MediaCat

Gençlere göre geleceğin mesleği yapay zekâ mühendisliği

Youthall, Gelecekteki İş Gücü Talebi Anketi Raporu’nu paylaştı.

Gençlere yönelik kariyer platformu Youthall, iş dünyasından profesyonellerinin ve gençlerin geleceğin mesleklerine ilişkin beklentilerini ortaya koyan Gelecekteki İş Gücü Talebi Anketi Raporu’nu paylaştı.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen çalışmaya 18-30 yaş arasında üniversite öğrencisi ve çalışmayan mezun gençler ile iş dünyasının profesyonelleri katıldı. Üniversite sonuçlarının açıklanmasına kısa süre kala Temmuz ayında yapılan çalışmaya 543 kişinin katılımıyla tamamlandı. Ankete katılanların yüzde 24,1’ini çalışanlar, yüzde 75,7’sini ise üniversite öğrencileri ve mezun olup şu an herhangi bir işte çalışmayan gençler oluşturdu.

Ankete göre, gençlerin yüzde 73’ü 10 yıl sonra meslekler arasında ilk sırada yapay zekâ mühendisliğinin olacağını düşünüyor. İş dünyasının profesyonelleri ise sürdürülebilirlik uzmanlığı, yenilenebilir enerji uzmanlığı ve robotik mühendisliği gibi mesleklerin ilk sıraları paylaşacağını öngörüyor.

Ankete katılanlar, yapay zekâ ve diğer teknolojilerin hızla ilerlediği bir çağda işgücünün teknolojiye hâkim olmasının önemini vurgularken; iş dünyasının, dijitalleşme ve teknolojiyi kullanma kabiliyetiyle rekabet edebilir ve sürdürülebilir hale gelmesini bekliyor. Bu da işverenlerin dijital yetkinlikleri artırması ve yeni teknolojilere uyum sağlayabilmesi gerektiği sonucunu veriyor. Küresel salgının tetiklediği alışveriş ve iletişim alışkanlıklarındaki değişimler de bu yetkinliklerin ön plana çıkmasındaki diğer önemli bir unsur olarak belirtiliyor. Teknolojik ilerlemeler tüketici davranışlarını ve iş yapış şekillerini etkilerken, bu değişimlere uyum sağlayabilen uzmanların önemi artıyor.

10 gençten 7’sinin tercihi kazanç potansiyeli yüksek meslekler

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 73,5’i bugünkü meslek tercihlerinde maaş ve kazanç potansiyelinin yüksek olmasını öncelikli olarak görüyor. Yüzde 87’si hem bugün kazanç sağlayan hem de gelecekteki potansiyel gelişim ve kazanç fırsatlarına odaklanan bir mesleği tercih etmeyi düşünüyor. Bu sonuç, katılımcıların maddi beklentilerinin yanı sıra kişisel tatmin ve gelişim için uygun bir meslek seçmeye önem verdiklerini ortaya koyuyor. Bu da gençlerin finansal istikrarı önemsediğini, gelecekteki kariyerlerinde büyüme ve ilerleme fırsatlarını göz önünde bulundurduklarını gösteriyor.

Bugünün mesleklerinde de yapay zeka ilk sırada

“Bugün tercih yapıyor olsaydın ya da farklı bir meslek seçme şansın olsaydı hangi mesleği seçerdin?” sorusuna gençlerin yüzde 28,5’i yapay zekâ uzmanlığı yanıtını verirken, yapay zekâ uzmanlığını yüzde 15,6 ile veri analistliği/veri bilimciliği, yüzde 12 ile dijital pazarlama uzmanlığı, yüzde 11 ile yenilenebilir enerji uzmanlığı ve yüzde 9,5 ile e-ticaret uzmanlığı takip ediyor.

Anket çalışması, gelecekte iş dünyasında hangi yetkinliklerin ortaya çıkacağını da belirliyor. Ankete katılan profesyonellerin yüzde 72’sine göre, yaratıcılık ve yenilikçilik iş dünyasının gelecekteki en önemli yetkinlik tercihi olacak. İş dünyasında öncelikli olacak diğer yetkinliklerin başında ise problem çözme/karar verme yeteneği, adaptasyon/değişime uyum sağlama ve eleştirel düşünme/analiz geliyor.

Gençler mesleklerinin geleceğinden endişeli

Gençlerin mesleklerinin geleceğine ilişkin bakış açıları da inceleyen araştırmada, ankete katılan gençlerin üçte birinden fazlasının (yüzde 38,4) gelecekleriyle ilgili meslekleri hakkında endişe duydukları görülüyor. Bu endişeleri, gelecekte iş dünyasının nasıl şekilleneceği ve mevcut mesleklerin ne kadar geçerli olacağı konusundaki belirsizliklerle ilişkilendiriliyor. Gelecekleriyle ilgili endişe duymayanların oranı yüzde 34,3’te, kararsızların oranı ise yüzde 27,3’te kalıyor.

