Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan sosyal medya araştırması

Araştırmaya göre gençler, sosyal medyayı kitleleri harekete geçiren bir araç olarak görüyor.

08.01.2014 - 17:30 | MediaCat

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın araştırmasına göre gençler, sosyal medyayı kitleleri harekete geçiren bir araç olarak görüyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin sosyal medya kullanım davranış ve tutumlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki gençleri daha yakından tanımayı ve anlamayı amaçlayan araştırma, Temmuz-Eylül 2013 tarihleri arasında, 26 ilden 15-29 yaş arası 2057 gencin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Araştırma sadece üniversite öğrencilerini değil çalışan, çalışmayan, evli-çocuklu gibi farklı genç profillerini de kapsıyor. Araştırmada yer alan gençlerin yüzde 77’si bekar; yüzde 14’ü çocuk sahibi; yüzde 40’ı çalışan; yüzde 14’ü lise öğrencisi ve yüzde 7’si ev hanımı.

Araştırmanın sonuçları internet kullanıcısı gençlerin yüzde 96’sının sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu gençlerin yüzde 40’nın annesinin, yüzde 47’sinin de babasının sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteren sonuçlar ebeveynler ve çocukları arasında sosyal medya kullanımı açısından nasıl bir ilişki olduğunu da ortaya koyuyor.

Gençler internete en çok dizüstü bilgisayarları ile bağlanıyor

Araştırma sonuçlarına göre gençlerin yüzde 62’si sosyal medyaya en çok evlerindeki dizüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Her iki gençten biri akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Bunların dışında, sosyal medya kullanmak için iş yerindeki bilgisayarı kullananlar ise daha çok 25-29 yaş grubu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan sosyal medya araştırması

Araştırma, internet kafelerde sosyal medya kullanımının ise daha çok Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde ve genç erkeklerde görüldüğünü gösteriyor. İstanbul’da evde dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve iş yerindeki bilgisayardan; Ege’de evde dizüstü bilgisayardan ve Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde ise internet kafelerden sosyal medyaya ulaşıyor.

Sosyal medyada 6 saat ve üzeri vakit geçirenlerin oranı yüzde 13

Niceliksel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan araştırma, gençlerin sosyal medya kullanım sıklıkları, süreleri ve zamanları açısından da sosyal medya ile yakın bir ilişki içinde olduklarını gösteriyor.

Araştırmaya göre gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyaya günde en az bir kere; yüzde 72’si ise her gün birkaç kere bağlanıyor. Ayrıca, her üç gençten birisi sosyal medyada en az üç saat geçiriyor. Özellikle 15-17 yaş grubu, bekârlar ve ortaöğretim ve altı mezunlarda bu oran daha yüksek.

Araştırmanın çarpıcı verileri arasında yer alan diğer bir bulgu ise sosyal medyada 6 saat ve üzeri vakit geçirenlerin oranı. Sonuçlar, araştırmaya katılan gençlerin yüzde 13’ünün sosyal medyada en az 6 saat ve üzeri vakit geçirdiğini gösteriyor.

Gençlerin neredeyse tamamı markaları takip ediyor ve etkileşime giriyor

Araştırma verilere göre gençlerin yüzde 89’u sosyal medyada listelerindeki kişi ve kurumların paylaştıklarını takip ediyor ve yüzde 88’i arkadaşlarının paylaştıklarına yorum yapıyor. Araştırmada, sosyal medyada görsel yükleme, yazı yazma/tweet atma, ürün, marka/şirket hakkında yorum yazma gibi gençlerin kendi oluşturduğu içeriği başkalarıyla paylaşma davranışlarıyla yoğun bir şekilde karşılaşılmış.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan sosyal medya araştırması

Sonuçlara göre, gençlerin yarısı en az bir kez sosyal medyada tartışmaya/polemiğe giriyor. 15-17 yaş grubu, erkekler, öğrenciler ve bekârlarda bu oran daha yüksek. En az birkaç kez böyle bir durumu tecrübe edenlerin ise daha çok genç erkekler, bekârlar ve Twitter kullanıcıları olduğu görülüyor.

