MediaCat

Facebook’tan uygulamaları hakkında bilgilendirme

Facebook, uygulamaların düzgün çalışabilmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını açıkladı.

Facebook’tan uygulamaları hakkında bilgilendirme

Coronavirus salgını nedeniyle fiziksel anlamda ayrı düşen insanların ilgisi dijital ortamlarda yoğunlaşırken, Facebook da salgının uygulamaları üzerindeki etkilerine dair bilgiler paylaştı.

Facebook Başkan Yardımcıları Alex Schultz ve Jay Parikh tarafından açıklanan bilgilere göre, ay boyunca Facebook uygulamalarındaki mesajlaşmada yüzde 50’nin üzerinde artış meydana geldi. Benzer şekilde, Messenger ve WhatsApp‘taki sesli ve görüntülü görüşmeler de iki katına çıktı.

İtalya üzerinden verilen örneklerde, kullanıcıların ülkede krizin patlak vermesinden bu yana uygulamalarda yüzde 70 daha fazla zaman geçirdiği görülüyor. Instagram ve Facebook Live görüntülenmeleri bir hafta içerisinde ikiye katlanmış durumda. Üç ya da daha fazla kişinin katılımlarıyla gerçekleştirilen grup aramalarındaki artış ise yüzde 1000.

Kullanımdaki yükseliş gelirlere yansımıyor

Trafikteki gözlemlenen artışta mesajlaşma hizmetlerinin payının büyük olduğunun belirtildiği açıklamada aile ve arkadaşları hakkında bilgi almak amacıyla uygulamaların akış ve hikâye servislerinden yararlanan kullanıcı sayısının da yükseldiği bilgisi yer alıyor.

Açıklamaya göre, bahsi geçen artışlar Facebook’un gelirlerine olumlu yansımıyor. Zira etkileşimin arttığı hizmetlerin büyük çoğunluğundan halihazırda gelir elde edilmiyor. Coronavirus salgınına karşı katı önlemler alan ülkelerde reklam faaliyetlerinde de zayıflama mevcut.

Tüm sektör için olağanüstü bir durum

Facebook, salgın günlerinde uygulamaların hızlı, istikrarlı ve güvenilir şekilde çalışabilmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurguladı. Uygulamalarının, Olimpiyat Oyunları ya da yılbaşı gibi etkileşimde ani yükseliş gözlemlenen zamanlarda aksamayacak şekilde oluşturulduğunu ancak bahsi geçen etkinliklere hazırlanmak için geçmişte yeterli zamana sahip olduklarını belirten Facebook, tüm sektörün, kullanım artışı hususunda eşi benzeri görülmemiş bir tabloyla karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulamaların faaliyetlerine istikrarlı bir şekilde devam edebilmelerinin geçmişe kıyasla daha güç olduğunu belirten Facebook, çalışanlarının büyük çoğunluğunun evden çalışmalarının olumsuz etkisine de dikkat çekti.

Bazı bölgelerde Instagram ve Facebook video kaliteleri düşürüldü

Uygulamaların yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle WhatsApp’ta hayata geçirilen uyarı hattı ve Facebook’ta yer alan COVID-19 Bilgi Merkezi gibi özelliklere öncelik tanındığını açıklayan Facebook, internet genelinde yaşanabilecek bağlantı sorunlarına karşı önlem olarak belirli bölgelerde Facebook ve Instagram video kalitelerinin de düşürüldüğü bilgisini paylaştı. Açıklamada olası sorunlara çabuk müdahale edilebilmesi adına gerekli testlerin ve hazırlıkların da yapıldığı belirtildi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.