Formula 1’in en önemli parçası Bridgestone

"Formula 1"in tek resmi lastik tedarikçisi" Bridgestone; zorlu virajları...

05.05.2008 - 15:59 | MediaCat

"Formula 1"in tek resmi lastik tedarikçisi" Bridgestone; zorlu virajları, dünyaca bilinen 8. virajı ve saat yönünün tersine dönülmesi ile meşhur İstanbul Park pistinde büyük mücadeleye hazırlanan Formula 1 takımlarına maksimum desteği vermek üzere hazırlıklarını tamamladı.

“Formula 1’in Tek Resmi Lastik Tedarikçisi” Bridgestone, beşinci ayağı 9 – 10 – 11 Mayıs tarihlerinde Türkiye’de gerçekleşecek Formula 1 yarışında, zorlayıcı 8. virajı da dahil olmak üzere keskin dönüşlerle dolu İstanbul Park pisti için takımlara aşınma direnci yüksek lastikler sağlayacak.

2008 sezonunun ilk saat yönünün tersine dönülen İstanbul Park Pisti 5 bin 378 metre olup 6 sağ ve 8 sol olmak üzere toplamda 14 adet zorlu viraja sahip olma özelliği taşıyor. İstanbul Park’da iniş ve çıkışların düzlüklerden fazla olması, pilotlara “lunaparkta hız trenine” bindikleri hissini yaşatırken, yarışı daha da heyecanlı hale getiriyor. Birçok pilotun favorisi olan ünlü 8’inci viraj ise; pistin düz bölümlerinden biri olmasına rağmen yarış boyunca en büyük mücadeleye sahne olacak. Sola dönüşlü üçlü apeksin olduğu 8. viraj, sezonun en yüksek G kuvveti (merkezkaç kuvveti) ile hem araçları hem de pilotları zorlayacak görünüyor.

Finaldeki virajlar ise, bitiş çizgisine gelmeden önce pilotlara düşünmeleri için zaman tanıyor. En hızlı bölümlerin arkasından gelen 12, 13 ve 14 numaralı sağ – sol – sağ virajlar, pistin en düşük hızdaki bölümleri olarak dikkat çekiyor.

Bridgestone Motorsport Lastik Geliştirme Direktörü Hirohide Hamashima, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İstanbul Park birçok farklı viraj tipine sahip ve bu yüzden hem araçlar hem de lastikler için oldukça zorlu bir pist. İstanbul Park’da sezonun en yüksek G-kuvveti ile karşılaşacağımızdan bu yarış için aşınma direnci yüksek karışımlı lastiklerimizi getiriyoruz. Daha önce İstanbul Park’da Agustos ayından kaynaklanan yüksek sıcaklıklara tanık olduk, ancak bu yıl yarışın Mayıs’da olması kısmen düşük sıcaklık ihtimalini doğuruyor. Pistin yarış takvimindeki birçok pist gibi saat yönünde olmaması; pilotlar için büyük bir mücadeleye sebep olacak.”

Brisa Pazarlama Direktörü Gökhan Cüceloğlu ise, yaptığı açıklamada, her aracın olduğu gibi Formula 1 araçlarının da en önemli parçasının lastikler olduğunu belirterek, Bridgestone olarak Formula 1’in tek lastik tedarikçisi olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Ayrıntılı bilgi için:
Soylu ve Cengiz Danışmanlık
Senem Bilgin
0212 245 38 30
ssozmen@soylucengiz.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.