Ford Explorer’ın sosyal medya atağı

Ford Explorer git gide azalan satış rakamlarını ve kötüleşen imajını sosyal medyayı etkin kullanarak değiştirdi ve rakiplerini sosyal medya kampanyaları ile solladı.

11.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Ford Explorer git gide azalan satış rakamlarını ve kötüleşen imajını sosyal medyayı etkin kullanarak değiştirdi ve rakiplerini sosyal medya kampanyaları ile solladı.

2011 Ford Explorer daha az yakıt tüketimi için yeniden dizayn edildi ve satışları Ocak ayında yüzde 73 arttı. Fakat ürünün iletişim müdürü Eric Peterson’ın asıl tanıtım başarısı rakiplerinin yakınına bile yaklaşamadığı bir rekor kırarak Facebook’da 140 bin fan sağlaması.

Ford’un Facebook hayran sayısı bu hafta daha da çok yükseleceğe benziyor çünkü Explorer için yeni bir sosyal medya kampanyası var. Bu kampanya, katılımcıları Explorer ile Amerika’da gezilecek yerler hakkında yazılar, fotoğraflar, videolar yüklemeye çağırıyor.

Bu etkinliğe katılanların işleri Facebook sayfasında, Youtube’da ve Ford web sitesinde yayınlanacak. Katılımcılar arasından en iyi gönderiyi yapan Ford ile “rüya gibi bir macera” yaşama hakkını kazanacak. En iyi içerikler Ford tarafından online video ve bir saatlik TV belgeseli haline getirilecek

Ford rakiplerini sosyal medya kampanyaları ile solladı.

Ford bu sene sosyal medyayı hemen hemen bütün modellerin tanıtımında kullandı. Mesela Fiesta Movement (Fiesta Hareketi) kampanyası araba reklamı TV’de yayımlanmadan ve bayiliklere gönderilmeden arabanın milyonlar tarafından tanınmasını sağladı. Bu kampanya Ford Fusion’ın 2007’deki ilgi çeken tanıtımından bile daha etkiliydi. Ford’un Pazarlama Müdürü James Farley, “insanların artık etkileşim kuramadıkları tanıtımlarla ilgilenmediklerini düşünüyorum” diyor.

Explorer’ın aksine rakipleri Honda Pilot, Toyota Highlander ve Checy Equinox’un Facebook’da pek bir görünürlükleri yok. Pazarlama danışmanı Dennis Keene, “Facebook pazarlama için amaç haline dönüşmemeli fakat mesajın yayılıp yayılmadığı ve ürünün tutup tutmadığı konusunda çok değerli bilgiler sağlayan bir platform olduğunu da unutmamak gerekir” diyor.

Pazarlamacılar Facebook’u kötü haberlerin etkisini azaltmak ve fan toplamak için de kullanıyorlar.

Ford Explorer ürün hakkında çıkan kötü haberlere ve iletişim problemlerine yabancı bir marka değil. 2000 yılında, 10 yıldır en çok satılan spor arabalardan biri olan marka en büyük düşüşü tekerlekleri hakkında çıkan haberlerden dolayı yaşadı. Explorer’ın imajı zedelendi. 2000 yılında, 445 bin satıştan yılda 61 bin satışa kadar düştü. Explorer’un imajı o kadar kötüydü ki bu modelin üretiminin durdurulması bile göz önünde bulunduruluyordu. Pazarlama müdürü Farley ve ekibi ürüne yeni bir ad vermeyi düşündülerse de sonunda insanların Ford Explorer hakkındaki değer yargılarını değiştirmeye karar verdiler. Bunu sosyal medyada yapmak, geleneksel medya mecralarında yapmaktan çok daha etkili oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.