Geçen hafta medyada yaşananlar

1600'e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve internet haber sitesini incelemeye alan MTM Medya Bilgi Servisi verileri doğrultusunda hazırlanan

29.01.2007 - 17:33 | MediaCat

1600’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve internet haber sitesini incelemeye alan MTM Medya Bilgi Servisi verileri doğrultusunda hazırlanan Aralık ayı medya gündemi, Saddam’ın idamı, Orhan Pamuk’un ödülünü alması, Kenan Doğulu’nun Eurovision’a katılacağının açıklanması, AB ile müzakerelere devam edip etmeyeceğimiz konularından oluştu.

Yazılı basında neler oldu

Agos Gazetesi’nin yeni Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan oldu. Cenk Öz, Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri’nde göreve başladı. İHA’nın Ankara Bölge Temsilciliği görevine Batuhan Yaşar getirildi. Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Alev Er görevinden ayrıldı. Alev Er’in yardımcılığını yapan Oylum Özdemir Star Gazetesi’nden istifa etti. Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ayşegül Akın ve Kürşat Oğuz istifa etti. Editör Erol Aral Akşam Gazetesi’ndeki görevinden ayrıldı. Haftalık dergisinin haber müdürü Ali Kemal Erdem ile muhabir Ferhat Ünlü Vatan Grubu ile yollarını ayırdı. Erdem ve Ünlü, Ciner Grubu’nun yakında yayınlayacak Newsweek’te göreve başladı.

Genel Yayın Yönetmenliğini Bilal Kolbüken’in üstlendiği “Kül Öykü” gazetesi çıktı. Gürsel Bayraktutan yönetimindeki Özel Kalem dergisi ilk sayısıyla bayilerdeki yerini aldı. Yayın yönetmenliğini Semih Gümüş’ün üstlendiği yeni öykü dergisi Notos Öykü’nün ilk sayısı çıktı. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayan Açık Sayfa Dergisi Malatya’da Halil İbrahim Çoban’ın yönetiminde çıkıyor.

Ocak ayının ilk haftasında ulusal gazetelerde en çok reklam veren markalar sırası ile Akbank, Kanal D, Vatan Bilgisayar, Turkcell, Vestel, HP, Ufo Isıtma Sistemleri, Cepmaster Logo Melodi Servisi, Gold Computer ve Discovery Channel olurken en fazla reklam alan gazeteler, Hürriyet, Sabah, Vatan, Milliyet, Akşam, Zaman, Yeni Şafak, Porta, Radikal ve Star gazeteleri oldu.

Görsel basında neler oldu

Görsel basında, ATV’de “Güç Kadında” ile “Şöhret Okulu”; TV 8’de “İş Dünyası” ve “Yeni Hayat” programları yayına başladı. Nisan 2003’te ilk sayısı çıkan Kökler Dergisi, Ocak 2007’de okuruyla son kez buluştu.

Fox TV’nin Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt oldu. Fox TV’de ekonomi haberlerini Emre Alkin sunacak. Esra Beyazadam, Telesport TV’de Spor Müdürlüğü görevine getirildi. TV5 Ana Haber spikeri Gül Selçuk istifa etti.
Elektronik basında, Hürriyet’in internet sitesinin yönetimine Fatih Çekirge getirildi.

Medya dünyasında gündeme oturan diğer haberlerin başında, 24 TV test yayına başlaması ve Resmi Gazete’nin internet sitesi yenilenmesi geldi.

MTM Medya Takip Merkezi’nin verileri doğrultusunda, 01-07 Ocak 2007 tarihlerinde ulusal kanallarda en çok reklam veren 10 marka sırasıyla Telsim, Akbank, Turkcell, Avea, Evkur, Coca Cola, tele Çarşı, Kosla, Teaser ve Bellona olurken en fazla reklam veren sektörler ise gıda, iletişim teknolojileri, ticaret, ev temizlik ürünleri, finans, yayıncılık, kişisel bakım, tekstil/deri, kozmetik ve mobilya oldu.

12 TV kanalı üzerinden yapılan araştırma sonuçlarına göre, en çok reklam alan TV kanalları STV, NTV, ATV, KANAL 7, SHOW TV, CNN TURK, TGRT, STAR, KANAL D ve SKYTURK oldu. Bu kanallarda en çok reklam alan program tipleri, yerli dizi, haber, yerli sinema, yabancı sinema, spor, aktualite, müzik/eğlence, seyahat/gezi, kadın ve hava/yol durumu programları olarak belirlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.