Fast Company en yenilikçi 50 şirketi seçti

Dergi, yenilikleri ile sektörlerinde en güçlü etkiyi yaratan markaları belirledi.

22.03.2013 - 13:50 | Ali Kuru

Fast Company en yenilikçi 50 şirketi seçti

Fast Company her yıl yayınladığı ‘Dünyanın En Yenilikçi 50 Şirketi’ listesini güncelledi. 2013 listesinde ilk üçü; Nike, Amazon ve ilk ikiye oranla çok daha yeni bir şirket olan Square oluşturuyor. Google; 11, Apple; 13, Coca-Cola; 14’üncü sırada. Microsoft ve Tumblr ise sırasıyla 48 ve 50’inci sırada yer alıyor.

Her ikisi de geçtiğimiz yıl hatırlamaya değer bir yenilik sunmayan Twitter ve Facebook‘a ise listede yer verilmemiş.

İlk 10 şöyle sıralanıyor:

1. Nike

Nike FuelBand

Fast Company, Nike‘ın birinci sırada yer alışının nedenini ‘bir çift devrimsel ürün ve gerçek inanların oluşturduğu kültür’ olarak açıklıyor.

Bahsi geçen bir çift üründen ilki ‘FuelBand’ adı verilen dijital bileklik. ABD’de 150 dolara satın alınabilen bu bileklik gün içerisindeki tüm aktivitelerinizi -sportif olsun ya da olmasın- takip ediyor. Tek tuş dokunuşu ile ne kadar kalori yaktığınız bilgisini size sunan bileklik, daha önce belirlediğiniz hedeflere uyup uymadığınızı da renk değiştirerek bildiriyor.

Çiftin ikinci ürünü ise; ‘Flyknit Racer’ adı verilen özel koşu ayakkabıları. Çok katmanlı kumaşlar yerine, özel örgü dokusu ile oluşturulan bir kumaştan üretilen bu koşu ayakkabıları ayağınızda çorap rahatlığı sağlarken aynı zamanda ayakkabıyı en yakın rakibinden bile daha hafif kılıyor.

2. Amazon

Amazon

Dergi, Amazon‘un ikinci sırada yer alışını ‘değişimi hızlandıran’ yapısına bağlıyor.

Sipariş edilen ürünleri aynı gün müşteriye ulaştırma taahhüdünü neredeyse tüm ABD’yi kapsayacak şekilde genişleten Amazon’un rakiplerini benzer girişimlerde bulunmaya zorladığı ifade ediliyor. Makalede, Amazon’un bu taahhüdü gerçekleştirebilmek için gerçekleştirdiği devasa yatırımlara dikkat çekiliyor.

Bize göre Fast Company’nin Amazon’u sadece perakendeci kimliği ile değerlendirmeye alması talihsizlik. Artık dijital teknolojilerle ilgili herkes biliyor ki, Amazon aynı zamanda dünyanın en büyük bulut bilişim sağlayıcısı. Geçtiğimiz Kasım ayında kısıtlı kullanıma açılan, ardından da Şubat’ta beta olarak geniş çaplı kullanıma sunulan veri madenciliği aracı ‘Redshift’, Amazon’u gelecek yılın listesinin ilk sırasına yerleştirebilir.

3. Square

Square

Fast Company’e göre Square üçüncü sıradaki yerini ‘mobil ödeme devrimini yaymaya’ borçlu.

Akıllı telefonlar ya da tabletler gibi mobil cihazlar ile kolayca ödeme kabul edilebilmesinin yolunu açan Square, geçtiğimiz yıl aralarında PayPal ve Groupon’un da yer aldığı ciddi rakiplerle rekabet etmek zorunda kaldı.

Buna rağmen özellikle küçük işletmelerin kalbini kazanmayı başaran girişim, bugün yılda 10 milyar dolar değerinde ödeme hacmine ulaşmayı başarmış durumda.

4. Splunk

Splunk

Fast Company, ‘büyük veriyi kitlelerle buluşturan’ Splunk‘ın dördüncü sıradaki yerini hak ettiğini söylüyor.

Ayrı ayrı değerlendirildiğinde anlamsız veri kümeleri gibi duran birçok veriyi işleyebilen servis, müşterilerinin oluşan veri havuzundan anlamlı ve üzerinde aksiyon geliştirilebilir sonuçlar üretebilmesine olanak veriyor. Örneğin ABD’li internet servis sağlayıcısı Comcast, Splunk sayesinde New York’taki kullanıcılarının saat 14:00 ile 16:00 arasında en çok izlediği ilk üç video bilgisine ulaşabiliyor ve pazarlama stratejilerini buna göre şekillendirebiliyor. Üstelik bu bilgiye ulaşması saatler değil, saniyeler sürüyor!

Fast Company geçtiğimiz halka açılan şirketin bugün 3 milyar dolar değere ulaştığına ve 2012’de gelirlerini 70 milyon dolar artırmayı başardığına dikkat çekiyor.

5. Fab

Fab

Fast Company’e göre Fab ‘tasarım ürünleri için bir merkez haline evrilmesi’ nedeniyle beşinci sırada.

