‘Farklı zorluklara yelken açma zamanı’

Fırat Dirik serüvenine MediaMath’da devam ediyor.

24.11.2015 - 09:31 | Haluk Kasarcı

'Farklı zorluklara yelken açma zamanı'

Microsoft’ta geçirdiği beş yılın ardından soluğu Facebook’ta alan ve burada sosyal medya devinin Türkiye operasyonunda dört yıl boyunca başarıyla rol alan Fırat Dirik yeni bir serüven için hazır. Bugün itibarıyla MediaMath Doğu Avrupa Bölge Direktörü görevine gelen Dirik’le kararının nedenlerini, yeni hedeflerini ve MediaMath’ın iş ortaklarına neler sağladığını konuştuk.

Facebook’ta geçen neredeyse dört yılın ardından MediaMath macerasına başladınız. Nasıl bir motivasyonla bir dünya devini bırakıp bu yeni yolculuğa çıktınız?

Bu değişim için beni motive eden birkaç farklı dinamik var. Bunlardan biri programlanmış medyanın hızlı ve heyecan verici gelişimi -ki bence dijital pazarlamanın geleceği de burada yatıyor. Programlanmış satın alma Doğu Avrupa bölgesinde de hızla gelişme gösteriyor ve MediaMath’taki yeni rolüm bana bölgenin bu alanda büyümesini etkileyebilecek ana oyunculardan birisi olma ve programlı satın alma endüstrisinin gelişimine başlangıçtan itibaren yön verebilme fırsatı veriyor. Diğer bir konu ise bu rolün kişisel gelişimim açısından önemi ve değeri.

“Dijital dünyanın farklı bir alanını görme zamanı geldi”

Facebook’ta geçirdiğim dört yıl boyunca şirketin Türkiye’deki oluşumunda ve gelişiminde ilk günden itibaren yer aldım ve inanıyorum ki bu süre zarfında çok güzel işler başardık. Facebook öncesinde Microsoft’ta geçirdiğim beş yılı da değerlendirdiğimde toplamda dokuz yıl gibi bir süre dijital pazarlamanın mecra-medya satış tarafında rol almış oldum ve artık dijital dünyanın farklı bir alanını görme, öğrenme ve farklı zorluklara yelken açma zamanının geldiğini düşünüyorum.

Son olarak, yeni rolüm bana bölgesel bir faaliyet içinde yer alma fırsatı verdi. Facebook’taki görevimde sadece Türkiye pazarının yönetiminden sorumluydum. MediaMath Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak yeni görevim bana hızla ilerleme gösteren birçok farklı pazarı tanıma ve yönetme imkânı veriyor ki bu benim için oldukça yeni ve heyecan verici.

Yönetiminde olduğunuz bölge için nasıl bir organizasyon yapısı var? Kaç kişilik bir ekip, kaç ülkeye/pazara bakacak?

Doğu Avrupa Bölge Direktörü olarak 20’den fazla ülkenin yönetiminden sorumluyum; ancak bölgedeki dijital dünyanın olgunluğunu ve programlı satın alma alanındaki potansiyeli göz önünde bulundurduğumuzda 2016 yılında öncelikli olarak Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Romanya’ya odaklanacağım.

Şu anda direkt olarak müşteri yönetimi yapan dokuz kişilik bir takımımız var; ancak onlara destek veren pek çok farklı ekip de bulunuyor. Örneğin Platform Strateji ve Optimizasyon (PSO) ve Platform Entegrasyon (PINT) takımları müşterilerimizin derin kampanya analizi, optimizasyon ve teknik entegrasyon ihtiyaçlarına destek verirken; OPEN Takımı yayıncı ilişkileri ve envanter yönetimi konusunda çalışıyor. MediaMath’ın eğitim birimi olan New Marketing Institute (NMI) ise pazarların eğitimi konusunda kol kola çalışacağımız diğer bir takım. Tüm bu ekipler Doğu Avrupa pazarlarına destek verecek; diğer tarafta ise bölgedeki hacmimizin artmasıyla birlikte organizasyon yapımız da buna paralel olarak büyüyecek.

'Farklı zorluklara yelken açma zamanı'

Bölge direktörü olarak bölgede ve özellikle Türkiye’deki öncelikli hedefleriniz neler? Türkiye pazarı MediaMath için ne ifade ediyor?

Hem ajans hem de reklamveren tarafında programlı satın alma konusuna ciddi ilgi ve büyüme var; ancak gelişmiş pazarlara oranla halen olgunlaşma aşamasındayız. Bu sebeple hem benim hem de MediaMath’ın hedefi, eğitime öncelik vererek tüm tarafların programlı satın almanın detaylarını çok iyi öğrenmesine ve bu teknolojinin gerçek potansiyelini anlamasına yardımcı olmak olacak. En başından itibaren Türkiye’de, pazardaki kuralların doğru bir şekilde oluşturulmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.

MediaMath hakkında öne çıkan bilgilerde şöyle diyor: “Key clients include every major agency holding company, operating agency, and top brands.” Bu, halihazırda Türkiye için de geçerli bir veri mi? Gözünüze kestirdiğiniz potansiyel/yerel müşteriler hakkında ipucu verebilir misiniz?

MediaMath’in halihazırda dünyaca tanınmış altı holding grubu ve onların programlı satın alım yapan ekipleri (trading desk) ile küresel işbirlikleri var. Ama tabii anlaşmaların büyüklüğü ve aktifliği bölgeye ve pazara göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bir grup ABD’de çok aktifken; başka bir grup Avrupa’da daha aktif olabiliyor -bu tamamen pazarın gelişmişliği ve dinamikleri ile ilgili. Mesela Türkiye’de hem çok aktif hem de yeni ivmelenmeye başlayan küresel müşterilerimiz mevcut. MediaMath olarak 2016 yılı hedeflerimiz de bu küresel müşterilerimizle ilişkilerimizi güçlendirmek, iş hacmimizi büyütmek ve yerel pazardaki bazı büyük oyuncuları müşteri portföyümüze dahil etmek olacak.

2007’de hayata geçirilen T1’i özel kılan nedir? T1 dışında MediaMath’i tercih sebebi kılan tool’lar neler? Kimler, neden çalışmalı sizinle?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde sektörde programlı satın alma gibi yeni teknikler ortaya çıktı ve eskiden beri bilinen pazarlama ekosistemi ciddi şekilde değişti. Buna rağmen yeni teknolojilerle ilişkili karmaşık süreçler hâlâ bu tip teknolojilerin kolay benimsenmesine engel olarak görülüyor. MediaMath de bunlara yanıt olarak geliştirdiği tek platform olan TerminalOne Marketing Operating System® (Marketing OS) üzerinden sunduğu müşteri servisi ve platformun kullanım kolaylığı sayesinde bu karmaşık süreçleri müşterileri için basitleştirmeyi öneriyor.

Pazarlama işletim sistemleri pazarlamacıların tüketiciler ile iletişime geçtiği yolları değiştiren güçlü platformlardır; ancak bu alanın gelişmesi için teknolojinin ve eğitimin kesinlikle birlikte yürütülmesi gerekiyor. MediaMath de şirketin eğitim kolu olan the New Marketing Institute (NMI) –ve sunduğu Marketing Engineer Programme (MEP) sayesinde endüstrinin eğitimi alanında lider konumda. MediaMath, programlı satın alma dünyasını müşterileri için kolaylaştırmak, pazarlamacıları bu alanda eğiterek programatik satın almanın markalarına olan getirilerini artırmak ve daha gelişmiş iş sonuçları elde etmeleri konusunda onları güçlendirmek için çalışıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.