MediaCat

Gates’den Dow Jones Grubu’na 5 milyar dolarlık teklif

Gates, The NBC Universal ve ünlü finans kanalı CNBC’nin sahibi General Electric (GE) şirketiyle birlikte Dow Jones Grubu’na

Gates’den Dow Jones Grubu’na 5 milyar dolarlık teklif

Geleceği görerek teknoloji dünyasında çığır açan Microsoft’un patronu Bill Gates, bu kez yanıldı. 5 yıl sonra gazeteler internet üzerinden okunacak tezini savunan Gates, yazılı basının gücünden uzak duramadı. 56 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin adamı olan Gates, Wall Street Journal (WSJ) başta olmak üzere pek çok yayını bünyesinde toplayan Dow Jones&Co INC’i almak için teklif götürdü ve medya baronu Rupert Murdoch’a rakip oldu.

Gates, The NBC Universal ve ünlü finans kanalı CNBC’nin sahibi General Electric (GE) şirketiyle birlikte Dow Jones Grubu’na 5 milyar dolar teklif etti.

The NBC Universal sözcüsü, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, iki taraf arasındaki görüşmelerin birkaç hafta önce başladığını ve Dow Jones’a hisse başına 60 dolar teklif ettiklerini söyledi. Gates ile GE, ABD’li saygın medya grubunu satın alarak Murdoch’ın planlarını bozmak istiyor. Çünkü Murdoch, dünyanın en prestijli ekonomi gezetelerinden Wall Street Journal’a sahip olarak CNBC’ye rakip bir finans kanalı yaratmayı planlıyor.

1882 yılında el yazısı ile yayınlanmaya başlanan Wall Street Journal, adını Wall Street sokaklarında satılmasından alıyor. Dow Jones endeksini 1884’te yaratan grup bünyesinde çıkan gazete, dünyanın en büyük borsasının yer aldığı sokakta satışa başladı.

ABD’de ise günlük gazete satışlarının geçen yıla oranla yüzde 2.1 düştüğü görüldü. Geçen yıl tirajı 2 milyonu aşan Wall Street Journal ABD’nin ikinci büyük günlük gazetesi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.