Ankete katılan iş dünyası profesyonellerinin verdiği yanıtlara göre, günümüzde teknolojinin hızla geliştiği ortamda varlığını yitirecek meslek alanlarının başında basım ve yayım geliyor. Yüzde 18,2’si “basım ve yayım” alanının varlığının azalacağını düşünürken, yüzde 16’sı tüketim ve alışveriş alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte gelişen teknolojinin satış alanındaki istihdamı ortadan kaldıracağı görüşünde birleşiyor. Yüzde 15,2’si endüstri ve imalat sektöründe büyük ölçüde otomasyon ve robotik sistemlerin kullanımının artmasıyla imalat ve üretim alanının varlığının azalacağını öngörüyor.

İş dünyası, operasyonel ve yönetimsel yetkinlikleri önemsiyor

İş dünyasının gözünden bu yıl işe alımlarda en çok ihtiyaç duyulan alanları da tanımlayan araştırmada verilen yanıtlara göre, katılımcıların yüzde 34,8’i operasyon & yönetim alanına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.  Yüzde 28’i pazarlama ve dijital pazarlama, yüzde 25’i satış, yüzde 24,2’si büyük veri ve iş analitiği alanlarında işgücü arayışı oluştuğunu söylüyor. Bu oranlar, iş dünyasının hâlâ operasyonel ve yönetimsel yetkinliklere büyük önem verdiğine işaret ediyor. Ayrıca pazarlama ve satış alanlarındaki ihtiyaç da dikkat çekerken, günümüzde işverenlerin özellikle bu alanlardaki nitelikli adaylara ilgi gösterdiğini ve bu pozisyonlara yönelik talebin yüksek olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

İşe alımlarda iletişim ve işbirliği becerileri önemli

Ankete katılan profesyonellerin yanıtlarına bakıldığında, günümüzde işe alımlarda dikkat edilen en önemli niteliğin yüzde 74,2 ile iletişim ve işbirliği becerileri olduğu görülüyor. İş dünyası profesyonellerinin yüzde 70,5’i problem çözme ve karar verme yeteneğini kritik bir unsur olarak benimsiyor. Yüzde 53’ü ise adaptasyon ve uyum sağlama yeteneğini olmazsa olmaz bir nitelik olarak tanımlıyor.

“Gençler geleceğin meslek seçimleriyle iş dünyasına önemli mesajlar veriyor”

Gelecekteki İş Gücü Talebi Anketi Raporu’na dair değerlendirmesinde teknolojik gelişmelerin yarattığı yeni dünya düzeninin geleceğin meslek tercihlerinde belirleyici olduğuna dikkat çeken Youthall CEO’su Emre Aykan, “Üniversite tercih dönemine yönelik gerçekleştirdiğimiz anket çalışması, teknoloji odaklı mesleklerin gelecekte de büyük önem taşıyacağını ve yapay zekâ alanının gençler arasında ilgi görmeye devam edeceğini gösteriyor. Ankete göre, gençlerin 10 yıl sonrasının meslekleri arasında yapay zekâ mühendisliğinin ardından sürdürülebilirlik uzmanlığı, yenilenebilir enerji uzmanlığı ve robotik mühendisliği gibi meslekleri ilk sırada tutması iş dünyasına önemli mesajlar veriyor. Bu durum iş dünyasının sürdürülebilir teknolojilere ve çevre dostu enerji kaynaklarına olan talebinin artacağını ve robotik teknolojilerin de önemli bir rol oynayacağını gösteriyor” dedi.

Geleceğin iş dünyasının beklentilerine uygun yetkinliklere sahip olmanın gün geçtikçe daha önemli bir hale geldiğine de dikkat çeken Aykan, “Bu dönemde iş hayatında başarılı olmak için problem çözme, karar verme, etkili iletişim kurma ve işbirliği yapma yeteneklerinin büyük bir öneme sahip olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle inovasyon kavramının da iş dünyasının önceliklerinden biri olduğunu göz önünde bulundurursak, önümüzdeki dönemde yaratıcı ve yenilikçi olmak başarılı bir kariyer hayatı için kritik unsur olacaktır. Bununla beraber problem çözme, adaptasyon ve eleştirel düşünme gibi yetkinliklere sahip olmak iş dünyasının değişken ve rekabetçi ortamında başarılı olmak için çalışanlara büyük avantajlar sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.