Geçen yıla göre iş ilanları yüzde 50 arttı

Yenibiris.com yılın ikinci çeyreğinde yayınlanan ilan ve başvuru sayıları değerlendirmesiyle, büyüme trendindeki sektörleri ve adayların başvuru eğilimlerini belirledi.

08.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Yenibiris.com yılın ikinci çeyreğinde yayınlanan ilan ve başvuru sayıları değerlendirmesiyle, büyüme trendindeki sektörleri ve adayların başvuru eğilimlerini belirledi. Buna göre iş ilanlarının sayısında 2010 yılı ikinci çeyreğine göre yüzde 50 artış oldu. 2011’in ilk üç ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 4,81 oranında yükselme gözlendi.

Yenibiris.com’un yıl boyunca her çeyrekte hazırladığı Yenibiriş İstihdam Raporunun 2011 ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. Yenibiris.com sitesinde kurumsal kullanıcıların verdiği ilanlar ve bireysel kullanıcıların yaptığı başvurular değerlendirilerek, sonuçlar 2011 birinci çeyrekle ve geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldı. 2011’in ilk üç ayına göre ikinci çeyrekte yayınlanan ilanlarda yüzde 4,81 oranında artış gözlenirken, verilen ilanlarda 2010’un aynı dönemine göre yüzde 50 artış olduğu görüldü. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine göre ilanlara yapılan başvurular ise yüzde 37 oranında artış gösterdi.

2011’in ikinci çeyreğinde en çok ilan yayınlanan sektörler arasında sağlık-tıp sektörü (yüzde 7,09), uzun süredir ilk sırada yer alan yapı-inşaat sektörünü (yüzde 6,55) geride bıraktı ve bir önceki dönem başlayan yükselişini sürdürerek birinci sıraya yerleşti. Yaz mevsimi henüz çok hissedilemese de verilen ilanlarda kendini gösterdi ve turizm-otelcilik sektörü (yüzde 6,51) en çok ilan veren üçüncü sektör oldu. Bunları tekstil (yüzde 5,67), üretim-imalat (yüzde 5,05), eğitim (yüzde 4,69), perakendecilik-toptancılık (yüzde 4,53), bilişim (yüzde 4,45), hizmet (yüzde 3,95) ve gıda sektörleri (yüzde 3,75) izledi.

Tüm sektörler arasında en çok talep gören pozisyonların da belirlendiği raporda, geride bıraktığımız çeyrek dönem itibariyle ilanlara bakıldığında, en çok aday ihtiyacı satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve sekreter pozisyonlarında yaşanıyor. Bu alanlarda çalışmak isteyenler için firmalar verdikleri ilanlarla pek çok fırsat sunuyor. Bunların ardından Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlarda en çok en çok müşteri temsilcisi, yönetici asistanı, makine mühendisi, inşaat mühendisi, yazılım uzmanı, hemşire ve mimar aranıyor.

Adayların ilanlara yaptığı başvurular ise 2010’un son çeyreği ile kıyaslandığında artış oranı yüzde 37 oldu. 2011’în ikinci çeyrek döneminde adayların tercih ettikleri ve en fazla başvuru yaptıkları sektörlerin ilk sırasında sağlık-tıp sektörü geldi. Onun ardından iş arayanlar en çok eğitim sektöründe yayınlanan ilanlara başvurdu. Tekstil, perakendecilik-toptancılık, yapı-inşaat, turizm-otelcilik, hizmet, banka-finans, bilişim ve gıda sektörleri de adayların en çok rağbet ettiği diğer sektörler oldu.

İlk çeyrekte olduğu gibi nisan-mayıs-haziran aylarında da en çok başvuru muhasebe elemanı ve satış temsilcisi pozisyonlarına yapıldı.

En çok ilan yayınlanan ve en çok başvuru alan illere bakıldığında; yüzde 57,8 ile en çok ilan yayınlanan illerin başında gelen İstanbul’u, geçen yıl ve bir önceki çeyrekte olduğu gibi Ankara (yüzde 18,8) ve İzmir (yüzde 2,8) takip etti. En çok başvuru da yine yüzde 64,1 oranıyla İstanbul’dan yayınlanan ilanlara yapıldı.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor: “Yayınlanan ilanlarda 2010’un aynı dönemine göre olan yüzde 50 artış, büyüme hedeflerine umut vermeye devam ederken, kısa dönemde yaşanan yüzde 5’e yakın artış da 2011’in ikinci yarısı için beklentilerimizi yükseltiyor. Geçtiğimiz günlerde TUİK tarafından açıklanan Türkiye ekonomisinin birinci çeyrek büyüme oranı olan yüzde 11 de bu beklentileri destekliyor. Sağlık-tıp sektörü büyüme hedefiyle başladığı 2011’de yükselmeye devam ediyor. Özellikle turizm sektörünün yaz boyunca sunacağı iş imkanlarıyla istihdamımıza canlılık getireceği düşüncesindeyiz. 2011 boyunca kurumsal ve bireysel taraflardaki büyüme ve iş fırsatlarının, internetten sunduğumuz ilan ve adaylara kolay erişim imkanı sayesinde daha da artacağını düşünüyoruz.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.