Felis Ödülleri’nde yepyeni kategoriler

MediaCat tarafından, yılın en iyi medya planlama fikirlerini ve stratejilerini ödüllendirmek üzere bu yıl altıncısı düzenlenen Felis Ödülleri, son yıllarda medya dünyasında yaşanan hızlı değişimi yakalamak amacıyla yenilendi.

29.04.2011 - 00:00 | MediaCat

MediaCat tarafından, yılın en iyi medya planlama fikirlerini ve stratejilerini ödüllendirmek üzere bu yıl altıncısı düzenlenen Felis Ödülleri, son yıllarda medya dünyasında yaşanan hızlı değişimi yakalamak amacıyla yenilendi. En önemli yenilikler, Felis’in kategori yapısında gerçekleştirildi. Buna göre yarışmaya yeni kategoriler eklenirken, bazı kategoriler revize edildi.

Medyadaki en hızlı dönüşüm, dijital alanda yaşanıyor. Bu değişime yanıt vermek üzere Felis Ödülleri’nde bundan sonra, En İyi Online Reklam Kullanımı, En İyi Sosyal Medya Kullanımı ve En İyi Mobil Medya Kullanımı kategorilerinde başvuru kabul edilecek.
 
TÜKETİCİYLE BAĞ KURAN MEDYA FİKİRLERİNE ÖDÜL
Dijitalin, özellikle de sosyal medyanın hızla yükselmesi ve hemen tüm kampanyalara sosyal medya enstrümanlarının dahil edilmesi gerçeğinden yola çıkılarak yarışmaya eklenen en ilginç kategori ise, ‘En İyi Tüketiciyle Bağ Kurma (Consumer Engagement) Çalışması.’ Bu kategoride, dijital çağın ruhuna uygun olarak, marka mesajlarını tüketicilere iletmekle yetinmeyen, onlarla interaktif bir ilişki kuran, tüketicilerin içerik ve fikir üreterek, mesaj paylaşarak marka iletişiminin bir parçası olmasını sağlamaya çalışan en başarılı medya fikirleri ödüllendirilecek.
 
ÜRÜN YERLEŞTİRME KATEGORİSİ
Yeni RTÜK kanununun bu yılın başında nihayet yasalaşması, markalara, mesajlarını hedef kitleye eriştirmek için yeni bir olanak yarattı. Daha şimdiden dizilerden reality show’lara kadar çeşitli program türlerinde birçok ürün yerleştirme çalışmasının yapıldığını görüyoruz.
 
Felis Ödülleri, geniş kitlelere erişme konusunda markalara yeni bir yol açan ve ajanslara yaratıcılıklarını sınamak için yeni bir kulvar sunan bu yeni olanağı değerlendiren çalışmalar için yeni bir kategori oluşturdu: En İyi Ürün Yerleştirme Kullanımı…
 
SEKTÖREL KATEGORİLER
Felis’teki bir diğer önemli yenilik ise, yarışmaya ilk kez sektörel kategorilerin de eklenmiş olması. Son zamanlarda belirli sektörlerin yaratıcı medya fikirlerine gittikçe daha çok başvurduğunu görüyoruz. Bu kategorilerden bazıları, başvuran işlerin sayısının yüksekliği nedeniyle kendi içlerinde değerlendirilmeyi ayrıca hak ediyorlar. Bu amaçla Felis’e FMCG, gıda-içecek, otomotiv, finans, iletişim-telekom gibi sektörel kategoriler de eklendi.
 
AÇIKHAVA’DA DEĞİŞİKLİK VAR
Türkiye’de son yıllardaki en hareketli mecralardan biri, hiç kuşkusuz Açıkhava. Bu mecranın gösterdiği hızlı gelişim, birçok alt mecranın doğmasını veya biçim değiştirmesini beraberinde getiriyor. Bu değişim paralelinde Felis’in açıkhava/out of home kategorileri yeniden düzenlendi. Buna göre yarışmada bundan sonra En İyi Açıkhava/Out-of-Home Medya Kullanımı, En İyi Instore/Indoor Medya Kullanımı, En İyi Ambiant Medya Kullanımı, En İyi Özel Etkinlik (Event Marketing) ve Canlı Reklam Kullanımı ile En İyi Digital Signage Medya Kullanımı olmak üzere beş ayrı kategoride ödül verilecek.
 
