MediaCat

Fare’nin hikayesi

Engelbart, ilk Fare’yi 1963 yılında üretti.Tekerleklere sahip olan cihaz, ışığından kablosuna kadar bugünkü modern görünümüne kıyasla en ilkel tasarıma sahipti.

Fare’nin hikayesi

Bilgisayar teknolojisinin tarihçesine bakıldığında, hayatı değiştiren ve birçok işlemi kolaylaştıran birçok yenilik yaşandığı görülür.
Ancak her zaman gözlerden kaçan küçük bir icat var ki, teknoloji dünyasındaki yeri çok farklı.
Bu icat, seçme ve tıklama yaparak ekran üzerindeki dijital nesneleri yönlendirmeyi ve işlemleri yapmayı sağlayan fare.

Fare’nin diğer icatlar kadar ünlü olamamasının nedenlerinden biri, mucidinin bilgisayar teknolojisi alanında üne kavuşmamış olması. iPhone’dan bile çok kullanılan, Apple ürünlerinin toplamından katlarca fazla satan bu ürünün mucidi, ABD’li internet öncülerinden biri olan mucit Douglas Engelbart.

Engelbart, Fare’yi o kadar erken icat etti ki, icadı için almış olduğu patent, PC’lerin henüz yeni yaygınlaşmaya başladığı yılların başında sona erdi.
Engelbart, ilk Fare’yi 1963 yılında üretti. Tekerleklere sahip olan cihaz, ışığından kablosuna kadar bugünkü modern görünümüne kıyasla en ilkel tasarıma sahipti.

‘Tüm demoların anası’

Engelbart, Fare’si için 1967 yılında patent aldı. Fare’nin patent süresi, icat PC’lerle buluşamadan, 1987 yılında doldu.
Fare üreticisi Logitech, geride kalan 20 yılda 500 milyonun üzerinde satış yaptı. Tüm PC üreticileri de hesaba katılırsa, toplam Fare satışının rahatlıkla milyarı geçtiğini söylenebilir.

Fare üreticileri bereketli yıllar geçirirken, bugün 87 yaşında olan Engelbart icadından bir sent bile gelir elde edemedi. Yine de internet ve bilgisayar dünyasına kazandırdıklarıyla ABD’nin saygın mucitleri arasında bulunan Engelbart’ın Fare’sinden geriye, 9 Aralık 1968 günü çektiği bu tanıtım videosu kaldı (1 saat 40 dakika).

İlginç bir detay, ‘Tüm Demoların Anası’ olarak adlandırılan videonun çekildiği yerin, bugün teknoloji dünyasının kalbinin attığı Silikon Vadisi’nin biraz dışında kalan Menlo Park’taki Stanford Araştırma Merkezi olması. Silikon Vadisi henüz ortalıkta yokken Fare’nin doğumuna tanık olan enstitü, bugün teknoloji diyarının dışında kalmış durumda.

(Kaynak: Ntvmsnbc)
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.