Eylül ayında gündemi meşgul edenler neler?

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi

09.10.2007 - 13:34 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi titizlikle inceleyerek hazırladığı “medya gündemi” raporunun, Eylül ayı sonuçları belli oldu…

Anayasanın değiştirilmesi için yapılan çalışmalar, mahalle baskısı tartışmaları, artan terör olayları ve şarkıcı İsmail Türüt, Eylül ayında medyaya damgasını vuran konu başlıkları oldu.

Bir yandan devam eden yeni anayasa hazırlıkları, diğer yandan giderek tırmanan türban tartışması, hem halkın hem de medyanın en çok konuştuğu konuların başında geldi. “Türkiye Malezya olacak mı?” ve “mahalle baskısı” tartışmaları ile yeni anayasa çalışmaları hakkında basına sızan çeşitli konular ve yaşanan gerginlikler, geçen ay 25 bin 831 kez medyada yer aldı. Önceki aya göre bu haberlerin oranında % 20’yi aşan artış gerçekleşti.


Avrupa Birliği’ne ilgi artıyor…

Temmuz ayında seçimler nedeniyle ilginin azaldığı Avrupa Birliği süreci, Ağustos ayında yeniden gündemdeki baş maddelerden biri olarak yerini almıştı. MTM’nin araştırma verilerine göre, AB’ye ilgi Eylül’de de artarak devam etti. Haber sayısı, Ağustos ayına oranla % 12,4 oranında artış gösteren Avrupa Birliği, medyada toplam 15 bin 776 habere konu oldu. AB’ye ekranlar da yaklaşık 72 saat yer ayırdılar.


Terör haberleri üzmeye devam ediyor…

Terör olayları, gündemi meşgul etmeye ve herkesi üzmeye devam ediyor. Yurtiçi terör haberleri, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri tarafından 14 bin 439 kez konu edildi.


Eylül ayında siyaset gündemi…


Siyasi partilere ilgi azaldı…

Rapor sonuçlarına göre, Eylül ayında da medyanın en çok yer verdiği siyasi parti AKP’ydi. Rejim değişikliği tartışmalarıyla siyaset dünyasının ilgi odağı olan AKP, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 21 bin 631 habere konu oldu. Ağustos ayına oranla haber sayısında % 29’luk düşüş yaşanan AKP, 272 saate yakın bir süre de ekranlarda yer aldı.

Ana muhalefet partisi CHP ise Eylül ayının en medyatik ikinci siyasi partisiydi. Kendi içerisindeki muhalif hareketlilik haberleriyle siyaset medyasına sıkça taşınan CHP, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 9 bin 633 habere konu edildi. CHP, Eylül ayı toplamında 78 saate yakın TV’de yer aldı. CHP haberleri önceki aya göre ciddi bir düşüş gösterirken, haber sayısı yaklaşık % 46 oranında azaldı.

MTM’nin yaptığı aynı araştırma verilerine göre; Eylül ayında medyada en çok yer alan diğer partiler, 3 bin 945 haberle DTP ve 3 bin 601 haberle MHP oldu. Haber sayısı en çok azalan siyasi parti ise % 72’lik düşüşle DSP olurken, onu % 68’lik düşüşle MHP izledi.


Erdoğan, Gül’e kaptırdığı “en medyatik siyasi” unvanını geri aldı…

Terörle mücadele, AB ilişkileri ve anayasa konularıyla sıkça gündeme gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Ağustos ayında kaybettiği “en medyatik siyasi” unvanını, Eylül ayında geri aldı. Önceki aya göre haber sayısı düşmesine rağmen listenin ilk sırasına yeniden yerleşen Erdoğan, 226 saat ekranlarda kaldı. Araştırmaya göre medyada toplam 20 bin 22 habere konu olan Erdoğan’ın haberlerinde, önceki döneme göre % 21’lik düşüş gerçekleşti.

Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyaset basının en çok yer verdiği ikinci isim oldu. Geçtiğimiz ay, haber rekoru kırarak Erdoğan’ın tahtına oturan Gül’ün haberlerinde, Ağustos ayına oranla % 37’lik bir azalma gerçekleşti. 211 saati aşkın süreyle izleyicilerin karşısına çıkan Abdullah Gül, yazılı, görsel ve e-basında toplam 17 bin 562 habere konu oldu.


Köksal Toptan, zirvede üçüncü sırada…

Ağustos ayında TBMM Meclis Başkanı seçilen ve haber sayısı yükselen Köksal Toptan, Eylül ayında da Anayasa çalışmalarıyla sıkça gündeme geldi ve medyanın en çok yer verdiği isimler arasında üçüncü sırada yerini aldı. Anayasa değişim sürecinde yaptığı her açıklama ile gündem oluşturan Köksal Toptan, medyada 4 bin 473 habere konu edildi. Önceki döneme göre haber sayısı % 46 oranında düşen Köksal Toptan, 76 saati aşkın süreyle ekranlarda yer aldı.