Yepyeni kategorilerin eklendiği ve bazı kategorilerin revize edildiği MediaCat Felis Ödülleri’nde bu yıl, ‘Yılın Medya Ajansı’ ve ‘Felis Büyük Ödülü’yle birlikte toplam 37 kategoride yaratıcı çalışmalar ödül alacak.
 
Felis Ödülleri’nin yenilenmiş haliyle tüm kategorilerinin listesi aşağıda yer alıyor. Yeni ve revize edilen kategoriler kalın harflerle belirtilmiştir.
 
 
FELİS ÖDÜLLERİ KATEGORİLERİ 2011 
 
MECRA KATEGORİLERİ
01. En İyi Televizyon Medya Kullanımı
02. En İyi Ürün Yerleştirme: Bu kategoriye, geleneksel reklamcılık yöntemlerinin ötesine geçerek, markanın değerini ve konumunu geliştiren ve içerik üretimini faydalı hale getiren örnekler başvurmalıdır. Örnek: Bir ürünü kusursuz bir şekilde televizyon programına entegre etme veya reklamveren destekli programlar…
03. En İyi Gazete Medya Kullanımı
04. En İyi Dergi Medya Kullanımı
05. En İyi Sinema Medya Kullanımı
06. En İyi Açıkhava/Out-of-Home Medya Kullanımı: Sadece geleneksel billboard’lar veya poster alanlarının kullanımı, standart reklam yerlerinin kullanıldığı otobüs durakları ve ulaşım reklamcılığı
07. En İyi Instore/Indoor Medya Kullanımı
08. En İyi Ambiant Medya Kullanımı: Bu kategoriye, çok büyük mekanlarda, üç boyutlu ve standart bir şekli olmayan mekanlarda, bilet turnikeleri, yer zeminleri ve diğer dış mekanlarda yapılan uygulamalar, bina giydirmeleri veya sokak mobilyaları gibi alan kullanımları aday gösterilmelidir.
09. En İyi Digital Signage Medya Kullanımı
10. En İyi Radyo Medya Kullanımı
11. En İyi Yeni Medya Kullanımı
12. En İyi Çoklu Medya Kullanımı
13. En İyi Doğrudan Pazarlama Kullanımı
14. En İyi Sponsorluk Kullanımı
15. En İyi Özel Etkinlik (Event Marketing) ve Canlı Reklam Kullanımı
16. En İyi Yerel Medya Kullanımı
17. En İyi Tüketiciyle Bağ Kurma ‘Consumer Engagement’ Kullanımı
Bu kategoride; tüketici katılımıyla, yeni teknolojiler kullanarak veya belirli hedef kitleyi aktif olarak meşgul eden kişiselleşmiş iletişimi kullanarak, markayla birey arasında benzersiz bir etkileşiminin olduğu gösterilmelidir.
 
Dijital Medya Kategorileri
18. En İyi Online Reklam Kullanımı
19. En İyi Sosyal Medya Kullanımı
20. En İyi Mobil Medya Kullanımı
 
HEDEF KİTLE KATEGORİLERİ
Bu kategorilerdeki katılımlar kullanılan mecralar dikkate alınmadan sadece hedef kitle açısından ve hedef kitle ile iletişimde medya fikrinin yaratıcılığı ve etkililiği açısından değerlendirilir.
 
01. Gençlik (18 yaşına kadar)
02. Genç Yetişkinler (18-34 yaş arası)
03. Tüm Yetişkinler
04. Erkekler
05. Kadınlar
06. Özel Hedef Kitleler (Emekliler, öğretmenler, üst gelir grubu gibi niş segmentler)
07. Ticari İletişim (Business-to-business)
08. Kamu Yararı (kâr amacı taşımayan dernekler, yardım kuruluşları, bağış kampanyaları vesaire)
 
SEKTÖREL KATEGORİLER
01. FMCG
02. Gıda ve İçecek
03. Otomotiv
04. Finans
05. İletişim-Telekom: İnternet sağlayıcıları, GSM operatörleri, telefon markaları

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.