Facebook’tan tıklama çağrısı yapan içerik sunuculara kötü haber

Sosyal ağ, fotoğraflarla paylaşılan ve tıklamaya teşvik eden bağlantıları sınırlandırıyor.

26.08.2014 - 13:42 | Ali Kuru

Facebook'tan arkadaşlık sitelerine reklam yasağı

Viral etki peşinde koşan yayıncılar tarafından sıkça başvurulan “tık avcılığı” (click-baiting) pratiğinin kullanıcıları rahatsız ettiğine inanan Facebook, buna karşı bir takım önlemler alacağını duyurdu.

Facebook, çarpıcı ya da merak uyandırıcı bir fotoğrafla paylaşılan ve “gözlerinize inanamayacaksınız!”, “o’nu hiç böyle görmediniz!” veya “sonrasında olanlar oldu…” gibi metinlerle desteklenen paylaşımları “tık avcısı” olarak niteliyor. Bu tür fotoğraf ve başlıkların yeterince açıklayıcı olmadığını söyleyen sosyal ağ, yüksek tıklama oranı elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bu paylaşımlarla siteyi terk eden kullanıcıların çoğu kez hayal kırıklığı yaşadığına inanıyor. Bunu gerçekleştirdiği bir anketle destekleyen Facebook, bu tür paylaşımlar oldukça yüksek oranda tıklanıyor olsa da kullanıcıların neredeyse yüzde 80’inin daha açıklayıcı başlıkları tercih ettiklerini söylediklerini belirtiyor.

Facebook, fotoğraflarla birlikte paylaşılan ve tıklamaya teşvik eden bağlantıları sınırlandırıyor.

Paylaşımların kime ne ölçüde ulaşacağını belirlemek için özel bir algoritma kullanan Facebook’ta bir sayfa tarafından yapılan her paylaşım sayfayı takip eden tüm kullanıcılara ulaşmıyor. Sosyal ağ, sizin söz konusu sayfanın içeriğine ilgi düzeyinizi tespit etmek için paylaşılan içeriklerle etkileşim düzeyinizi dikkate alıyor. En basit anlamıyla; kullanıcıların beğendikleri, paylaşımlarına sıkça tıkladıkları ya da yorumlar yaptıkları bir sayfa tarafından paylaşılan içerikler haber kaynaklarında daha sık karşılarına çıkarken, içeriğine daha az ilgi gösterdikleri bir sayfanın paylaşımları haber kaynaklarında daha nadir görülüyor.

Facebook, bugün itibarıyla hayata geçirilen değişikliklerle birlikte artık bir bağlantıya tıklayarak platformdan ayrılan kullanıcıların ulaştıkları sitelerde geçirdikleri süreyi de algoritmasına dâhil ediyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz Haziran ayında Facebook’un kullanıcıların tarayıcı geçmişlerini de hedefleme seçenekleri içerisine dâhil etmeye hazırlandığını duyurmuştuk. Bugün itibarıyla devreye giren algoritma, platformda kullanıcıların Facebook dışı gezinti verisinin reklam hedefleme dışında da kullanılacağına işaret ediyor.

Sosyal ağ ayrıca, değişiklikle birlikte bağlantı paylaşımlarının (herhangi bir adresi kopyalayarak güncelleme alanına yapıştırılması sonucu oluşturulan paylaşımlar), fotoğrafla birlikte bağlantı paylaşım tipine tercih edilerek önceliklendirileceğine dikkat çekiyor.

Facebook, fotoğraflarla birlikte paylaşılan ve tıklamaya teşvik eden bağlantıları sınırlandırıyor.

Bu tür bağlantı paylaşımlarının makul bir haber başlığı ile birlikte haber özetine de yer veriyor olmasını olumlu bulan Facebook, kullanıcıların da daha açıklayıcı buldukları bu paylaşımlara daha çok tıklama eğilimi gösterdiğini söylüyor.

Kaynak: Facebook

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.