Felis sohbetleri: Neslihan Olcay

Felis Doğrudan Pazarlama, Promo ve Aktivasyon Bölümü Jüri Başkanı Neslihan Olcay'a kulak veriyoruz.

19.04.2017 - 10:07 | Tuğba Özögretmen

Felis sohbetleri: Neslihan Olcay

Felis 2017’de Doğrudan Pazarlama, Promo ve Aktivasyon Bölümü’nün jüri başkanı koltuğu bu yıl Maxus Türkiye CEO’su ve GroupM Chief Development Officer Neslihan Olcay‘a emanet. Bölümün jüri üyeleri Olcay önderliğinde, tüketiciyle aktif bir şekilde etkileşime geçmeyi başaran ve ölçülebilir sonuçlar elde eden işleri değerlendirip ödüllendirecek.

Olcay’la Felis üzerine yaptığımız söyleşiyi MediaCat Nisan sayısında bulabilirsiniz. Şimdi ise biraz kategorinin dışında çıkalım…

İşinizi bir gün robotlara kaptırmaktan korkuyor musunuz?

Geçtiğimiz ay Advertising Age’de “Robotların ilk önce alacağı 5 iş” başlıklı bir makale yayınlandı. Bu makaleye göre, bu işler orta kademe yöneticilik, satış, gazetecilik ve yazarlık, muhasebecilik ve doktorluk. Ayrıca, Obama döneminde ABD’de hazırlanan bir raporun saatte 20 dolardan daha az kazanan kişilerin yüzde 83’ünün, saatte 40 dolar civarı kazananların yüzde 31’inin işlerinin önümüzdeki beş yıl içinde robotlar tarafından yapılacağı tahminini ortaya attığı söyleniyor.

Robotlar ve yapay zeka uygulamaları öyle ya da böyle hayatımıza girecek. Ama sadece veri ve bilgiye dayalı olmayan; duygulara hitap etmesi, insanları etkilemesi beklenen ve içgüdü de gerektiren yaratıcı işler söz konusu olduğunda robotların hâlâ insanların bir adım gerisinde kalacaklarını düşünüyorum.

Şu aralar medya evreninde sizi en fazla heyecanlandıran şey ne?

Kişiselleştirilmiş iletişim ve tüm mecraların dijitalleşmesindeki gelişmelerle hedeflemeli reklamın ve veri temelli yaratıcılığın gidebileceği yer beni heyecanlandırıyor. Markaların “kitle” iletişiminden tümden çıkıp, müşterileriyle veri güdümlü “kişisel” ilişkiler kurmaları yaptığımız işi bambaşka boyutlara taşıyacak.

İlk ödülünüzü aldığınızda ne düşünmüş, ne hissetmiştiniz?

Gurur ve büyük bir sevinç… Ekibimle duyduğum gurur, yaptığımız işle duyduğum gurur, işi yaptığımız reklamverenle çalışmanın gururu… Ve emeklerimizin ödüllendirilmiş olmasının getirdiği sevinç… Yoğun emek gerektiren, gecesi gündüzü olmayan bir mesleğimiz var. Bu emeklerin ödülle taçlandırılması insana tüm yorgunlukları unutturuyor ve gelecekte daha da iyi işler yapmak için motive ediyor.

En sık kullandığınız teknoloji nedir? Ve bu denli sıklıkla münasebette olmaktan rahatsızlık duyduğunuz oluyor mu?

En sık kullandığım teknoloji cep telefonum. Ama kendisiyle yeri geldiğinde mesafemi koruyabildiğim bir ilişkim var. Telefonumu sessize almak, çantamdan çıkarmamak, zaman zaman mobil uygulama bildirimlerini kapatmak ve ilgimi etrafımdaki insanlara veya keyif aldığım başka şeylere odaklamak konusunda zorluk yaşamıyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.