MediaCat

Facebook’ta marka takipçisi artırma yolları

Mark Zuckerberg, Facebook’u kurmaktaki amacı, insanların arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını sağlama yönündeydi, ki bunda oldukça başarılı oldu. Facebook büyüdükçe, büyüme planı, iş dünyasında devam etme yönünde ilerlemeye dönüştü. Markalar için Facebook sayfaları da bu şekilde ortaya çıktı. Fakat, bazı marka sayfa yöneticileri, şirketin sayfasına bakan Facebook kullanıcılarını arkadaş olarak düşünmekle hata yapıyor. Bu doğru değil, çünküContinue reading “Facebook’ta marka takipçisi artırma yolları”

Facebook’ta marka takipçisi artırma yolları

Mark Zuckerberg, Facebook’u kurmaktaki amacı, insanların arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını sağlama yönündeydi, ki bunda oldukça başarılı oldu.
Facebook büyüdükçe, büyüme planı, iş dünyasında devam etme yönünde ilerlemeye dönüştü. Markalar için Facebook sayfaları da bu şekilde ortaya çıktı. Fakat, bazı marka sayfa yöneticileri, şirketin sayfasına bakan Facebook kullanıcılarını arkadaş olarak düşünmekle hata yapıyor.
Bu doğru değil, çünkü gönderilerin hepsi aynı eşitlikte oluşturulmuyor. Şöyle düşünelim. Şirketiniz, izleyicileriniz ile onlarla bağlantı kuruncaya kadar, otomatik olarak arkadaş değil. Facebook’ta 3 formda bağlantı kurulabiliyor: Beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar.
Markanıza doğru bağlantılar oluşturmak için 6 yol:

1- Fotoğraflar

Hepimiz duymuşuzdur: “Bir resim bin kelimeye değer.”
Facebook’ta bir fotoğraf, binlerce beğeniye değebilir. Çünkü, görsel olarak daha merak uyandırıcı bir fotoğraf sıradan bir gönderiye göre,, birinin ilgisini çekmek için olan en basit yollardan biri. Bu şekilde düşünelim. Ana sayfaya göz atarken, genellikle gözünüze çarpan, büyük, renkli imajlar olmuyor mu?
Markalar için, de benzer bir imaj bir anahtar niteliğinde. Bir imaja aşina olmak, şirketin logosunu ya da markanızın yüzünü eklemek kadar kolay. Okurların tıklayabileceği kısa bir linki içermek de bağlantı kurma yolunda atılacak kullanışlı bir yöntem.
Social Fresh, fotoğraflarını kısa linklerle paylaşırken, bu yöntemi kendi avantajları doğrultusunda tam olarak kullanıyor. Bu şekilde, eğer isterlerse sayfanın izleyicilerine daha fazla bilgi sağlarken, ilginç sanata olan ilgiyi koruyorlar.

2- Boşlukları doldurun

‘Boşlukları doldurun’ paylaşımları, bağlantı kurmada etkili bir yöntem. Boşluklar özellikle yaratıcılığını paylaşanlar için platform niteliğinde. Bu tur paylaşımlar, izleyicilerin interaktif iletişimini cesaretlendirip, kısa ve eğlenceli yorumlar alır.
Fancy Feast, kedi maması markası, düzenli olarak bu gönderileri oluşturuyor. Yukarıdaki imaj içindeki gönderi, 170 den fazla beğeni, 407 yorum almış ve 12 kere paylaşıldı. Yorumların beğenilerin sayısını geçtiğini fark ettiniz mi?

3 – Fotoğraf Yazıları

Fotoğraf yazıları, yukarıdaki iki maddeyi birarada en iyi şekilde taşıyor. Tek yapmanız gereken, bir fotoğraf paylaşıp, sayfanın takipçilerine fotoğrafı anlatan bir cümleyle gelmelerini söylemeniz.
Bu ornek, National Geographic Facebook sayfasından alındı. Takipçilerinden, orangutan bebek ile ilgili bir tanım yaratmalarını istedi. 27 bin 800 fazla beğeni, 11 bin 700 paylaşım ve 3 bin 700 yorum aldı.

4 – Sorular

Çoğu sayfa yöneticisi, duvarını, çok düşünmeden, bir tanım ekleme ya da tanımı soruyla bitirme ile yenilerken hata yapıyor. Soru sormak, takipçilerden yorum almak ve onların düşüncelerini paylaşmak için muhtemelen en kolay yöntemlerden biri. Soru sorulmazsa, insanlar sadece makaleyi okuyup geçebilirler.
Inc. Magazine, başlığında olduğu gibi bir soruyla birlikte makale yayınladı. Bu durumda, soru, kişisel hikayenin durumundan sizin geri bildiriminizi istiyor.
Alternatif olarak, basit sorular da sorabilirsiniz. İzleyicilere seçenekler sunan sorular – hangisini tercih edersiniz? Soldaki mi sağdaki mi? – yorum oluşturmaya elverişli, çünkü soruların basitliği, insanların çok fazla zaman harcamalarını ya da efor sarfetmelerini gerektirmiyor.
Flash satışlarında uzmanlaşmış bir internet pazarlamacısı, Ideeli’den bir örnek:

5 – Püf noktaları

Püf noktaları, takipçilerin kolaylıkla uygulayabileceği ve tüketebileceği fikirler. Bir püf noktası, bağlantı kuruyor, izleyicilere değer veriyor ve böylece onların daha çok tepki vermesini sağlıyor.
Kendi grubu için harika fikirler ve püf noktaları paylasan Facebook uzmanı Mari Smith’ten bir örnek. Onun püf noktaları, grubuna yardımcı olacak şekilde yapılandırıldı ve genellikle, adım adım asamalar seklinde yer alıyor.

6 – Alıntılar

Alıntılar, Facebook’ta beğeni ve paylaşımları edinmenin en kolay ve en popüler yollardan biri. Onlar, yorumlara göre, daha fazla beğeni ve paylaşım olma eğilimindeler, çünkü, alıntılar, kişiselleştirirken çoğu zaman ilham veriyor.
7 bin 910’dan fazla paylaşım, 22 bin 141 beğeni alan Carol’s Daughter’dan harika bir örnek:

Peki, siz Facebook’ta takipçilerinizle nasıl bağlantı kuruyorsunuz?

(Kaynak: Mashable)

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.