Ford Otosan’ın kârı 538 milyon dolar

Son 6 yıldır Türkiye pazarında üst üste lider olan

14.04.2008 - 14:47 | MediaCat

Son 6 yıldır Türkiye pazarında üst üste lider olan ve 60’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Ford Otosan, Ford Avrupa’nın kârının yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirdi.

Yeni açıklanan mali sonuçlara göre 2007 yılında 40 ülkenin bağlı olduğu Ford Avrupa’nın vergi öncesi kârı 997 milyon dolar oldu. Bu 40 ülke arasında Türkiye’yi temsil eden Ford Otosan ise tek başına 538 milyon dolar vergi öncesi kâra imza attı. Geride kalan 39 ülkedeki şirketlerin ulaştığı kâr, 459 milyon dolarda kaldı. Oysa Ford Avrupa’nın bünyesinde otomotiv devinin 30 yıldır pazar lideri olduğu İngiltere ve Avrupa merkezinin bulunduğu Almanya da var. Ford Otosan’ın bir önceki yıla göre yüzde 6 artışla rekor düzeye ulaşan kârlılığının temelinde, yurtiçi satışlarında azalan kârlılığına rağmen, yüzde 25 artan yurtdışı gelirleri etkili oldu ve net kârı 484 milyon YTL’yi buldu. Geçen yıl 286 bin araç üreten şirket, 103 bine yakın iç pazar satışı ve 22 bin ihracat olmak üzere toplam 325 bin araç satışına imza attı. İç pazar dışındaki her dalda rekora ulaştı. ABD’ye Connect modelini ihraç etme kararı alan şirket, 2009 yılı ortalarından itibaren bu ülkeye yılda 20 bin adetten fazla ihracat gerçekleştirecek.

Ford Motor Company, önceki yıl 12,6 milyar dolar olan zararını geçen yıl 2,7 milyar dolara indirdi. Amerikalı şirket, son olarak 1989’da 2,5 milyar dolara aldığı Jaguar ile 2000’de 2,7 milyar dolara aldığı Land Rover’ı mart sonunda Hintli Tata’ya 2,3 milyar dolara sattı. Şirket, satıştan elde edeceği gelirle Kuzey Amerika’daki zararını biraz daha azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı.

Kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.