile geçerek anlık bir şekilde twitter üzerinden paylaşılması bir yandan direnişin geniş kitlelere yayılmasına sebep olurken bir yandan da en önemli iletişim ihtiyacını karşıladı.

10-Tabii ki Gezi Parkı
Taksim’de yer alan Gezi Parkı hiç kuşkusuz ki tarihe adını yazdırdı. Belli bir kesim için çocukluğunun geçtiği yer olma özelliğini taşıyan parkın çoğu kişi adını bile bilmiyordu. Taksim’in ortasında olmasına rağmen çoğu kişinin farkında olmadığı, kimimizin ise içinden geçerken tedirginlik yaşadığı Gezi Parkı, Taksim yayalaştırma projesi kapsamında yerine Topçu Kışlası yapılmasıyla gündeme geldi ve şuanda onu kaybetmek istemeyen ve özgürlükleri için direnen binlerce insana ev sahipliği yapıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.