Garanti’den bir başarı hikâyesi

Garanti Bankası Dijital Bankacılık Direktörü Bora Uludüz ile bir araya geldik.

15.04.2019 - 09:32 | MediaCat

Garanti'den bir başarı hikâyesi

Yenilenen Garanti Cep uygulamasında KOBİ’ler için özelleştirilen kullanıcı deneyiminin daha çok müşteriye ulaşmasını hedefleyen Garanti’nin, Facebook tarafından başarı hikâyesi olarak tanımlanan kampanyasındaki detayları işin ardındaki isimden dinledik.

Facebook üzerinden yürüttüğünüz dijital kampanyadaki hedefiniz neydi?

KOBİ’ler için yenilenen Garanti Cep’le, müşterilerin tek bakışta finansal durumlarını görüntüleyebilecekleri, ürün ve bankacılık ihtiyaçlarına göre özelleştirilen bir anasayfa tasarladık. Kampanyanın hedefi de, KOBİ’ler için yepyeni bir kullanıcı deneyimi sunan Garanti Cep arayüzünün Garanti Bankası KOBİ müşterileri tarafından daha çok deneyimlenmesini sağlamak ve önceki dönemlere göre KOBİ’lerin Garanti Cep’e giriş oranını artırmaktı. Bir diğer hedefimiz de; mobile uyumlu hazırlanmış dikey bir video reklamıyla, televizyon için hazırlanmış bir video reklamının A/B testlerle bu hedefe olan katkısını ölçmekti.

Facebook’u tercih etme nedeniniz neydi?

Facebook, hedef kitlemiz olan KOBİ’lerin büyük oranda yer aldıkları platform. Platformda hesabı bulunan KOBİ’lerin sayısı göz önünde bulundurulduğunda, Garanti Cep uygulamasını hedef kitlemizle buluşturmak için en uygun mecralardan biriydi. Facebook’un sahip olduğu geniş kitle arasından en doğru kitleye ulaşmamızı sağlaması, uygulamanın deneyimlenmesi adına da bize büyük bir güç ve kolaylık sağladı.

Spesifik olarak hangi Facebook çözümlerinden/ürünlerinden faydalandınız?

Facebook ve Instagram platformlarında video reklamlarını, hikâye reklamlarını, Audience Network reklamlarını kullandık. Bu çözümlerden faydalanırken Facebook’un geniş hedefleme yetenekleri, mikro segmentlere kadar ulaşmamızı sağladı. Reklamın ilgisiz kişilere gösterilmemesinin sağlanması, reklamın genel performansı ve verimlilik açısından çok önem verdiğimiz bir konu.

Sonuçlar beklentilerinizle örtüştü mü?

Kampanyada hedeflediğimizden çok daha iyi sonuçlara ulaştık. Mobile özel hazırladığımız video reklamlarıyla Garanti Cep’e giriş yapma oranı yüzde 25 daha fazla gerçekleşti. Reklamın hatırlanma oranı kontrol grubuna göre 5,7 puan, mobil video reklamlarıyla yaratılan kampanya bilinirliği ise 3,3 puan daha yüksek gerçekleşti. Bu kampanyayla Garanti Bankası KOBİ müşterileri arasında yer alan potansiyel dijital müşterilerimize ulaşmış ve onları dijitalleştirmiş olduk.

Kampanya sonuçları, finans sektörü ortalamasının üzerinde gerçekleşti. KOBİ’ler arasındaki dijital müşteri sayımızı artırmamıza oldukça olumlu katkı sağladı. Bunun yanı sıra, yaptığımız A/B test sonuçlarıyla gördük ki; mobile göre optimize edilmiş bir reklam videosu, televizyon için yaratılan aynı içerikteki bir reklam videosuyla kıyaslandığında, tahminimizden çok daha iyi bir performans gösteriyor. Reklamların mobile uyumlu ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeyecek biçimde kurgulanması, kampanyanın başarılı olabilmesi adına son derece önemli.

Bu kampanyada yeni öğrenimler elde etmek için hangi ölçümleme yöntemlerini kullandınız?

Kullandığımız ölçümleme çözümleri, iki farklı kreatif stratejinin performans ve marka metrikleri üzerindeki etkisini anlamak için bize yardımcı oldu. Kampanyanın online dönüşümler üzerinde yarattığı katma değeri anlamak için “Conversion Lift”, marka metrikleri (ad recall, campaign awareness) üzerindeki etkiyi ölçmek için ise “Brand Lift” çözümünü kullandık. Ölçümleme sonucunda, mobil cihazlardaki içerik tüketim davranışını göz önünde bulundurduğumuzda, optimize edilen videoların çok daha etkili olduğunu gördük.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.