Fark Yaratan Kadınlar 2018: İpek Ilıcak Kayaalp

Başka türlü bir dünya için, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp yılın fark yaratan "Sosyal Sorumluluk Lideri" olarak karşımızda.

08.11.2018 - 08:59 | Tuğba Özögretmen

Fark Yaratan Kadınlar 2018: İpek Ilıcak Kayaalp

Hem bireysel hem toplumsal çıktıları olan sorumlulukları sırtlamaktan çekinmeyen biri İpek Ilıcak Kayaalp. Son dört yıldır Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüren Ilıcak Kayaalp kısa süre önce, Dünya Ekonomik Forumu Genç Global Liderleri (Young Global Leaders) kapsamında, önümüzdeki beş sene içerisinde dünyanın geleceğini şekillendirme potansiyeli olan 100 kişiden biri olarak seçildi. Yılın Fark Yaratan Kadınları listesinde ise “Sosyal Sorumluluk Lideri” olarak yer alıyor.

İş dünyasında neyi değiştirmek isterdiniz? Bu konuda bir çalışmanız var mı?

Aslında hepimizin problem yaratan, sorun odaklı zihniyetler yerine sürdürülebilir, çözüm arayan, barışçıl, gelişime ve yeniliğe açık düşünce yapılarına ihtiyacı var. “Amacım ne? Bu topluluğa ne katabilirim, uzun vadeli ne yapabilirim, bir birey olarak nasıl katkıda bulunurum?” Ben kendime hep bu soruları soruyorum, bu sorulara uzun vadeli cevaplar vermeyi başarabilirsem ne mutlu bana.

İş dünyasının başarıyı ödüllendiren, takdir eden, esnek, gelişime ve pozitif değişime açık kişilere ihtiyacı var. Rönesans olarak bu amaca hizmet etmek için 2015’te REXA yani Rönesans Excellence Awards adı altında bir ödüllendirme sistemi başlattık. Bu kriterlerde kurum içi başarılı çalışmaları ve uygulamaları ödüllendiriyor ve daha iyisi için teşvik ediyoruz.

Sizden sonraki neslin kadın liderlerinin yetişebilmesi için mutlaka yapılması gereken şeyler neler?

Kadınların başarısının önündeki en büyük engellerden biri özgüven eksikliği. Her gün etrafımıza bakınca içindeki gücü keşfedememiş birçok kadınla karşılaşıyoruz, sebebi ise çocukluktan itibaren bu kadınların aksine ikna edilmiş olmaları. Kadınlar çok yönlü, çok renkli ve ellerinin değdiği her şey güzelleşiyor. Dünya onu tam aksine ikna etse de kadın, ihtiyacı olan her şeye zaten özünde sahip. Her yaştan, her sektör ve kariyerden kadını yaptıkları ufacık şeylerde dahi takdir ederek, kendilerine olan inançlarını yerine getirmek hepimizin öncelikli vazifesi.

İş yaşamınız dışında ancak profesyonel hayatınız için ilham verici olan aktiviteleriniz var mı?

Özellikle çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal farkındalık yaratacak sosyal sorumluluk projeleri ve gönüllülük çalışmalarını uygulamaya geçirmeyi önemsiyorum. Elbette kadının ekonomik yaşamın içerisinde daha fazla yer almasını ve daha da güçlenmesini destekliyorum. Rönesans Eğitim Vakfı ve Rönesans Holding bünyesinde başlattığımız projeler de bu amaçlara hizmet ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.