Gençler yüz yüze iletişimi tercih ediyor

Elektronik cihazları yüzyüze iletişime tercih ediyor olarak görülen gençler, yetişkinler tarafından hoş karşılanmıyor. Fakat ABD’de genç internet kullanıcıları üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin öncelikli olarak yüzyüze iletişimi tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

19.07.2012 - 00:00 | MediaCat

SMG Connected haberine göre, gençlerin iletişim tercihlerinin yaşlılar tarafından çoğu zaman yanlış anlaşılması günümüzde de geçerliliğini koruyor. Elektronik cihazları yüzyüze iletişime tercih ediyor olarak görülen gençler, yetişkinler tarafından hoş karşılanmıyor. Fakat ABD’de genç internet kullanıcıları üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin öncelikli olarak yüzyüze iletişimi tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Araştırmaya katılan 13-17 yaş arası gençlerin yaklaşık olarak yarısı, arkadaşları ile iletişime geçmek için favori yollarının ‘yüzyüze’ olduğunu belirtiyor. İkinci sırada gelen ‘mesajlaşma’yı ise araştırmaya katılan gençlerin yaklaşık olarak üçte biri favori iletişim kanalı olarak belirtiyor.

Mesajlaşmayı favori iletişim yolu belirten gençlerin yüzde 30′u mesajlaşmayı en hızlı yol olduğu için, yüzde 23′ü en kolay yol olduğu için, yüzde16′sı ise cevap vermek için zaman kazandırdığı için tercih ettiklerini belirtirken, yüzyüze iletişimi favori iletişim yolu olarak kabul edenlerin yüzde 38′i yüzyüze görüşmenin daha eğlenceli olduğunu, yüzde 29′u ise yüzyüze anlaşmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyor.

Araştırmada bahsi geçen dijital yerlilerin ve ebeveynlerin online geçirdikleri zamanda tercih ettikleri cihazlara bakıldığında ise, her iki grupta da dizüstü bilgisayar ve ardından masaüstü bilgisayar geliyor. Online geçirilen zamandaki akıllı telefonların payına bakıldığında ise, ebeveynlerin gençlere göre daha yüksek oranda akıllı telefonlarını kullandıkları görülüyor. Online olarak geçirilen zamandaki akıllı telefonların payı, ebeveynlerde yüzde 15,2 iken, gençlerde bu oran yüzde 13,5.
 

(Kaynak: Starcom MediaVest)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.