Geçtiğimiz ay Mustafa Sarıgül ve Haluk Koç’la girdiği polemikle sıkça gündeme gelen Deniz Baykal, siyaset basının en çok yer verdiği dördüncü isimdi. Yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 3 bin 446 habere konu olan Baykal, 31 saat ekranlarda kaldı. CHP Genel Başkanlığı için adı geçen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise gerek adaylığı ile gerekse yaptığı açıklamalarla Eylül ayının en çok konuşulan isimlerinden biriydi. Sarıgül, ay boyunca 1.712 habere konu oldu.


Eylül ayında ekonomi gündemi…


Turkcell 3G teknolojisiyle gündeme oturdu…

Medya Takip Merkezi’nin düzenli olarak hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz ay iş dünyasının gündemine, Turkcell’in 3G teknolojisi damgasını vurdu. Görüntülü konuşma imkânı sağlayacak olan 3G ihalesini kazanan Turkcell, ardından Telekomünikasyon Kurulu’nun rekabet şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal etmesiyle, ekonomi basınının yakın takibine girdi. Ağustos ayına göre haber sayısı, % 16 oranında artış gösteren Turkcell, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 2 bin 175 habere konu oldu.


Mortgage’e ekonomi basının ilgisi…

ABD’de ve İngiltere’de yaşanan tutsat krizi, Eylül ayında ekonomi gündemine yerleşen konular arasındaydı. Yaşanan bu krizlerin küresel ekonomi için de risk oluşturduğu konusuyla gündeme gelen mortgage sistemi, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 2 bin 4 haberde yer aldı.


Pazara hızlı giren Media Markt, tüm dikkatleri üzerine çekti…

Avrupa’nın en büyük elektromarket zincirlerinden Media Markt, Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul Ümraniye’deki Meydan Alışveriş Merkezi’nde açtı. Açıldığı gün büyük bir izdiham yaşatan, sonrasında yanlış rekabet yaptığı konusuyla gündeme gelen Media Markt, gerek yaptığı tanıtımla, gerek ucuz satım anlayışıyla ekonomi gündemine bomba gibi düştü. MTM’ nin araştırmasına göre Media Markt, üç medya mecrasında toplam 644 habere konu oldu. Media Markt haberlerine en fazla yer veren mecra ise TV kanallarıydı.


Eylül ayında magazin gündemi…


Magazin dünyasının gözbebeği Hülya Avşar geri döndü…

Katıldığı tenis turnuvasında taktığı haça benzeyen kolyesiyle Hülya Avşar, magazin dünyasında büyük yankı uyandırdı. Çeşitli eleştirilere maruz kalan ünlü sanatçı, hem magazin dünyasının hem de köşe yazarlarının gündemine yerleşirken, bir süredir uzak kaldığı toplist zirvesine yeniden yerleşti. Eylül ayında girdiği assolist ve türban tartışmalarıyla da ilgi odağı olan Avşar, 2007’nin başından beri sürdürdüğü sessizliğini bozarak, “medyanın en çok yer verdiği ünlü” unvanını geri aldı. En medyatik ünlüler listesinde ilk sıraya yerleşen Avşar, yazılı, görsel ve e-basında toplam 1.454 habere konu edildi ve 28 saate yakın bir süre ekranlarda kaldı. Avşar’ın haberlerinde % 5’e yakın bir yükseliş gerçekleşti.

Magazin dünyasının en medyatik ikinci ünlüsü ise Osman Yağmurdereli polemiğiyle sıkça gündeme gelen İbrahim Tatlıses oldu. Eylül ayında Tuğba Ekinci’yi dövdüğü iddialarıyla da ilgi odağı olan İbrahim Tatlıses, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 1.392 habere konu oldu ve 26 saat süreyle izleyenleri ile buluştu.


‘Plan yapmayın plan’ dedi, hakkında soruşturma açıldı, haberleri % 1.367 arttı…

Hrant Dink cinayeti sanıklarını öven türküsüyle dikkatleri üzerine çeken, kimi kesimlerden sert eleştiriler, kimisinden övgüler, kimisinden ise kasetinin reklamını yaptığı iddiasıyla eleştiriler alan Karadenizli şarkıcı İsmail Türüt, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan dördüncü ismi oldu. Önceki aya oranla haber sayısında % 1.367 artış olan Türüt, sanatçılarla ve çeşitli kesimlerle girdiği polemiklerle de ilgi odağı oldu. Söz konusu şarkısı ve Youtube’da yayımlanan klibi nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan İsmail Türüt, gazete, dergi, TV kanalları ve haber sitelerinde toplam 1.379 haberde yer aldı.


