Futbol pazarı giderek büyüyor

Araştırmaya göre Avrupa futbol pazarının büyüklüğü 2006/07 sezonu sonunda...

29.05.2008 - 10:26 | MediaCat

Deloitte Spor Endüstrisi Grubu tarafından hazırlanan ‘Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması’ futbolun finansal ve ticari büyümesini sürdürdüğünü ortaya koydu. Araştırmaya göre Avrupa futbol pazarının büyüklüğü 2006/07 sezonu sonunda 1 milyar Euro artışla 13,6 milyar Euro’ya yükseldi.

İngiltere Premier Ligi kulüpleri toplam 2,3 milyar Euro gelir ile Avrupa Futbol Ekonomisi’nin zirvesinde yer aldı. En yakın rakibi Alman Bundesliga’yı tam 900 milyon Euro geride bırakırken maç günü, yayın ve ticari kategorilerinde en yüksek gelirlere sahip oldu. Saha başarısı ve popülerlik açısından da diğer rakiplerinin hayli önünde olan İngiliz Premier Ligi, kârlılık ve maliyet kontrolü sözkonusu olduğunda, Bundesliga’nın hayli gerisinde kaldı. Rapor, harcamaları sürdürülebilir bir maliyet tabanına oturtmanın kulüplerin saha başarısını sürdürmelerinde ve marka değerini yükseltmelerinde temel bir bileşen olduğunu vurguluyor.

29 Mayıs 2008, İstanbul- Deloitte tarafından hazırlanan “Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması” yayınlandı. Rapora göre, futbol finansal ve ticari büyümesini sürdürüyor ve futbol ekonomisinin içinde yer almak giderek daha çekici bir hale geliyor. Araştırmada, 2006/07 sezonu sonunda Avrupa futbol pazarının 1 milyar Euro artışla 13,6 milyar Euro’ya yükseldiği ifade ediliyor. Bu rakamın 7 milyar Euro’su beş büyük Avrupa futbol ligi olan İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa liglerinin gelirleri toplamına ait.

İngiltere Premier Ligi, bu dev pastadan 2,3 milyar Euro toplam gelir ile aslan payını alan lig konumunda. Ardından 1,4 milyar ile Alman Bundesliga geliyor. İspanya, İtalya ve Fransa hemen bu ikilinin arkasında sıralanıyor. Rapor, bir önceki yıla göre %15’lik gelir artışı yaşayan Almanya ve İspanya liglerinin, Juventus’un 2007/08 sezonunda Serie A’ya yeniden yükselmesiyle, önümüzdeki yıllarda ikincilik için keskin bir rekabete gireceğini öngörüyor.

İngiltere Premier Ligi futbol ekonomisinin de beşiği

Futbolun doğuşuna ve yükselişine tanıklık eden İngiltere, Premier Lig ile futbol ekonomisinin de beşiği konumunda. Rapor bunun tek nedeninin, yalnızca İngiltere futbol kulüplerinin 2,3 milyar Euro gelir ile Avrupa futbol ekonomisinin zirvesinde olmadığını; saha başarısının ve marka değerlerinin de önemli etmenler olduğunu vurguluyor. Premier Lig; seyirci ilgisi, dünyadaki popülerliği, son derece modern stadyumları ve tesisleri, dünyanın en iyi oyuncularının Premier Lig hayranlığı gibi konularla da sürekli gündemde.

İngiltere Premier Ligi en yakın rakibi Alman Bundesliga’dan (1,4 milyar Euro) 900 milyon Euro daha fazla gelire sahip olmasının yanı sıra maç günü, yayın ve ticari gelir kategorilerinin üçünde de 2001/02 sezonundan sonra ilk kez lider konumda. 2007/08 sezonunda devreye giren yeni yayın anlaşmasının gelirleri daha da yükseltmesi bekleniyor. Gelirlerdeki liderliğini Şampiyonlar Ligi yarı finaline üç takım, finaline de iki takım göndererek saha başarısı ile de desteklemesi futbol ekonomisinin bütün oyuncularının bu lige odaklanmasına neden oldu. Öte yandan maliyet kontrolü ve kârlılık sözkonusu olduğunda Premier Lig’in performansı pek de parlak değil.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.