Facebook’tan nörobilim merkezi hamlesi

Ajanslar, markalar ve medya kuruluşları ile ortak çalışılacak.

24.05.2017 - 14:47 | Sencer Uçar

Facebook'tan nörobilim merkezi hamlesi

Facebook, pazarlama araştırmaları yürütmek adına New York’ta bir nörobilim merkezi açıyor.

Açılışının gelecek ay içerisinde yapılması planlanan Center for Marketing Science Innovation adlı merkezin Facebook’a ait olduğuna dair herhangi bir ibare bulunmayacak. Zira Facebook kuracağı yeni merkezin adeta bir muayenehane gibi görünmesini istiyor.

Facebook’un yeni kurulacak biriminde reklam ajanslarına, markalara, yayıncılara ve teknoloji şirketlerine, platformlarda ve cihazlarda hangi tür içeriklerin yankı uyandırdığının daha iyi anlaşılması konusunda yardımcı olacak çalışmalar yürütülecek. Aralarında masaüstü bilgisayar, mobil cihaz ya da büyük ekran televizyon gibi görüntüleme araçlarının bulunacağı merkez, üçüncü parti şirket tarafından yönetilecek.

Laboratuvarda kullanıcıların haber okurken ya da video izlerken verdikleri tepkiler göz hareketi, tensel tepki, kalp hızı ve mimik gibi biyometrik veriler üzerinden incelenerek, söz konusu işaretlerin kullanıcı davranışı ile ilişkisinin daha iyi anlaşılabilmesi hedefleniyor. Böylece, kullanıcıların neler ile nasıl ilgilendiği araştırılmış olacak.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.