MediaCat

Filipinlerden bir “çalıntı” reklam vakası

Filipinler Turizm Departmanı, kendileri için hazırlanan reklam filminin özgün olmadığı gerekçesiyle ajansı McCann ile yollarını ayırdı.

Filipinlerden bir “çalıntı” reklam vakası

Yaratıcılık günümüzün en kıymet gören kaslarından biri şüphesiz. Mefhum bu kadar önemli olunca, onu elde etmek için izlenen yollar da maalesef bir o kadar etik dışı olabiliyor. Reklamın yaratıcılığı kadar özgünlüğünün de masaya yatırılmasına neden olan “çalıntı iş” vakalarının sektör sohbetlerinde yerini yitirmediği günümüz reklamcılığında, bir skandal da Filipinler Turizm Departmanı ile kurumun -eski- reklam ajansı McCann Worldgroup Philippines arasında yaşandı.

Hikâyeyi kabaca özetleyelim: McCann Worldgroup Philippines tarafından Filipinler Turizm Departmanı için hazırlanan Sights isimli reklam, bir turistin Filipinlere yaptığı yolculukta başından geçen görsel etkisi yüksek bir dizi olayı sıraladıktan sonra turistin görme engelli olduğunu vurgulayarak bitiyordu.

“Gerçek bir hikâyeden ilhamla” hayat bulduğu belirtilen bu reklam filmi, görünüşe göre ilhamının büyük bir kısmını 2014 yılında Johannesburg menşeli ajans Ireland/Davenport tarafından Güney Afrika turizmini tanıtmak için hazırlanan reklam filminden almıştı.

Bir Reddit kullanıcısının uyarısını takiben tartışmaya açılan ve kısa sürede gündeme oturan “çalıntı” işi önce ajans ile birlikte savunan Filipinler Turizm Departmanı, daha sonra bir basın konferansı düzenleyerek McCann ile yollarını ayıracağını ve ajanstan halka açık bir özür beklediğini duyurdu. McCann ise, Filipinler Turizm Departmanı’nın aldığı karardan üzüntü duymakla birlikte karara saygı duyduklarını belirterek; kendilerine hizmet etme fırsatı sundukları için teşekkür ettiği Filipinler Turizm Departmanı’na başarılarının devamını diledi.

Bu olayın Filipinler Turizm Departmanı’nın başına gelen ilk çalıntı iş vakası olmadığını ekleyelim. 2010 yılında yerel bir blogger’ın uyarısıyla ortaya çıkan bir diğer skandalda, Grey tarafından Filipinlerin başkenti Manila için hazırlanan logonun Polonya Ulusal Turist Ofisi’nin resmî logosuyla ciddi benzerlik taşıdığına dikkat çekilmiş; tartışmalardan iki yıl sonra Manila’daki İsviçre konsolosu, Filipinlerin BBDO imzalı “It’s more fun in the Philipinnes” sloganının İsviçre’nin ilk kez 1951 yılında kullandığı “It’s more fun in Switzerland”ın aynısı olduğunu belirtmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.