Forum AVM zinciri satılıyor

Multi'den ardı ardına istifalar geliyor.

24.07.2013 - 09:50 | MediaCat

Türkiye’deki Forum AVM’lerin sahibi Multi’yle ilgili kilit çözüldü. Uzun süredir borçları nedeniyle zor durumda bulunan ve müşteri arayan Hollandalı yatırım ve geliştirme şirketi Multi Corporation, dar boğazdan çıkamayınca Blackstone’la el sıkışmak zorunda kaldı. Amerikan sermaye devi The Blackstone, Multi Development’ı 900 milyon euro borcuna karşılık satın alıyor.

2011 yılının sonunda dünya çapında 48 milyar dolarlık emlak portföyünü yöneten, aktiflerinin büyüklüğü 150 milyar doları aşan Blackstone, Multi’nin bankalardaki batık borcunu satın aldı. Blackstone’un, bu kredilere karşı ipotek olarak verilen, başta İstanbul Forum ve MarmaraForum olmak üzere Türkiye gelindeki 16 AVM’den kârlı ve potansiyel gördüklerini seçip alacağı belirtiliyor.

Multi’nin kurucu başkanı Hans Van Veggel ise vergi kaçırdığı iddiaları üzerine istifa etti. Şirketin Türkiye’deki Genel Müdürü Hulusi Belgü’nün de istifa ettiği belirtiliyor. Multi’nin Türkiye’de 3 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor.

Güncelleme: Basına yansıyan satış haberinin ardından Multi, MediaCat’e aşağıdaki açıklamayı iletti:

Geçtiğimiz hafta Avrupalı perakende devi Multi Cooperation, kurucu ortağı Hans van Veggel’in yönetim kurulu başkanlığı görevinden ayrıldığını duyurdu. Hans van Veggel, Hollanda vergi makamlarıyla yaşadığı, kendisinin özel yatırımıyla ilgili anlaşmazlığa ilişkin kamuoyundaki yansımaları nedeniyle bu kararı verdiğini açıkladı.

Multi yönetimi ve 600’ü aşkın çalışanı, Hans van Veggel’in bilgi birikimi, vizyon ve motivasyonuyla 35 yıla yakın bir süredir şirkete kattığı değerden dolayı kendisine minnettardır. Veggel’in tasarım ve geliştirme felsefesi, bilgi birikimi, vizyon ve motivasyonunu, şirket başarısı açısından en önemli etken olarak Multi’nin yapısı ve yöntemlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Multi Development Türkiye, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş merkezlerinin geliştirme ve yönetme alanındaki liderliğini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Genişleme stratejilerimiz kapsamında hedefimiz Türkiye’de Multi tarafından geliştirilen ve yönetilen Forum Alışveriş Merkezlerinin sayısını arttırmaktır.

Kuruluşundan bu yana, Multi 32 yılda, 11 farklı ülkede, (birçoğu ödüle değer bulunan) 184 emlak projesi geliştirmiştir. Halen Multi çatı altındaki Mall Management şirketi Avrupa ve Türkiye’de 50’nin üzerinde alışveriş merkezini yönetmektedir. Multi Corporation toplam 2,5 metrekare kiralanabilir alan ve 4.000’den fazla kiracının yer aldığı alışveriş merkezlerine sahiptir. Bugüne kadar 2 milyardan fazla ziyaretçi Multi tarafından geliştirilen ve yönetilen alışveriş merkezlerini ziyaret etmiştir.

Geçtiğimiz günlerde açıklandığı gibi bu başarılar dünyanın önde gelen gayrimenkul yatırımcılarından Blackstone tarafından izlenmiş ve takdir edilmiştir. Blackstone 2012 yılından beri Multi’nin azınlık hisselerine sahip hissedarlarındandır. Blackstone Multi Corporation’ın çoğunluk hisselerini satın almak üzere sözleşme aşamasındadır. Blackstone’un Multi Corporation’daki hisse oranını arttırmak yönündeki kararı, şirketin insan gücü ve varlıklarına duyduğu güvenin bir göstergesidir.

Bu gelişme sonrasında, şirketimizin yönetim yapısında hiçbir değişiklik olmadığını ve 10 aktif, 6 geliştirme ve inşaat aşamasında olan projemiz ile faaliyetlerimizin devam edeceğini vurgulamak isteriz.

Kaynak: Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.