Facebook üye bilgilerini reklamverenlerle paylaşacak

Her gün ortalama 200 bin yeni üye kaydeden internetin popüler sosyalleşme platformu Facebook, üye bilgilerini reklamverenlerle

08.11.2007 - 10:00 | MediaCat

Her gün ortalama 200 bin yeni üye kaydeden internetin popüler sosyalleşme platformu Facebook, üye bilgilerini reklamverenlerle paylaşacak. Facebook, kişilerin profil sayfalarındaki bilgilere göre sayfalarda ilan gösterimi yapacak, reklamverenlere ilgilerine göre doğrudan pazarlama imkanı sağlayacak.

Sosyalleşme platformu Facebook her gün yeni 200 bin üye kaydederken, sahip olduğu yüksek reklam ve pazarlama potansiyelini değerlendirmeye karar verdi. Bu kapsamda, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, kişilerin tüketim alışkanlıklarını, sahip olduğu arkadaş listesine açmak üzere bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı. New York’ta reklam sektörünün önde gelenleriyle bir araya gelen Zuckerberg, geliştirilen yeni sistemle reklamverenlerin tüketiciye doğrudan ve etkili şekilde ulaşmasının önünün açılabileceğini söyledi.

Geliştirilen uygulamaya örnek vermek gerekirse, Facebook kişilerin bilgilerini içeren profil sayfalarında o kişinin tüketim alışkanlıklarına göre ilan gösterilmesi söz konusu olacak. Böylece eğer bir internet sitesinden DVD kiralamış veya alışveriş etmişseniz, o internet sitesinin reklamı sizin profil sayfanızda yer alacak. Bu noktada, kullanıcıya kiraladığınız filmle ilgili bilgileri arkadaş listenizdeki tüm kişilerle paylaşıp paylaşmak istemediğiniz sorulacak, onay vermeniz halinde herkesle bu filmin verileri (ve reklamı) gönderilecek.

Uygulamanın sonraki aşamasında ise, Facebook reklamverenlerin sistem üzerinde profil oluşturarak yer almasına imkan sağlaması yanında, kullanıcı alışkanlıklarını şirketlerle paylaşmaya başlayacak. Facebook ilk aşamada dünyanın içecek devi Coca-Cola ve yayıncılık şirketi Conde Nast ile verilerini paylaşacak.


Federal Ticaret Komisyonu uygulamaya karşı

MySpace.com ve Facebook gibi sosyalleşme platformlarındaki verilerin paylaşıma açılması, bilgilerin kişiye özelliğini de tartışma platformuna taşıyor. ABD’de geçen hafta Federal Ticaret Komisyonu internet ortamında kişisel bilgilerin güvenliği ve kişiye özel ilanların durumunu ele alırken, reklamverenlerin kişilerle ilgili bu kadar fazla bilgiye sahip olmasının sorun yaratabileceğini açıklamıştı.

Facebook’un CEO’su Zuckenberg ise, aynı görüşü paylaşmazken, kişiden kişiye ilanların gönderilmesinin bir anlamda “sosyal reklam” niteliği taşıdığını söyledi. Zuckenberg, “Böylesi bir sistem sitenin daha az reklam taşımasını sağlayacağı için, reklamla dolu bir görünüm yaratmayacak. Ayrıca, reklamlar arkadaşlarınızın da görüşleriyle beraber geleceği için daha iyi bir tanıtım imkanı verecek” dedi.

Kaynak: Gazeteport