Fazla kalemi olan var mı?

Sektörün en sıkı ödülünü almak isteyenler buraya.

07.11.2015 - 16:10 | Haluk Kasarcı

Fazla kalemi olan var mı?

Honda “Cog” ve “Grr”, John West “Bear”, Nike “Nike+”, Old Spice “The Man Your Man Could Smell Like”, Metro Trains “Dumb Ways To Die”, Apple “iPhone”, Cadbury “Gorilla”, Volvo Trucks “The Epic Split”… Hafızalarda yer etmeleri bir yana, hayata geçirildikleri andan itibaren yaratıcı evrenin seyrini değiştiren, tabir-i caizse “X faktör”e sahip az sayıdaki işten bazıları. Hepsinin ortak özelliği bir kalemle ödüllendirilmiş olmaları. Yaratıcı camiada mükemmellik ve zorlukla özdeşleşen; kusursuz sanat yönetiminin peşinden giden tüm yaratıcıların hayallerini süsleyen D&AD kalemlerinden bahsediyoruz.

Brand Week Istanbul kalem hayallerini gerçeğe bir parça daha yaklaştırabilmek adına Laura Jordan Bambach’ı ağırlıyor. Dijital dünyada faaliyet göstermek isteyen kadın kreatiflere destek olan SheSays’in ve adıyla da sektördeki kadın istihdamına atıfta bulunan, kurucusu olduğu ajans Mrs. President’ın yaratıcı lideri Bambach, Brand Week Istanbul sahnesindeki sunumunu D&AD’nin reklam dünyası için ne ifade ettiğinin yanı sıra ezberbozan ve fark yaratan işlerden örneklerle taçlandıracak. Eylül 2013’ten bu yana D&AD’nin başkanlığını yürüten Bambach’a kulak verip hangi renk kaleme kafayı taktıysanız, ona bir adım daha yaklaşmanız mümkün. Bambach Brand Week Istanbul’da bize katılana kadar ödül konusunda fikrini korkak alıştırmayan birkaç yaratıcının D&AD rehberine birlikte bakalım.

Koleksiyonerlerden tavsiyeler
Nils Leonard
Grey Londra / ECD

Bir D&AD kalemine giden en kısa ve en güvenli yol sektörümüzde en nadir olan şeyi yapmaktan geçiyor: yepyeni bir şey yaratmak. Birbirini andıran işler hususunda D&AD’den daha titiz bir değerlendirme sürecine sahip herhangi bir organizasyon var mı bilmiyorum. Tam da bu yüzden, bunca benzerlik ve kargaşanın arasında D&AD hâlâ kazanmaya değer olan ödül. Ancak D&AD sadece yeniyi bulmakla yeinmiyor. Sarı veya siyah kalem için fikrinizin her bir tarafını zanaatkâr edasıyla işlemek durumundasınız. Eğer bir kalem istiyorsanız, fikriniz bütünüyle kusursuz olmalı

Jonathan Kneebone
The Glue Society / Yazar ve Yönetmen

Ödül kazanmak için yapılan işler ödüle uzak olur. Ödül, “gerçek müşterilere”, “gerçek” ve “orijinal” fikirler üretildiğinde gelir. Her yıl bazı trendleri takip edip ödül kovalayan işler görürsünüz. Bir kalem için yapmanız gereken bir trendi gözlemlemek veya okumak değil; dalgayı büyürken yakalamak ve sörf tahtanızla onun üstünde olmaktır. Bu niyetle ortaya konan işler, kalem almayı istedikleri için değil, sektörün seyrini tayin ettikleri için alırlar.

Fazla kalemi olan var mı?
Graham Fink
Ogilvy & Mather Çin / CCO

Kalem büyük şans ister. Ve tabii jürideki herkesin “Keşke ben bulsaydım” dediği bir fikir.

Tham Khai Meng
Ogilvy & Mather / Global CCO

Daha önce çok defa aşılmış yollardan uzaklaşmalısınız. İlk kartograflar tarafından işaretlenen, “Buradan sonra ejderhalar var.” denen arazilerde olmalısınız. Çünkü ejderhaların olduğu yerde muhakkak bir hazine vardır. Ancak şunu unutmayın, yanmaya hazır olmalısınız çünkü bu iş her şeyden önce cesaret ister. Kısaca bir kalem, böyle kazanılır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.