MediaCat

Facebook’ta daha etkili olmak için!

Fotoğraf içeren ve aksiyona çağıran iletilerde bulunan markalar, daha yüksek etkileşim (engagement) oranı elde ediyor.

Facebook’ta daha etkili olmak için!

Dijital pazarlama ajansı Web Liquid, Mart-Mayıs ayları arasında, 16 markayı ve 1,500’den fazla Facebook gönderisini analiz etti. Amaçları, hangi Facebook gönderisinin daha fazla etkileşim aldığını görmekti.

Araştırmanın sonuçlarına göre, fotoğraf içeren gönderilerin yüzde 0,37, videolu gönderilerin yüzde 0,31, yalnızca metinden oluşan gönderilerin yüzde 0,27, link içeren gönderilerin ise yüzde 0,15 oranında etkileşim oranlarına sahip olduğu görüldü.

Facebook’a pazarlama yazılımı sağlayan Momentus Media şirketi de, en yüksek hayran sayısına sahip 20 bin Facebook sayfasını ve 10 bin ila 250 bin gönderiyi analiz ederek benzer sonuçlara ulaştı. En çok etkileşim oranına sahip olan Facebook gönderileri; fotoğraf, video ve link içeren gönderiler oldu.

Facebook iletilerinde metnin içine ‘beğenin’ ya da ‘yorum yapın’ gibi ifadeler yerleştirilerek kullanıcılardan etkileşimi artırmaları istedikleri de görülmüştür. Momentus Media, Facebook’ta ‘like’ kelimesi içeren durum güncellemelerinde yüzde 0,38, ‘comment’ kelimesi içerenlerde ise yüzde 0,14 etkileşim oranı olduğu neticesine ulaştı. ‘Like’ ya da ‘comment’ ibaresi içermeyen iletilerde ise yüzde 0,11 etkileşim oranı olduğu saptandı.

Her ne kadar bu istatistikler ilginç olsa da, markalar Facebook sayfaları ve kullanıcıları için hangi stratejinin en iyisi olduğunu tespit etmeliler. Buna ek olarak, Facebook’un yeni özelliği olan ‘zaman tüneli’ ve marka sayfaları, kullanıcıların sosyal ağlardaki etkileşim alışkanlıklarını da değiştirebilir.

Facebook’un yeni zaman tüneli uygulaması ağırlıklı olarak fotoğraflara dayanıyor, böylelikle fotoğraflı gönderiler ve videolar markalar için etkileşim oranını artırmaya devam edecek gibi görünüyor. Ayrıca Facebook ‘beğen’ fiilinin de ötesinde daha fazla fiil tanıtıyor, şirketler de kendi sayfalarındaki etkileşimi arttırabilmek için farklı yollar geliştirmeliler. Sosyal medya kampanya yürütücüleri farklı içerikli gönderilerini test ederek ve etkileşimi neyin teşvik ettiğini öğrenmeye çalışarak, Facebook sayfalarının ve kampanyalarının etkileşimlerini artırabilirler.

Fotoğraf içeren ve aksiyona çağıran iletilerde bulunan markalar, daha yüksek etkileşim* (engagement) oranı elde ediyor.

* Engagement (etkileşim) oranı; bir Facebook sayfasında paylaşılan bir ileti için yapılan yorum, beğeni ve paylaşımların sayısının, o sayfayı beğenenlerin sayısına oranıdır. Türkiye’de en yüksek etkileşim oranına sahip olan sayfaları http://bit.ly/tDOvlb adresinden görebilirsiniz.

Kaynak: emarketer

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/sMSQvd )

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.