Nikah tazeleyen Sibel Can haberleri artışta…

Eşi Sulhi Aksüt’le nikah tazelediği söylenen Sibel Can, oynadığı reklam filmi ile de magazin gündemine yerleşti. Ağustos ayına oranla haber sayısında % 21 artış gerçekleşen Can, üç mecra toplamında 1.305 habere konu yapıldı. En medyatikler listesinde beşinci sıraya yerleşen Can, 27 saate yakın süre ekranlarda kaldı.

Haber sayısı yaklaşık % 62 oranında artış gösteren Seda Sayan, yeni sezonun başlamasıyla, hem program haberleri hem de çeşitli polemikleriyle dikkatleri üzerine çekti.

Özel hayatıyla basının yakın markajında olan ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer ismi oldu.


Tuğba Özay unutuldu; haberleri % 90 oranında azaldı…

Tutuklanmasının ardından geçtiğimiz ay medyanın gündemine oturan ve İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar gibi isimleri bile geride bırakarak “en medyatik ünlüler” listesinde zirveye yerleşen manken Tuğba Özay’ın liderliği sadece bir ay sürdü. ünlü mankenin haberleri, % 90 oranında düşüş gösterdi.


Nejat Uygur sanatseverleri üzdü…

Tiyatro dünyasının duayen sanatçılarından Nejat Uygur, geçirdiği felçle tüm sevenleri ve medyayı üzüntüye boğdu. Yatağında bile yaptığı esprilerle gündeme gelen Nejat Uygur, tüm mecraların toplamında 521 habere konu oldu ve TV ekranlarında 8 saat süreyle izleyenleriyle buluştu.


Eylül ayında spor gündemi…

MTM’ nin her ay düzenli olarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporuna göre, Süper Lig’in başlamasıyla spor dünyasının da nabzı normale döndü. Spor medyası, hem spor kulüplerini, hem yöneticilerini hem de futbolcularını yakın markaja alarak, sporseverlerin meraklarını gidermeye yönelik haberler yaptı.


Medyanın gözdesi Fenerbahçe, tahtını Galatasaray’a kaptırdı…

Turkcell Süper Lig’inin lideri Galatasaray, Eylül ayının en çok bahsi geçen spor kulübü oldu. UEFA kupası ön eleme maçları, Nonda transferi ve Seyrantepe stad projesi ile sıkça spor medyasında yer alan Galatasaray, 12 bin 396 haberle, aylardır medyanın en çok yer verdiği Fenerbahçe’nin tahtına yerleşti. Önceki aya göre haber sayısı % 26 düşmesine rağmen spor basının en çok yer verdiği kulüp olan Galatasaray’ın TV’de yer alan haberleri, 328 saati aşkın süreyle ekranlarda kaldı.

Kendi sahasında Inter’i 1-0 yenen Fenerbahçe, kazandığı bu galibiyetle hem dünya basınının hem de Türk basının gözlerini üzerine çekti. Aylardır en medyatik spor kulüpleri listesinde ilk sırada yer alan Fenerbahçe’nin, Eylül’de haber sayısında % 39 oranında düşüş gerçekleşti ve kulüp, listede ikinci sırada yerini aldı. Fenerbahçe, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 12 bin 225 haberde konu edildi ve 291 saati aşkın süreyle ekranlarda izleyicilerin karşısına çıktı.

En medyatik futbolcu, Hakan Şükür…

BJK maçı öncesinde kadro dışı bırakılan Hakan Şükür, kadro dışı bırakılmasıyla ve yaptığı çeşitli açıklamalarla spor dünyasına damgasını vurdu. Şükür, yazılı, görsel ve e-basında toplam 2 bin 507 habere konu yapıldı.

Medyanın en çok ilgi gösterdiği bir diğer futbolcu ise Türkiye’ye geldiğinden beri medyanın gözdeleri arasında yer alan Roberto Carlos oldu. Fenerbahçe’nin ünlü oyuncusu Roberto Carlos, 2 bin 90 haberle gazete, dergi, TV kanalları ve haber sitelerinde sıkça yer buldu. Önceki döneme göre haber sayısı azalan Carlos, çapkınlık haberleriyle de magazin basınının gündemine girdi.


En medyatik teknik direktör; Zico…

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan spor adamı oldu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 3 bin 44 habere konu olan Zico’yu, Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, 2 bin 454 haberle takip etti. Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ise 2 bin 360 haberle üçüncü sırada yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.