En popüler sosyal ağ: Facebook

Gençler en çok Facebook’u kullanıyor. Facebook’u ikinci sırada yüzde 57 oranıyla YouTube ve Instagram gibi görsel paylaşım siteleri takip ediyor.

Twitter’ın da katılımcılar arasında oldukça popüler bir mecra olduğu görülüyor. Araştırmaya katılan 15-29 yaş grubundaki gençlerin yüzde 45’i Twitter kullanıcısı. Twitter kullanımının öğrenciler, çalışanlar, yükseköğretim mezunları ve bekârlarda daha yüksek olduğu görülüyor. Ege bölgesi ve İstanbul, Türkiye ortalamasına kıyasla Twitter’ı daha fazla kullanırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu daha az kullanıyor.

Sosyal medyada bu 3 mecrayı sırasıyla sözlükler, vikiler, bloglar, interaktif online oyunlar, lokasyon paylaşımları, profesyonel iş ağları ve sanal yaşam alanları izliyor.

Sosyal medya eğlenme ve bilgi edinme amaçlı kullanılıyor

Gençlerin yüzde 60’ı sosyal medyayı en çok eğlence amacıyla kullanıyor. Yüzde 59’u ise bilgi alma/sağlama amacıyla kullandığını belirtiyor. Buradan yola çıkarak, sosyal medyanın gençler açısından sadece eğlence değil aynı zamanda geleneksel medyanın alternatifi olduğu söylenebilir.

Sosyal medya, gençlerin yaklaşık yarısı için aynı zamanda serbest zaman geçirme, iletişim kurma, gündem, takip etme/gündem yaratma ve eğitim-öğretim-araştırma anlamına da geliyor.

Erkekler spor ve teknoloji; kadınlar moda ve alışveriş peşinde

Araştırma sonucunda gençlerin sosyal medyada en çok yorum yaptığı konuların günlük olay ve durumlar, müzik, film, televizyon, dizi yorumları ile toplumsal konu ve olaylar olduğu görülüyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan sosyal medya araştırması

Erkeklerde ilk iki sırayı spor ve teknoloji takip ederken; kadınlarda moda ve alışveriş ilk sırada geliyor. Evli gençlerin toplumsal konu ve olaylar, moda ve alışveriş, din ve beslenme konularında; bekârların ise sosyal medyada müzik, film, televizyon, dizi yorumları, teknoloji, kültür-sanat etkinlikleri ve spor konularında daha aktif olduğu görülüyor. İstanbul’da toplumsal konu ve olaylar ile yeme-içme mekânları; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise din konusu ülke ortalamasına göre gençler tarafından daha fazla konuşuluyor.

En önemli konu: Özgürlük

Araştırma sonunda gençler için sosyal medyada en önemli olan konunun yüzde 37 oranla özgürlük olduğu tespit edilmiş. Özgürlük konusu özellikle öğrenciler, bekârlar ve Twitter kullanıcıları için daha da önemli. Bu konuyu güvenirlik, dürüstlük ve paylaşımcılık takip ediyor.

Gençler sosyal medyanın kitleleri harekete geçirme gücüne inanıyor

Araştırma, gençlerin sosyal medyayı çeşitli açılardan politik/toplumsal bir platform olarak gördüğünü gösteriyor.

Örneğin, gençlerin yüzde 56’sı ‘sosyal medyanın kitleleri harekete geçirme gücü olduğu’ düşüncesinde. Sosyal medyanın bir medya kanalı olmasına ilişkin irdelenen ‘sosyal medyanın geleneksel medyanın alternatifi olduğu’ ve ‘ana akım medyada yer verilmeyen haberlere ulaşmayı sağladığı’ ifadelerine ise gençlerin yarısından fazlası katılıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.