MediaCat

Genç erkekler mobil reklamlara karşı tahammülsüz

Farklı yaş gruplarında kadın-erkek kırılımında ise mobil reklamlara karşı en tahammülsüz grup 18-29 yaş arası erkekler.

Genç erkekler mobil reklamlara karşı tahammülsüz

Mobil kullanıcı ve mobil kullanımı hakkında bilgi edinmek amacıyla Google, Ipsos ve MMA (Mobile Marketing Association – Mobil Pazarlama Birliği) ortaklığında global olarak yürütülen Our Mobile Planet Araştırması, ülkeler arası karşılaştırmalı veriler sunuyor. Araştırma mobil kullanımı daha iyi anlayabilmek için, mobil araştırma ve satın alma eğilimlerinin yanı sıra, arama, video, sosyal alanlar ve e-posta davranışı konularında da ayrıntılı bilgiler veriyor.

Our Mobile Planet Araştırması’na göre; Türkiye nüfusunun %14′ü akıllı telefon sahibi. Akıllı telefon sahiplerinin %71′i ise 1 yıldan daha kısa süredir akıllı telefon kullanıyor. Peki Türk tüketicisi akıllı telefonlarında mobil reklamlar görmeye ne kadar istekli?

Bu yazıda Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının “Karşılığında ücretsiz hizmet veya ödül alıyorsam akıllı cihazlarımda reklam görmek sorun değil.” önermesine ne derece katıldıklarını görüyoruz.

 

Kadınlar mobil reklamlara karşı daha hoşgörülü

Türkiye’de “Eğer karşılığında ücretsiz bir hizmet veya ödül alıyorsam, mobil cihazlarımda reklam görmek sorun değil.” diyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı %46.  Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarında oran bu iken kadın-erkek kırılımında farklılıklar göze çarpıyor. Kadınlarda bu oran %48 iken erkeklerde %43.

Mobil reklamlara karşı en tahammülsüz grup genç erkekler

Yaş kırılımına bakıldığında ise 30-49 yaş aralığındaki akıllı telefon kullanıcıları %50 oranında mobil reklamları bir ödül veya ücretsiz hizmet karşılığında görmeyi sorun olarak görmüyorken 18-29 yaş grubundakiler için bu oran %43′lere kadar düşüyor. Farklı yaş gruplarında kadın-erkek kırılımında ise mobil reklamlara karşı en tahammülsüz grup 18-29 yaş arası erkekler.

Türkiye, diğer ülkelere göre mobil reklamlara karşı daha olumlu

Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye’de ”Eğer karşılığında ücretsiz bir hizmet veya ödül alıyorsam, mobil cihazlarımda reklam görmek sorun değil.” diyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı oldukça yüksek. ABD’li akıllı telefon kullanıcılarının %31′i ücretsiz hizmet karşılığında mobil reklamların sorun olmayacağını söylerken İngiltere’de bu oran sadece %29.

(Kaynak: SMG Connected )

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.