Facebook’un telefonu: ‘merkezde uygulamalar değil, insan olacak’

Söylentiler netlik kazandı.

04.04.2013 - 21:51 | Ali Kuru

Facebook’un telefona yaklaşımı: ‘merkezde uygulamalar değil, insan olacak’

Facebook bugün düzenlediği basın etkinliği ile uzun zamandır süregelen ‘Facebook Telefonu’ söylentisine netlik kazandırdı. Yapılan açıklamaya göre Facebook, ne Apple gibi donanım işine soyunacak, ne de Google’ın işletim sistemi geliştirip üçüncü partilerle iş birliğine gitme stratejisine benzer bir yaklaşım benimseyecek. Aksine, Facebook herhangi bir Android telefonu bir ‘Facebook Telefonu’na dönüştürecek bir uygulamayı kullanıma sunacak.

Sosyal ağ, ‘Facebook Home’ adını verdiği uygulamayı da etkinlikte tanıttı. Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg uygulamayı anlattığı sunumunda, “Telefonlarımızla geçirdiğimiz sürenin neredeyse yuzde 25’inde Facebook ya da Instagram kullanıyoruz. O zaman neden etrafında uygulamalar değil de, insanlar olan bir telefon tasarlamıyoruz?” sorusunu yöneltti.

Uzun bir süredir devam eden ‘Facebook Telefonu’ söylentileri sonunda netlik kazandı.

Zuckerberg’in sunumundan anlaşıldığı kadarı ile Facebook, ‘Home’ ile bu sorunun cevabını aramış. Facebook’la ilişkili bir dizi uygulamanın bir araya getirildiği yeni uygulama Android telefonunuzu bir anda yeni bir arayüze kavuşturuyor. ‘Home’ sadece ana ekranı değil, kilit ekranı gibi diğer kullanıcı arayüzlerini de kendi tasarımına uyarlıyor.

The Verge’in haberinde, oldukça doğal bir kullanıcı tecrübesi sunan uygulamada mesajlaşmanın en önemli özellikler arasında yer aldığından bahsediliyor. ‘Home’da bildirimlerin, uygulamalar yerine, kişiler temelinde gruplandığı bilgisi de haberde paylaşılan detaylar arasında.

Gizmodo’nun haberinde ise ‘Home’ kullanan telefonunuzu aktifleştirdiğinizde karşınıza çıkan ilk ekranın ‘Coverfeed’ adı verilen bir ekran oluduğu paylaşılıyor. Kullanıcılar, tüm ekranı kaplayan bir fotoğraftan ibaret olan ‘Coverfeed’ üzerinden temel bir takım bilgilere -arkadaşlarının güncellemeleri vb.- ulaşabiliyor. Gizmodo ayrıca, ‘Home’un bazı özel dokunmatik hareket izleri ile kullanımı kolaylaştırdığından bahsediyor.

‘Home’, 12 Nisan’da Google Play üzerinden bir dizi cihaza uyumlu olarak yayınlanacak. Erken erişim sağlayacak bu şanslı cihazlar ise HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II.

Ali Kuru

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.