MediaCat

Facebook TV’ye yaklaşıyor

Facebook bir kitle iletişim aracı olarak giderek TV’ye yaklaşıyor. Tüketiciler çalışma saatlerinde, zamanlarının çoğunu TV ile değil, sosyal ağlarla geçiriyorlar.

Facebook TV’ye yaklaşıyor

Facebook bir kitle iletişim aracı olarak giderek TV’ye yaklaşıyor. Tüketiciler çalışma saatlerinde, zamanlarının çoğunu TV ile değil, sosyal ağlarla geçiriyorlar.

60 yaş üstünün tercihi hala TV
Farklı yaşlardan tüketicilerin gün içinde zamanlarını medyada nasıl geçirdiklerini görmek üzere The Frank N. Magid Associates Generational Strategies tarafından yapılan anket çalışmasının sonuçlarına göre,  15-46 yaş aralığında olan kullanıcıların çoğu sabah 9’dan akşam 5’e kadar Facebook’u kullandıklarını bildirdiler. Bu saat diliminde, en genç tüketici grubuna dahil olan 8- 14 yaş arası (iGens1) kişilerin yüzde16’sı Facebook kullanırken, yüzde16’lık bir grup da bu saatler arasında televizyon izliyor. Farklılık gösteren tek grup olan baby boomers(2); araştırma sonuçlarına göre tüm saatlerde televizyon izlemeyi, Facebook kullanmaya tercih ediyor. Ancak bu onların Facebook kullanmadığı anlamına gelmiyor. Araştırmaya katılanların yüzde26’sı sabah 9 ile akşam 5 arası sosyal ağları kullanıyor.

Çalışma saatlerinde Facebook kullananların büyük çoğunluğunu milenyum (3) kuşağı (15-34) oluşturuyor. Ergen milenyum (15- 17 yaş) grubunun yüzde 30’u zamanını sosyal ağlarda geçirirken, yüzde 24’ü TV izleyerek geçiriyor. Çalışma saatlerinde (tahminen iş ya da okul sırasında) genç milenyum grubunun yüzde 44’ü Facebook kullanırken yüzde 28’i televizyon izliyor.

Sosyal medya ile ilgilenen pazarlamacılar için, Facebook kullanıcılarına erişmenin en etkili olduğu zaman sabah 9 ile akşam 5 arası, özellikle milenyum kuşağı kullanıcılarını hedefleyenler için. Mr. Youth, hedefi milenyum kuşağı olan butik bir pazarlama şirketi, CEO’su Matt Britton, e-Marketer’a yaptığı açıklamada: “Facebook artık sadece gerekli olan bir strateji değil, milenyum kuşağına ulaşmak isteyenler için sıfır noktası.” diye konuştu.

Akşam saatleri, prime-time ile beraber, televizyon reklamları için en ideal zaman. Facebook’a ilginin azaldığı bu saatlerde, tüm yaş gruplarında televizyona olan ilgi artıyor. Ancak televizyona karşı sosyal medya kullanımı akşam saatlerinde her yaş grubu için farklılık gösteriyor.
iGens’in (8-14 yaş grubu) yüzde 41’i, tahminen anneleri akşam yemeği hazırlarken, akşam saat 5 ile 8 arası sosyal ağları kullanıyor, ama çoğunluğu oluşturan yüzde 59’luk kısım ise televizyon izliyor. Bunun yanında, milenyum kuşağının yüzde40’ı akşam saatlerinde Facebook kullanmaya devam ediyor, yüzde 43 ile yüzde 51 arasında yer alan bir kesim ise televizyon izlemeyi tercih ediyor.

Boomerların televizyon izleme or anı tüm gün içinde en yüksek seviyeye, saat 8-11 arası yüzde 70’le ulaşıyor. Bu saat diliminde sadece yüzde 21’lik bir grup Facebook kullanıyor.
23.00-02.00 arası en çok Facebook kullananlar yüzde 25’lik bir oranla genç milenyum kuşağından kişiler, yüzde16 ile de onları X kuşağı (4) takip ediyor.

1 iGens: 8-14 yaş grubu
2  Baby boomers: 47-65 yaş grubu
3 Milenyum kuşağı: 15-34 yaş grubu
4 X kuşağı: 35-46 yaş grubu

Kaynak: eMarketer

(Starcom MediaVest Group http://bit.ly/tppZjc)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.