Gençler için girişimcilik ve dijital dönüşüm kiti

Brand Academy Day’in ilk bölümünden notlar...

21.11.2015 - 12:02 | MediaCat

Gençler için girişimcilik ve dijital dönüşüm kiti

Brand Week Istanbul’un son günü Brand Academy Day’de günün ilk konuşmacısı Çaycı Kurucu Ortağı Veysel Berk’ti. Berk’in oldukça ilginç bir hikâyesi var. Kendisi ABD’de başarılı bir akademik kariyerin ortasında, önemli bir bilimsel buluşa imza atmış bir bilim adamıyken San Francisco’da atıldığı girişimcilik serüvenini bugün Çaycı isimli kafe zinciriyle sürdürüyor.

Berk kendi hikâyesi üzerinden katılımcılara girişimciliğin ruhu ve inovasyonun mantığı üzerine kısa bir ders vermiş oldu.

Gençler için girişimcilik ve dijital dönüşüm kiti

“Her problem yeni bir iş alanıdır”

Berk bugüne dek karşılaştığı problemlerin yeni bir iş alanı yarattığını fark etmiş. Kendi kurduğu şirketlerin hepsinin böyle bir çıkış noktası var. Berk’e göre girişimciliğin özü de bu. Yapılması gereken, diyor Berk, gerçek dünyaya ait problemi tespit etmek ve buna yönelik bir çözüm geliştirmek. Ama bunu yaparken farklı bir bakış açısından yapmak.

Gençlere ilham veren hikâyesini tamamlayan Veysel Berk’in ardından sahneye çıkan Razorfish Global Teknoloji Müdürü Ray Velez, bir gün önce gerçekleştirdiği “Dijital Dönüşüm Kiti” sunumunuyla bu kez taze zihinlere ufuk açıcı bir deneyim yaşattı.

Hopi: Yeni bir marka yaratma hikâyesi

Hopi Oturumunda bir araya gelen Hopi Genel Müdürü Onur Erbay ve TBWA\ISTANBUL CCO’su İlkay Gürpınar, Hopi’nin geliştirilme ve tüketiciyle buluşturulma serüvenini anlattılar Brand Academy Day’in katılımcıları olan üniversite öğrencilerine. Onur Erbay’ın paylaştığı rakamlara göre, Hopi bugün sahip olduğu 2,5 milyon üye ile Türkiye’nin kitlesel olarak en çok indirilen aplikasyonlarından biri.

Gençler için girişimcilik ve dijital dönüşüm kiti

“Yeni bir marka değil, yeni bir iş modeli”

“Milyonlarca insanı QR kod okumayla tanıştırdık.” diyen Onur Erbay, 212 gün önce lanse edilen Hopi’nin ardında üç yıllık bir çalışma olduğunu ifade etti. Tanıdıkça akıllanan, akıllandıkça kişiselleşen Hopi sayesinde artık hangi tüketicinin hangi reyon ve mağazalarda ne kadar vakit geçirdikleri bilgisinin ulaşılabilir olduğunu belirten Erbay, 2016’nın Hopi için gerçek zamanlı pazarlama sürecinin hayata geçirileceği yıl olduğunu vurguladı. Erbay, son sözlerinde öğrencilere risk almayı ödüllendiren bir toplumda yaşamıyor olsak da risk almaktan çekinmemeleri önerisinde bulundu.

Zor bir aplikasyonu tüketiciye tanıtma teknikleri

TBWA\ISTANBUL CCO’su İlkay Gürpınar, öncelikle oldukça sevilen Hopi cingılının yaratılış sürecini paylaştı dinleyicilerle. “Markanın kendi içinden, özünden bir şeyler çıkarmak istedik. ‘Hopi’, kulağa ‘yuppi’ gibi geliyordu ve mutluluk veriyordu. Dolayısıyla müziğinde de bunu öne çıkardık.” diyen İlkay Gürpınar, Hopi’yi de kişisel bir alışveriş arkadaşı olarak kurguladıklarını, kişiselleştirmenin altını çizmek içinse birbirinden farklı siluetler oluşturduklarını belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.