Gençler mobil ödemeye hazır

MasterCard tarafından yapılan araştırmaya göre, gençler cep telefonu ile ödeme yapmak istiyor

01.06.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterCard Worldwide tarafından gerçekleştirilen “Mobil Ödeme” araştırması, cep telefonlarının tüketiciler için sadece bir iletişim cihazı olmaktan çıkıp cüzdan haline dönüşmeye başladığını gösteriyor.

MasterCard adına Kelton Research şirketi tarafından yürütülen ve tüketicilerin mobil cüzdan işlevi görecek akıllı telefonlara olan ilgisini ortaya koymayı amaçlayan araştırmaya gore; cep telefonu kullananların yüzde 62’si, gittikleri her yerde cep telefonlarını kullanarak alışveriş yapmaya hazır.

Araştırma özellikle genç kesimin mobil ödemeye olan ilgisini ortaya koyarken, sonuçlar erkeklerin kadınlara oranla mobil ödemeye daha yatkın olduğunu gösteriyor.

MasterCard’ın tüketicilerin mobil ödemeye olan ilgilerini ölçümlemek üzere ABD’de Kelton Research’e yaptırdığı araştırma, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 62’sinin cep telefonları ile mobil ödeme yapmaya hazır olduklarını ortaya koydu. MasterCard “Mobil Ödeme” araştırması, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve “mobil nesil” olarak adlandırılan 18-34 yaş arasındaki grubun, mobil ödemeye büyük ilgi duyduğunu gösteriyor.

Gençlerin Yüzde 65’i Telefonsuz Kalınca Kendini Çıplak Hissediyor

Araştırma sonuçlarına göre, 18-34 yaş arasındakilerin yüzde 63’ü alışverişlerinde cep telefonlarıyla ödeme yapmak istiyor. Bu oran 35 yaş üstü için yüzde 37’ye düşüyor. 18-34 yaş gurubundaki tüketicilerin yüzde 65’i cüzdansız değil ama telefonsuz kaldığında kendisi çıplak hissettiğini ifade ediyor. 35 yaş üstü için ise bu oran yüzde 34.

Mobil Ödemeye Olan Talep Bir Yılda Yüzde 67 Arttı

MasterCard Advisors tarafından 2010 yılında ABD’de gerçekleştirilen diğer bir araştırma da 30 yaş altının mobil ödemeye yönelik talebinin giderek artığını destekliyor.
 

2009 ve 2010 yılları karşılaştırıldığında, araştırmaya katılanların cep telefonlarını kullanarak alışveriş yapma yönündeki talepleri %67 oranında artmış (2009 yılında %15 oranında olan talep, 2010 yılında %25 oranına yükseldi).
Geçen bir yıl süresince, aynı kesim, hesapları için telefon bankacılığı hizmetlerini %79 oranında daha fazla kullanmış (2009 yıllında %14, 2010 yılında ise %25).

Kullanıcılar Cep Telefonlarının Kişiliklerini Yansıttığını Düşünüyor

Yapılan araştırma, tüketicilerin, cep telefonlarını sadece işlevleriyle değerlendirmediğini ve telefonlarının kişilik özelliklerini yansıttığına inandığını gösteriyor. Araştırmaya katılan tüketicilerin yarıdan fazlası (yüzde 54) cüzdana kıyasla, cep telefonunun bir kişi hakkında daha çok bilgi verdiğini düşünüyor.

Erkekler Mobil Ödemeye Daha Yatkın

Araştırması, mobil cüzdan kullanım tercihinin cinsiyete göre farklılık gösterdiğini de ortaya koydu. Erkekler telefonlarını işlevsel bir gereksinim olarak değerlendirirken, kadınlar mobil araçlara daha kişisel bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Araştırma sonuçlarına göre, erkekler kadınlara oranla cep telefonu ile alış veriş yapmaya daha fazla istekli (erkekler %51, kadınlar %40) ve hesabı kredi kartı yerine mobil bir uygulamayla yapan bir kişiden de daha fazla etkileniyorlar (erkekler %49, kadınlar %45).

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.