MediaCat

Gelecekte çiftçiler Lamborghini’ye binecek

Jim Rogers,“Mevcut Piyasa Koşullarında Nasıl Para Kazanılır?” başlıklı konferans için Türkiye’ye geldi.

Gelecekte çiftçiler Lamborghini’ye binecek

Tüm dünyada “Emtia Gurusu” olarak tanınan yatırım ve finans uzmanı Jim Rogers, Garanti Masters Özel Bankacılık ve BBVA International Private Banking tarafından düzenlenen “Mevcut Piyasa Koşullarında Nasıl Para Kazanılır?” başlıklı konferans için Türkiye’ye geldi.

Rogers, dünya emtia piyasaları hakkında bilgi vererek, günümüzün şartlarında yatırım alternatiflerini değerlendirip önerilerini paylaştı. Rogers, “Dünya büyük bir dönüşüm içinde. Gelecekte yeni krizler yaşanacak. Çin muazzam bir değişim geçirdi ve bu değişim sürüyor. 19. yüzyıl İngiltere’nin, 20. yüzyıl ABD’nin dönemiydi. 21. yüzyıl ise Çin’in yüzyılı olacak. Türkiye doğru yerde ve doğru zamanda diyebiliriz, ancak ticari dengesinde sorun yaratacak ciddi bir açık var. Bu sorun para birimi ya da borsayla ilgili sıkıntılara neden olabilir.” dedi.

Emtia piyasalarına yönelik öngörülerini paylaşan Rogers,“Doğal kaynaklar, hammadde ve emtia piyasaları yeniden yükselişte. İnsanların fazla bilgi sahibi olmadığı ve yeterince yatırım yapmadığı bu piyasalara yatırımın tam zamanı. Maden, altın, gümüş ve tarım büyük getiriler sağlayacak alanlar olacak. Emtia piyasaları, önümüzdeki 10-15 yıl yükselmeye devam edecek. Tarım kaynakları giderek azalıyor. Gelecek günlerde gıda ürünlerinin fiyatlarında aşırı düzeyde artış gözlemleyeceğiz. Amerika’da çiftçi yaşının 58, Japanya’da ise 66 olduğunu görüyoruz. Kimse okula çiftçi olmak için gitmiyor. Tarımın önem kazanmasıyla, gelecekte borsacılar değil, çiftçiler Lamborghini’ye binecek. Şeker bugün en yüksek değerinin %70 altında satılıyor. Altın ise 11 yıldır yükseliş gösteriyor. 11 yıldır yükseliş gösteren başka bir emtia bulmak gerçekten zor. Altın en yüksek değerine oranla %30-40 değer yitirmiş olsa da yine de bu tip bir emtiayı alırım. Aynı şekilde gümüş de bugün en yüksek değerinin %40 altında. Altın ve gümüşün gelecek dönemde yaşanacak yükselişinden faydalanmak için emtia piyasalarına yatırım yapmak çok karlı olacak. Dolar şu anda hâlâ tercih edilen bir yatırım aracı olmasına rağmen, geleceğe yönelik güven vermiyor. Amerika şu anda dünyanın en borçlu ülkesi. O nedenle ABD doları yerine İsviçre Frangı, Çin para birimi Renminbi ve Japon Yeni gibi para birimlerine yatırım yapılmasını öneriyorum. Yatırımcılara, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Malezya, Norveç gibi doğal kaynaklar açısından zengin ülkelerin para birimlerine ve gelişmekte olan Tayvan, Güney Kore, Myanmar gibi piyasalara yönelmelerini tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.