Finlandiya’dan Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü

Toplumsal cinsiyet eşitliğinde önemli bir gelişme.

15.03.2017 - 09:51 | Alev Kaynak

Finlandiya'dan Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü

Kadınlara üst düzey roller veren toplumların finansal, sosyal ve ekolojik açıdan daha sürdürülebilir rakamlar ortaya koyduğunu gösteren birçok çalışma var. Öyle görünüyor ki toplumsal cinsiyetlerin karar alma süreçlerine dahil edilmediği durumlarda, dünyanın sorunları çözüme kavuşamayacak.

İskandinav ülkelerinin bu konudaki karnesi oldukça parlak. Özellikle Finlandiya, 1906 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyarak, kadınları siyasi süreçlere dahil eden ilk ülke olmuştu. O günden bu yana da toplumsal cinsiyet eşitliğini toplumun tüm tabakalarına ve mekanizmalarına yaymak, Finler için büyük bir önem teşkil ediyor. Örneğin, bu yıl Kültür ve Eğitim Bakanlığı’nın da çabalarıyla Chimamanda Ngozi Adichie’nin Hepimiz Feminist Olmalıyız isimli kitabı, tüm dokuzuncu sınıf öğrencilerine dağıtıldı (İsveçli öğrencilerin bu kitapla 2015 yılında tanıştığını da hatırlayalım).

Finlandiya’nın bir sonraki adımı

Finlandiya Başbakanlığı bugünlerde, ülkenin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki liderlik vasıflarını parlatacak bir Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü üzerine çalışıyor. Bu onur, toplumsal cinsiyet eşitliği alanında yaptıkları çalışmalarla örnek teşkil eden bireylere takdim edilecek.

Ödülün nihai amacı dünya çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik edecek bir platform yaratmak. Bu amacı hayata geçirebilmek için de ödül, eşitliği fark edilir derecede savunan ve geliştiren bir bireye verilecek.

Ödülün maddi bir karşılığı olacak ancak bu para, ödülü kazanan kişiye değil; bu kişinin saptayacağı, eşitliği hayata geçirecek bir eylem ya da çalışmaya bağışlanacak. Organizatörler, ödülü kazanan kişinin yapacağı eylem tercihinin, eşitliğe yapılacak yatırımların her toplum için kayda değer sonuçlar üretebileceğine yönelik bir emsal oluşturacağını ümit ediyorlar.

Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Ödülü’nün resmî lansmanı 8 Mart’ta yapıldı. Kazanan kişinin açıklanması ve ödül seremonisi ise ileri tarihlerde yapılacak.

Kaynak: Finland.fi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.