Müşterilerinin özel tasarımlı ürünler keşfetmesini ve bu ürünlere zaman sınırlı indirimlerle ulaşmasını sağlayan şirket, XING kurucularından Jason Goldberg’in eseri. Şirketin üye sayısı geçtiğimiz yıl altı kat aratarak 10 milyon sınırını aşmış. Uluslararası satış oranlarının toplam gelirlerine oranı ise sıfırdan yüzde 30 düzeyine sıçramış.

Goldberg, Fast Company tarafından yöneltilen geçtiğimiz yıl 150 milyon dolar kazanmış olmaları konusunda ne düşündüğü sorusunu; kibarca “Umurumda değil!” olarak çevrilebilecek bir cümleyle yanıtlıyor ve başarının sürekliliğinden emin olmaya çalıştıklarını vurguluyor.

6. Uber

Uber

Fast Company, altıncı sıraya yerleştirdiği Uber‘i ‘veri-çıkışlı bozguncu girişimlerin en iyi örneği’ olarak tanımlıyor.

Özel bir taksi şirketi gibi düşünülebilecek Uber, kullanıcılarına BMW 7 ve Mercedes S serisi sedanlar ya da Cadillac Escalade’ler gibi lüks araçlarla hizmet veriyor. Kullanıcılar akıllı cihazlarına yükledikleri uygulama ile haritadaki yerlerini işaretliyor ve araç talebini iletiyor. Uber, algoritmik hesaplamalarla haritada işaretlediğiniz noktaya en hızlı ulaşacak şoförü size yönlendiriyor ve kullanıcıya geri bildirimde bulunuyor. Gideceğiniz noktaya ulaştığınızda ödeme için elinizi cüzdanınıza atmanız da gerekmiyor; Uber ücreti sistemde kayıtlı olan kredi kartınızdan tahsil ediyor.

7. Sproxil

Sproxil

Fast Company’e göre Sproxil ‘sahte ürünler satanlarla yapışkanlıkla mücadele ettiği’ için yedinci sırada yer almaya hak kazanıyor.

Mobil onaylama süreci yöneten firma, tüketicilerin aldıkları bir ürünün sahte olup olmadığını anlamalarını sağlıyor.

Markanın iş modeli özellikle, organik gıdalar ve ilaç sektörü gibi, sağlıkla ilişkilendirilen ürünler üreten firmalar tarafından ilgi görüyor. Tüketiciler, Sproxil tarafından ürünlere yerleştirilen etiketlerdeki kodu mobil telefonları aracılığı ile SMS üzerinden onaylayarak ürünlerin doğru kanallar aracılığıyla onlara ulaşıp ulaşmadığını anlayabiliyor.

8. Pinterest

Pinterest

Fast Company Pinterest‘in ‘içimizdeki görsel saplantısını açığa çıkardığını’ söylüyor.

Geçtiğimiz yıl internet tarihinin en hızlı büyüyen servisi olma unvanını eline geçiren Pinterest, bugün ABD’de en çok ziyaret edilen ilk 50 internet sitesi arasında yer alıyor. İstatistikler, bir Pinterest panosundan kaynaklanan ortalama satış oranının, bir tweet’den ya da bir Facebook duvar güncellemesinden elde edilenin iki katı olduğunu gösteriyor.

Geçen yıl markaların panolarını oluştururken izledikleri yolu basitleştiren ve Punchfork’la ilk satın alma girişimini gerçekleştiren servisin etkilerinin diğer servislere de yansıdığı görülüyor.

9. Safaricom

Safaricom

‘Sağlık hizmetleri ile telekomünikasyon arasındaki boşluk üzerine köprü kuran’ Safaricom, Fast Company’nin listesinde dokuzuncu sırada yer alıyor.

Fast Company, halkın yarısından fazlasının günde bir dolardan daha azı ile geçinmeye çalıştığı Kenya’da iyi bir sağlık hizmetlerinin lüks olabileceğine dikkat çekiyor. Yerel mobil operatör Safaricom’un doktorları hastalarla yaklaştıran hizmetinin hayati bir köprü görevi gördüğüne işaret ediyor.

Safaricom’un 2011’in sonunda hizmete giren yeni servisi sayesinde Kenyalılar, küçük bir ücret karşılığında, 7 gün 24 saat doğrudan doktorlarla iletişim kurabiliyor.

10. Target

Target

Fast Company, Target‘in ‘büyük kutuyu küçülttüğünü’ söylüyor ve listenin onuncu sırasına yerleştiriyor.

Geçtiğimiz CityTarget adını verdiği daha küçük ölçekli alışveriş merkezlerini hizmete sokan, mağazalarını yeni işaretleme sistemi ile daha kullanıcı dostu hale getiren, mağazalarında açtığı CityLove adlı yerel ürün köşeleri ile müşterilerin kalbini kazanan Target’in, birden çok alanda yenilik peşinde olduğu görülüyor.

Perakende devi, CityTarget’ler için kent merkezlerinde yer alan eski binaları elden geçirerek yeniden hayata döndürüyor. Ayrıca, kentli kitleyi hedefleyen bu mağazalara ücretsiz kablosuz internet erişimi, QR kod kullanımı gibi detaylar ekliyor.

Listenin tamamını Fast Company üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Ali Kuru.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.