Gençlere göre özgüven demek para demek

Bağımsız Eğitimciler Sendikası'nın (BES) 18-30 yaş arasındaki gençlere yönelik yaptığı ankete göre...

06.10.2008 - 10:48 | MediaCat

Bağımsız Eğitimciler Sendikası’nın (BES) 18-30 yaş arasındaki gençlere yönelik yaptığı ankete göre Türk genci, kuvvetli bir özgüvene sahip olmak için en çok “maddi güce” ihtiyaç duyuyor.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası, yüzde 26,22’s, ortaokullu, yüzde 48,76’sı liseli, yüzde 18,21’i de üniversiteli olmak 18-30 yaş arasındaki 2 bin 43 gence yönelik “Gençlik ve Özgüven” başlıklı bir anket çalışması yaptı. BES’in “Genç nüfusu iyi anlayabiliyor muyuz, gençlerimizi geleceğe iyi hazırlayabiliyor muyuz?” sorularına cevap bulmak amacıyla yaptığı anket, gençlerin özgüvenlerinin “maddi güce” bağlı olduğunu ortya koydu. Ankette yer alan “Bir kişinin kuvvetli bir özgüvene sahip olması için en çok neye ihtiyacı vardır?” sorusuna, gençlerin yüzde 19,1’lik bir çoğunluğu “maddi güç” derken, yüzde 15,15’i “bilgi birikimi”, yüzde 12,94’ü “güçlü aile”, yüzde 12,06’sı ise “liderlik” dedi.

Gençlerin, sizce “Bir iş kurmak ve başarılı olmak için en önemli unsur nedir?” sorusuna da yüzde 35,56’sı “iş fikri” derken, 23,20 ise yine maddi güce işaret ederek “sermaye” cevabını verdi.

GENÇLER “KENDİ İŞİNİN PATRONU” OLMAYI PLANLAMIYOR

Ankette yer alan, “Şimdi ya da gelecekte kendi işinizin patronu olmayı planlıyor musunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 57,57’si “hayır” derken ancak yüzde 30,71’i “evet” cevabını verdi.

Gençlerin çoğunluğunu teşkil eden yüzde 32,6’sı “Sıfırdan bir iş kurmayı ve yürütmeyi” “çok zor” olarak değerlendirirken,70,18’i de “Başka bir ülkede yaşamış olsaydı daha aktif ve konumunun şimdiye göre daha iyi” olacağını düşünüyor.

KENDİNE GÜVEN “TAM” AMA EĞİTİM SİSTEMİNE YOK

Gençlerin yüzde 70,83 kendine güvenlerinin “tam” olduğunu belirtmesine rağmen, yüzde 47,12 gibi büyük çoğunluğu, “Eğitim sisteminin size ‘kendi kendime yeterim’ duysunun aşıladığına inanıyor musunuz?” sorusuna ise “kesinlikle inanmıyorum” cevabını verdi. Geçlerin yüzde 70,43’ü “Okulda, işte ve diğer ortamlarda fikirlerini rahatça dile getirdiğini” söylerken, yüzde 55,09 ise “Herhangi bir konuda karar alırken, her şeyi kaybetme riskini göz önünde bulundurur musunuz” sorusuna “hayır” cevabını verdi.

Kaynak:Anka

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.